Lietuvoje

2020.01.08 20:29

Landsbergis apie Nepriklausomybės atkūrimo 30-metį: išsilaisvinti nuo blogio mums dar nepavyko

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.01.08 20:29

Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis, kai kurių signatarų vadinamas Lietuvos kovos už laisvę karvedžiu, sako, kad Lietuvai pavyko išsilaisvinti nuo svetimųjų diktatūros, tačiau nepavyko pabėgti nuo blogio.

Anot jo, reikėjo sukurti tikrą ir teisingą, demokratine žmonių valia grindžiamą Lietuvą, o tai, kaip sako profesorius, atmetė viską, kas buvo svetima ir neteisinga.

„Pagrindinė idėja ir atgimimo polėkis buvo spontaniškas noras, valia ir troškimas gyventi kitaip. Suvokimas, kad mes gyvename neteisingai, blogai ir menkai, mus smukdo, mes išsigimstame ir išnyksime, o norime gyventi. Kad gyventume, reikia gyventi kitaip. Tai buvo kvailas smurtas, kuris tęsėsi. Tada buvo gąsdinimai, kad jūs negyvensite, mes jus ekonomiškai sunaikinsime ir pan. Viskas yra to paties smurto elementai, todėl mes sukilome. Ne grupelė, o visa Lietuva sukilo prieš tą kvailybės prievartą“, – teigia V. Landsbergis.

Susitikimas su Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininku Vytautu Landsbergiu – laidoje „Labas rytas, Lietuva“. Šis bei visi kiti reportažai – ir portale LRT.lt.

Vytautas Landsbergis: šaliai pavyko išsilaisvinti nuo svetimųjų diktatūros, tačiau nepavyko pabėgti nuo blogio

Visa Lietuva sukilo prieš tą kvailybės prievartą.

Profesorius pabrėžia, kad tai buvo ne tik laisvė nuo Sovietų Sąjungos, bet ir laisvė vardan gyvybės.

„Žmonių ir tautos gyvybei reikalingi du dalykai: laisvė ir geroji valia. Laisvė yra ne vien neturėti svetimųjų diktato, bet ir savo paties gerą valią ir tos gerosios valios diktatą arba įsakymą, kaip tu turi gyventi“, – aiškina jis.

Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas atkreipia dėmesį, kad šalis vis dar stovi ant slenksčio, todėl jis ragina atrasti Lietuvą.

„Mes tai nepakankamai panaudojame. Pagrindinis uždavinys – laisvė nuo svetimųjų diktatūros, bet išsilaisvinti nuo blogio mums toli gražu dar nepavyko. Atsidarėme vartus į kitokį pasaulį, į kitokį gyvenimą ir, stovėdami ant slenksčio, staiga pradėjome abejoti. Šiandien galime pagalvoti, ar esame verti, ar išnaudojome progą, kurią mums davė Dievas, ar ją išdavėme. Reikėjo tik geros valios, o laimėjo godulys, pyktis, pagieža ir pavydas.

Laisvės dovanos dar visai neišmetėme, bet laisvę šiuo keliu galime ir prarasti. Patys pasirenkame, ar bėgame iš Lietuvos, ar mums jos nereikia. Kam Dievas mums ją davė, jei mes jos neverti? Nesuprantame, ką turime“, – pažymi V. Landsbergis.

Reikėjo tik geros valios, o laimėjo godulys, pyktis, pagieža ir pavydas.

Jis linki suvokti, kiek laimės ir galimybių yra Lietuvoje: „Šie 30 metų buvo proga sustiprinti buvimą, galimybę išlikti ir turėti ateitį. Susimąstykime, ar mes turime ateitį, ar už ją kovojame. Mums kasa duobę dėl Astravo, mums kasa duobę pačių mūsų godulys ir kiti išsigimimo požymiai, norintys paneigti tada įvykusį atgimimą. Apginkime atgimimo galimybę. Čia mano palinkėjimas ir tam tikra viltis, kad taip gali būti“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.