Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.21 11:29

Alytaus meras: užgesinkime tą prakeiktą gaisrą, o tada rašykime visus popierius

verslininkų buvo maldaujama atvykti su technika; atnaujinta 13.49
Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.10.21 11:29

Alytaus padangų perdirbimo gamykloje kilęs gaisras lokalizuotas, bet ugnies židiniai rusena iki šiol. Apylinkių gyventojų prašoma kuo mažiau būti lauke, mokyklose koreguojamas ugdymo procesas, smarvė pasiekė ir kitus rajonus, o pagalbos prašoma ir kaimyninės Lenkijos. Pirmadienį surengta spaudos konferencija, vėliau savo kritišką nuomonę apie biurokratines kliūtis Alytaus miesto meras pareiškė ir socialiniame tinkle.

Kaip kalbėjo vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė, toliau tęsiami darbai, susiję su gaisro gesinimu, ir teigė, kad Alytus nuolat gauna visą reikalingą pagalbą ir ją gaus, kol gaisras bus visiškai suvaldytas. Ministrė dėkojo ugniagesiams ir vadino herojais tuos, kurie dirba įvykio vietoje, o ne reiškiasi socialiniuose tinkluose.

„Jie daro viską, ką gali, kad kuo greičiau būtų baigta gesinti ir kad tie smilkstantys dūmai nei Alytaus miesto, nei Alytaus rajono gyventojų pusėn ir visi padariniai būtų kuo greičiau panaikinti“, – sakė ministrė.

Pirmadienį į posėdį rinkosi Alytaus savivaldybės ekstremalių situacijų komisija, kuri, anot R. Tamašunienės, priėmė sprendimus, reikalingus, kad gyventojai būtų saugūs ir ramūs. Ji pabrėžė, kad patikimą informaciją teikia tik atsakingi asmenys.

„Per savivaldybės informacines sistemas, per spaudos centrą teikiama informacija yra patikima ir jos reikia klausyti. Noriu pamažinti gyventojų susirūpinimą – pas miestas dabar nėra taršus, rodikliai geri, padėtis prastesnė Alytaus rajone, Miklusėnų kaime, nes tokia yra vėjo kryptis“, – kalbėjo VRM vadovė ir pridūrė, kad momentinė tarša atsiranda ir kitose vietose.

R. Tamašunienė priminė gyventojams neatidarinėti langų, nevėdinti patalpų, o į lauką eiti tik esant būtinybei. Pasak jos, į gaisravietę jau važiuoja papildoma pastiprinimo technika, planuojami kiti gaisrui sustabdyti reikalingi darbai. Anot ministrės, ekspertai jau įvertino pastatų būklę, o Aplinkos ministerija pasirūpino bendraisiais pastatų planais. Bus sprendžiama, ar griauti dalį pastato sienų, tuomet gesinimo darbai turėtų pajudėti į priekį.

„Mano pavedimu sustiprintos policijos pajėgos, tad jeigu gautų gyventojai informaciją, kad visgi reikia palikti namus, užtikrintume, kad jūsų turtas ir jūs patys būtumėte saugūs“, – sakė R. Tamašunienė.

Pagalbos kreipėsi į ūkininkus, verslininkus

Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis spaudos konferencijoje kalbėjo, kad dūmai iš pastato rūksta toliau, stogas „neatkeltas“: „Kaip žinome, 6 tūkst. kv. m. stogo yra užvirtę, bendras degimo plotas yra apie 5 tūkst. kv. m., jei skaičiuojame su antru aukštu.“

Gaisras Alytuje tęsiasi: ugniagesiams talkina traktorininkai ir buldozerininkai, darbai bus tęsiami ir naktį

Meras kalbėjo, kad sekmadienį buvo išsinuomota papildoma technika, taip pat skambinta ūkininkams, verslininkams su prašymu ar, kaip sakė meras, net maldavimu, kad šie prikeltų traktorininkus ir buldozerininkus, kurie nebijo ugnies ir galėtų atvykti pagelbėti.

„Prieš 20 minučių į gaisrą įvažiavo pirmieji traktoriai ir ekskavatoriai, pradedame gesinimo procesą. Kai kurią įrangą, kurią sugebėjome rasti, atsivežame iš Naujosios Akmenės. Nebus labai greitai, bet darome vieną įrangą rezervinę, jei kažkas pasidarytų negerai žmonėms, kurie dirba gaisre, nes jie nėra gaisrininkai“, – komentavo Alytaus meras.

Planuojama, kad gesinimo darbai vyks visą naktį, tam į gaisravietę bus atvežami šviestuvai. Pasak mero, situacija gerėja, dūmų po truputį mažėja, bet jei pavyks atsigabenti visą reikiamą techniką, situacija turėtų gerėti sparčiau.

Darbai tęsiami, taršos rodikliai kinta

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kanapickas komentavo, kad tarnyba visiškai pasiruošusi toliau tęsti darbus. Sekmadienį nustatyta, kad visas pastarųjų dienų metu gesinimui naudotas vanduo buvo subėgęs į technologines rūsyje esančias patalpas, tad vieną kartą gesinimui jau naudotas vanduo buvo dar kartą naudojamas aušinti ir perpilti konstrukcijas.

„Įvykio vietoje jau nuo vakar du sunkieji ekskavatoriai buvo, vienas jau nuo penktadienio dirbo. Džiugu, kad savivaldybė <...> bando rasti techniką iš kitų regionų. Šiandien pateikėme įmonių, kurios užsiima tokio pobūdžio darbais, sąrašą. Jokia putų ataka nenumatoma gaisro gesinimui, o gaisro gesinimo laikas ir sėkmė priklauso nuo konstrukcijų atkėlimo“ – komentavo M. Kanapickas.

Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) direktorius Rimgaudas Špokas kalbėjo, kad vakar matuoti taršą padėjo iš Lenkijos atgabentos dvi stotys ir sekmadienį 20 val. buvo gaunami pirmieji duomenys. Taršą matuojančios stotys įrengtos skirtingose vietose Alytaus mieste ir rajone ir, kaip sakė R. Špokas, kritiška Miklusėnų kaimo kryptimi.

„Vakar vakare jau buvo dramatiškas pagerėjimas taršos, buvo didelis 3–4 valandų sumažėjimas. Deja, naktį dėl įvairių priežasčių Miklusėnų kryptimi tarša padidėjo kelis kartus ir, kadangi vėjas nurimo, matyti smogas. Tokia situacija. Tikimės, kad pasikeis vėjo sąlygos ir tai išsklaidys.

Normatyviniai viršijimai yra dideli, viršijama kelis kartus, tačiau tai nėra, mūsų nuomone, dramatiška situacija. Tokios reikšmės momentinės yra buvusios ir didžiuosiuose miestuose“, – sakė R. Špokas. Alytaus mieste, jo teigimu, tarša nėra viršijama, neužterštas ir Nemuno vanduo, pakitimų gamtai kol kas nematoma.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė Dalytė Nekraševičienė sakė, kad nors gaisras mažėja, tačiau dėl išsiskiriančių medžiagų situacija nėra patenkinama: „Gaisrui perėjus į smilkimo periodą, išsiskiria cheminės medžiagos, kurios matosi vizualiai, tas baltas dūmas, kuris turi ir toksinių medžiagų, ir kietųjų dalelių.“

Ji pabrėžė, kad bendrieji saugos reikalavimai – neatidaryti langų, neiti be reikalo į lauką – tebegalioja. Pasak jos, saugotis reikia, bet tragiškos situacijos nėra.

Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas sakė sulaukęs žmonių, paliekančių namus dėl gaisro keliamos rizikos, užklausų. Kai kurie jų prašo kompensuoti kelionės bilietus. Žadama, kad tai bus daroma. „Žmonės turi daug pykčio. Taip susiklostė, kad vėjo kryptis laikosi į Miklusėnų pusę“, – sakė A. Vrubliauskas.

Pirmadienį pradedamos aiškintis gaisro priežastys, pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Meras: užgesinkime tą prakeiktą gaisrą, o tada rašykime visus popierius

Alytaus meras N. Cesiulis vėliau savo nuomonę pareiškė ir socialinaime tinkle, kur piktinosi biurokratija, kuri, pasak jo, trukdo atlikti svarbius gesinimo darbus.

„Pavyzdžiui, vyrams naktį pritrūksta degalų. Tada jo įsipilti reikia važiuoti į Varėną. Arba prašyti savivaldybės pagalbos. Tada mes naktį turime daryti viešųjų pirkimų apklausas. NAKTĮ. Reikia maitinti mūsų ugniagesius. Vėl turime daryti pirkimus. Ir vėl tos pačios procedūros. Ir taip atrodo darbas ekstremaliomis sąlygomis, – rašė meras. – Man jau nuo ryto kažkokie valstybės specialistai pradeda priekaištauti, ar kažkas užpildė kažkokią formą, ar kreipėsi. „Užgesinkime tą prakeiktą gaisrą, o tada rašykime visus popierius“, – rėžiu, nes oi kaip pikta.

Man sako, mere, padėsime, nesijaudinkite, tuoj bus technika, tuoj viskas bus. Bet sėdžiu gaisravietėje ant borto, žiūriu į pajuodusius vyrus, išeinančius iš gaisro, jie į mane. Bet žadėtos technikos kaip nėra, taip nėra. Arba bus rytoj, o mums reikia DABAR.“

Visas mero įrašas:

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi