Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.21 06:44

Alytaus rajono meras: gaisro paveiktuose Miklusėnuose žmonių sumažėjo

ligoninėse – pavieniai pacientai; atnaujinta 12.16
BNS 2019.10.21 06:44

Dėl teršalų, atneštų iš gaisravietės padangų perdirbimo gamykloje „Ekologistika“, savo namus paliko dalis šalia Alytaus esančių Miklusėnų gyventojų, teigia Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas. Dėl užterštumo, kurį sukėlė gaisras padangų perdirbimo gamykloje, daugumoje Alytaus mokyklų pirmadienį vyks tik neformaliojo švietimo pamokos, todėl tėvai turi galimybę pasirinkti, ar leisti vaikus į mokyklą.

Alytausgidas.lt praneša, kad pirmadienio ryto duomenimis, užterštumas kietosiomis dalelėmis Miklusėnų gyvenvietėje viršijo 5–8 kartus, o Naujosios gatvės pabaigoje, ties Bendruoju pagalbos centru – 1,5 karto.

Aplinkosaugininkai tikina, kad „Nemuno vanduo neužterštas, pažeidimų gamtai nenustatytas...", o oro užterštumo viršijimai nėra „dramatiški“.

„Tikrai sumažėjo stipriai žmonių pačiuose Miklusėnuose. Vienai poniai kaip tik prieš keturias dienas siūliau evakuotis, tai jau šiandien išvažiavo į Kauną. Bet tikrai labai sumažėję gyventojų. Vieni pas gimines išvažiavę ir taip toliau“, – BNS pirmadienį sakė rajono meras.

Alytaus priemiestyje, Miklusėnuose, gyvena per 1 tūkst. žmonių.

Praėjusią savaitę Alytaus rajono savivaldybė pradėjo siūlyti žmonėms iš gaisro padangų perdirbimo gamykloje Alytuje paveiktų gyvenviečių laikinai apsistoti Daugų slaugos ligoninėje ar gimnazijos, verslo mokyklos bendrabučiuose.

Pasak A. Vrubliausko, siūloma savanoriška evakuacija žmonės domisi, tačiau iki šiol namus paliko tik viena šeima iš Alytaus miesto.

„Berods, vakar į Daugus atvyko iš Alytaus trys ar keturi vienos šeimos nariai. Vaikai ten alergiški. O iš rajono žmonės nevažiuoja. Jie pasirinkimą turi, bet to nedaro. Na, sunku pasakyti, kodėl žmonės vangiai išsikelia. Čia mentalitetas, kultūra gal. Man pačiam tenka įkalbinėti žmones, gal bijo turtą palikti, kad neapvogtų“, – teigė A. Vrubliauskas.

Kaip BNS teigė Alytaus rajono savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Giedrė Ilgūnaitė, daugiausia galimybe išsikelti domisi Miklusėnų gyventojai.

„Į Daugų slaugos ligoninę nė vienas žmogus nepersikėlė. Daugiausia žmonės skambina iš Miklusėnų. Jie domisi, klausia, bet kai sutariame, kad atvažiuosime paimti, persigalvoja“, – teigė G. Ilgūnaitė.

„Nežinau, kas tai lemia. Nežinau, kodėl taip yra. Gal pas gimines išvažiavo“, – pridūrė ji.

Gyventojai taip pat domisi galimybe apsistoti Daugų Vlado Mirono gimnazijos bendrabutyje, tačiau kaip BNS informavo gimnazijos atstovai, dar nė vienas nepersikėlė.

Į Miklusėnų gyvenvietę vėjas bene visą laiką nuo gaisro pradžios pučia sveikatai pavojingą dūmų šleifą.

Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, pirmadienio rytą teršalų – kietųjų dalelių ir benzeno – koncentracijos Miklusėnuose išliko aukštos.

Ligoninėje – pavieniai pacientai

Alytaus mieste kol kas teršalų kiekiai normų neviršija, tačiau pasikeitus vėjo krypčiai, dūmų šleifas nuo gaisravietės gali būti nešamas į miestą.

Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės direktorius Artūras Vasiliauskas BNS sakė, kad būta keleto pacientų su perštinčia gerkle.

„Tokio masinio antplūdžio nėra, bet vienetai ateina. Du, trys ar keturi žmonės buvo vakar. Nežinau, ar tai su stresu susiję, ar tikrai intoksikacija“, – pirmadienį sakė A. Vasiliauskas.

„Bet sunkių ligonių nebuvo. Gal čia dėl to, kad palankus vėjas pūtė. Ačiū Dievui, šiai dienai to nėra“, – pridūrė jis.

Anot ligoninės vadovo, didžiausia Pietų Lietuvoje esanti gydymo įstaiga šiuo metu dirba įprastu režimu, tačiau ventiliacija teko išjungti.

„Ligoninė dirba savo įprastiniu režimu. Vėjas kol kas palankus. Mes vykdome ekstremalios darbo grupės nurodymus. Nuo šeštadienio ryto atjungta vidinė ventiliacija, rekuperacija, langų nedarinėjame“, – teigė ligoninės vadovas.

„Ruošiamės, jeigu kartais pasikeistų vėjo kryptis“, – pridūrė jis.

Negaluojančių pacientų nepadaugėjo ir Alytaus poliklinikoje, BNS informavo jos atstovai.

Gaisras padangų perdirbimo gamykloje Alytuje kilo trečiadienio naktį. Penktadienį gaisras lokalizuotas, tačiau ugniagesiai įvykio vietoje dirba ir toliau, nes padangos gaisravietėje dar smilksta.

Dėl gaisro sukeliamos taršos Alytuje pirmadienį koreguotas ugdymo procesas, uždrausta dirbti Pramonės rajone esančioms įmonėms, taip pat uždrausta lauko prekyba.

Užterštumas koregavo ir švietimo įstaigų darbą

Koreguoti ugdymo procesą pirmadienio rytą nusprendė savivaldybės ekstremalių situacijų komisija, įvertindama prognozuojamą vėjo krypties pasikeitimą.

Pirmadienį bendrojo ugdymo mokyklose, Alytaus profesinio rengimo centre ir Kauno taikomosios dailės mokyklos Alytaus filiale vyks tik neformaliojo švietimo pamokos.

Lopšeliuose - darželiuose ir mokyklose - darželiuose, Alytaus muzikos mokykloje, Alytaus dailės mokykloje ir Alytaus jaunimo centre ugdymo procesas bus vykdomas, tačiau tėvams suteikiama teisė pasirinkti – leisti vaikus į įstaigas ar ne. Už vaikų nelankytą dieną tėveliams mokėti nereikės.

Ekstremalių situacijų komisija taip pat nusprendė pirmadienį uždrausti prekybą lauke bet kokiais maisto produktais.

Komisija paliko sprendimą pirmadienį iki 17 val. uždrausti dirbti Pramonės rajone esančioms įmonėms, tačiau minėtame rajone esančioms transporto priemonėms bus leidžiama patekti ir išvykti į Pramonės rajoną per Artojų gatvę.

Alytuje trečiadienio naktį kilo gaisras padangų perdirbimo gamykloje, kurios plotas siekia apie 2 tūkst. kvadratinių metrų. Penktadienį gaisras buvo lokalizuotas, tačiau ugniagesiai įvykio vietoje dirba toliau.

Dėl ekologinės katastrofos Alytuje ištyrimo parlamentaras kreipėsi į Kęstutį Mažeiką

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į aplinkos ministrą Kęstutį Mažeiką, prašydamas atlikti tarnybinį patikrinimą dėl Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos ir Aplinkos apsaugos agentūros atsakingų pareigūnų ir vadovų veiklos bei galimo aplaidaus tarnybinių pareigų atlikimo, kuris galėjo sąlygoti ekologinę katastrofą Alytaus regione. Esant nusikalstamos veikos požymių, numatytų Baudžiamojo kodekso 229 ir 270 straipsniuose, ministerija, pasak parlamentaro, turi nedelsiant kreiptis į Generalinę prokuratūrą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo.

Viešojoje erdvėje teigiama, jog padangų perdirbimo įmonės „Ekologistika“ savininkas yra patvirtinęs, kad sandėliuose buvo laikoma 1800 naudotų padangų ir kad anksčiau yra kilę gaisrų. Įmonė turi taršos leidimą, leidžiantį tvarkyti iki 2 tūkst. tonų naudotų padangų. Pasak L. Kasčiūno, preliminariais duomenimis, visa ši maksimali kvota galėjo būti išnaudota.

„Todėl svarbu ne tik išsiaiškinti šio gaisro priežastis, bet ir ištirti ilgalaikius procesus, lėmusius tokią nelaimę ir jos pasekmes. Reikia įvertinti, ar tiesa, kad, nepaisant to, jog per pastaruosius dvejus metus įmonėje buvo nustatyti bent keli pažeidimai, susiję su atliekų tvarkymu, „Ekologistika“ pratęstas taršos leidimas ir leista padidinti tvarkomų atliekų kiekius“, – sakė šeštadienį nelaimės vietoje apsilankęs Seimo narys L. Kasčiūnas.

Spalio 16 d. naktį Alytaus miesto padangų perdirbimo įmonėje UAB „Ekologistika“ kilo didžiulis gaisras. Dega apie 2 tūkst. kvadratinių metrų ploto sandėliai, kuriuose laikomos naudotos padangos. Gaisrą gesino ugniagesių pajėgos iš Alytaus, Kauno, Lazdijų, Vilniaus, Varėnos ir Marijampolės. Alytuje ir Alytaus rajone dėl didelio oro užterštumo pavojingomis medžiagomis, kurios gali netgi sukelti vėžį, paskelbta ekstremali situacija. Kai kuriose vietovėse kietųjų dalelių koncentracija trigubai viršija leistiną normą. Preliminariais skaičiavimais, gaisro padaryta žala gamtai gali siekti daugiau nei 5 mln. eurų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi