Lietuvoje

2019.11.13 13:05

Mockus patvirtino gavęs prašymų iš Grybauskaitės: politiniai veikėjai nori mažiau kritikos

atnaujinta 16.59
Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.11.13 13:05

Vilniaus apygardos teismas tęsia „MG Baltic“ politinės korupcijos bylos nagrinėjimą. Trečiadienį teismas tęsė koncerno „MG Baltic“ teisininko, buvusio koncerno valdybos nario Romano Raulynaičio apklausą, į teismą taip pat atvyko ir koncerno „MG Baltic“ savininkas bei vadovas Darius Mockus.

Į „MG Baltic“ politinės korupcijos nagrinėjimą Vilniaus apygardos teisme trečiadienį atvykęs koncerno „MG Baltic“ prezidentas D. Mockus patvirtino, kad per kitus asmenis yra gavęs prezidentės Dalios Grybauskaitės prašymą, kad ji koncerno valdomoje žiniasklaidoje būtų nušviesta palankiau.

„Perduodavo pageidavimus. Ko politiniai veikėjai tikisi? Kad būtų geri, kad sulauktų mažai kritikos“, – trečiadienį po teismo posėdžio žurnalistams sakė D. Mockus, paklaustas, kokius prašymus jam per kitus asmenis perdavė D. Grybauskaitė.

„Jums neatrodo, kad tai, kas dabar vyksta yra sudėtinė proceso dalis? Tiesiogiai. Visa tai, kas čia vyksta, ką galima vadinti politinės korupcijos ar politinio susidorojimo byla, yra tąsa tam tikros pozicijos, nes koncerno valdoma žiniasklaida nebuvo akcininkų daroma įtaka. Manau, tai yra viena iš pasekmių“, – aiškino D. Mockus, paklaustas, ar jam perduoti D. Grybauskaitės pageidavimai buvo įgyvendinti.

Koncerno „MG Baltic“ prezidentas teigė tiesiogiai su buvusiu Liberalų sąjūdžio lyderiu Eligijumi Masiuli tiesiogiai nebendravęs, o tik kelis kartus vakarieniavęs.

D. Mockus atsisakė komentuoti bylos aplinkybes ir pabrėžė, kad plačiau apie tai kalbės teisminio proceso metu. Vis dėlto jis pažymėjo tikintis teisingumu Lietuvoje.

„Aš tikiu teisingumu Lietuvoje. Bylos baigtis bus tada, kada teismas paskelbs verdiktą“, – lakoniškai kalbėjo D. Mockus.

E. Masiulis teigė, kad prezidentės D. Grybauskaitės prašymai turėjo būti užfiksuoti teisme trečiadienį pagarsintame garso įraše iš 2015-ųjų gruodžio 1-osios E. Masiulio susitikimo su koncerno „MG Baltic“ atstovais, tačiau šios pokalbio dalies byloje ir įraše nėra.

„Pokalbio metu buvo paprašymas iš mano pusės, kad D. Grybauskaitė, Lietuvos Respublikos Prezidentė, pageidauja, kad būtų teigiamiau nušviečiama koncerno valdomuose televizijos kanaluose. Tokį prašymą iš ponios prezidentės aš pats buvau gavęs, tiesiog šitą prašymą perdaviau“, – žurnalistams sakė E. Masiulis.

Išklausė vakarienės įrašą

LRT.lt primena, kad trečiadienį planuota, kad D. Mockus liudys apie savo bendravimą su politikais ir vakarienę 2015 metų žiemą, per kurią, kaip įtariama, byloje kaltinamas buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis su kitu kaltinamuoju, buvusiu koncerno viceprezidentu Raimondu Kurlianskiu susitarė dėl kyšio.

Tiesa, kadangi užsitęsė „MG Baltic“ koncerno teisininko R. Raulynaičio apklausa, D. Mockus į teismą pakviestas išklausyti slaptai teisėsaugos daryto garso įrašo.

Teisme prisistatęs D. Mockus patvirtino, kad giminystės ryšiais nėra susijęs su bylos dalyviais.

2015 m. žiemą susitikime viename Vilniaus restoranų dalyvavo D. Mockus, R. Kurlianskis, R. Raulynaitis, E. Masiulis ir kitas byloje kaltinamas liberalas Gintaras Steponavičius.

Teisme paleidus vakarienės garso įrašą, kai kurie bylos dalyviai ėmė tarpusavyje šnekučiuotis. Teisėja Nijolė Žimkienė sustabdė įrašą, kurios kokybė buvo itin prasta, ir paragino R. Raulynaitį su D. Mockumi atsiversti įrašo stenogramą.

Valstybinį kaltinimą byloje palaikantis prokuroras Justas Laucius patikino, kad slaptai įrašyto pokalbio stenograma buvo parengta po įrašo analizės.

Kaltinamųjų advokatai ėmė diskutuoti, ar verta klausyti 3 valandų trukmės įrašo, kuriame itin daug pašalinių garsų ir sunku suprasti, apie ką kalba susitikimo dalyviai. Vis dėlto teisėjai, pasitarę tarpusavyje, nusprendė, kad teismas privalo išnagrinėti visus įrodymus byloje, tad nuspręsta ir toliau klausytis įrašo.

D. Mockus yra sakęs, kad teisėsauga savo tyrimo metodais esą demonizavo verslą ir politines partijas.

Ikiteisminio tyrimo metu D. Mockus buvo apklaustas kaip specialusis liudytojas.

Kaltinimai pateikti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams ir penkiems fiziniams asmenims: Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijoms, koncernui „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams E. Masiuliui, Vytautui Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Šarūnui Gustainiui, Seimo nariui G. Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė ar tarėsi dėl kyšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.

Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis yra įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.