Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.20 18:27

Mažeika: gamtą mylintis aplinkosaugos specialistas negali pragyventi už 560 eurų

„Ambicingas, gamtą mylintis aplinkosaugos specialistas negali pragyventi už 560 eurų atlyginimą. Taip ir vyksta tokia didelė rotacija. Jaunas specialistas įgauna patirties ir išeina dirbti tiems, kuriuos prieš tai galbūt kontroliavo“, – LRT RADIJUI sako aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.

Ministras pažymi, po pastarųjų didelių ekologinių pažeidimų visuomenė itin susirūpino aplinkosauga. „Aplinkos ministerija, o ir aplinkosaugininkai jaučia spaudimą, tad potencialiai pavojingos, taršios įmonės, rotacijos būdu, bus tikrinamos visoje Lietuvoje“, – tikina K. Mažeika.

Kauniečiai piktinasi Girstupio ir Gričiupio upelių tarša. Abu šie upeliukai įteka į Nemuną. Upeliukus galimai teršia vietos gyventojų kanalizacija. Seimo narys Paulius Saudargas pats paėmė mėginius. Naujausi jų tyrimai rodo, kad žarnyno ląstelių tarša normas viršija apie 30 kartų. Miestiečiai piktinasi nemaloniais kvapais. Jų teigimu, tokia tarša vyksta jau mažiausiai 50 metų. Tuo tarpu Kauno miesto valdžia nesiima jokių veiksmų šiai problemai spręsti.

Aplinkos ministras pripažįsta, kad Kauno minimas pavyzdys yra vienas liūdniausių, tačiau kaltinti vien gyventojų neskuba. Pasak jo, savivaldybė taip pat galėtų užtikrinti tokiems gyventojams prisijungimą prie centralizuotų tinklų.

„Šiais laikais žmogus naudoja daugybę chemikalų buityje, tad visi jie kažkur išteka. Šiuo atveju viskas patenka į paminėtus upelius. Taip yra kuriamos ekologinės bombos savoje aplinkoje. Pradėkime kiekvienas nuo savęs, nes mes Lietuvoje nesame tokie turtingi, kad lygiadieniais turėtume pusantro milijono aplinkosaugininkų, o ne lyginėmis dienomis – kitą pusantro milijono. Ir visa tai vien tam, kad vieni kitus saugotume. Juokas juokais, tačiau turime pradėti nuo savęs“, – sako K. Mažeika.

Prezidentas Valdas Adamkus LRT TELEVIZIJOJE paskutinius ekologinius skandalus pavadino visuomenės įžeidimu. Visuomenė, pasak prezidento, dabar yra laikoma kvaila, nieko nesuprantančia, o tarnautojai, kurie atsakingi už patikrą, nejaučia atsakomybės.

Aplinkos ministras teigia, kad ta liberalizavimo politika ir tvarka, kuri vyko paskutinius dešimt metų bei pasitikėjimas verslu reikalauja pokyčių. „Šiandien turime tokią situaciją, kad kas ką nori, tas tą daro, – piktinasi aplinkos ministras. – Norint patikrinti įmonę, reikia pranešti prieš dvi savaites ar kelias dienas. Dėl to tokių pasekmių neišvengsime. Tikėtina, kad toks visuomenės spaudimas, koks yra šiandien, reikalaus pokyčių. Seime niekaip nepriimamas įstatymų paketas, kuris labai pasitarnautų aplinkosaugai užtikrinti – vis ieškoma skylių, kad teršėjai galėtų jomis pasinaudoti“.

Lietuvoje dirba 400 aplinkosaugininkų. Dar 70 yra laisvai samdomi. K. Mažeika taip pat kelia aplinkosaugininkų atlyginimų klausimą. „Ambicingas, gamtą mylintis aplinkosaugos specialistas negali pragyventi už 560 eurų atlyginimą, – sako aplinkos ministras. – Taip ir vyksta tokia didelė rotacija. Jaunas specialistas įgauna patirties ir išeina dirbti tiems, kuriuos prieš tai galbūt kontroliavo“.

Parengė Vismantas Žuklevičius

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi