Lietuvoje

2019.10.02 14:33

Karbauskis: Pranckietis yra drąsus tik dėl vieno dalyko

Skvernelis palaiko Pranckietį; atnaujinta 15.08
Gytis Pankūnas, LRT.lt, ELTA2019.10.02 14:33

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio kvietimą jo atšaukimo iš pareigų procedūros imtis jau kitą savaitę vadina apgailėtinu. „Valstiečių“ vadovas tvirtina, kad V. Pranckietis tokią iniciatyvą teikia, žinodamas, kad dalis valdančiųjų kitą savaitę bus išvykę į komandiruotes ir parlamento vadovo atšaukimo iš pareigų procedūra žlugtų.

„Aš tą pareiškimą (V. Pranckiečio kvietimą valdantiesiems imtis jo atšaukimo iš pareigų procedūros kitą savaitę – LRT.lt) vadinu apgailėtinu. Žinote, dėl kokios priežasties? Seimo pirmininkas pats tvirtina komandiruotes ir jie pats puikiai žino, kad kitą savaitę vien mūsų frakcijoje nebus penkių žmonių dėl komandiruočių.

Kitose valdančiosios koalicijos frakcijose taip pat nebus žmonių. Jis puikiai supranta, kad kitą savaitę balsavimo būti negali, nes nedalyvauja balsavime opozicija, o mes nesurinksime 71 balso dėl to, kad mūsų žmonių tiesiog fiziškai nebus Seime“, – LRT.lt trečiadienį sakė R. Karbauskis.

LVŽS lyderis kartojo manantis, kad V. Pranckietis į valdančiuosius su prašymu imtis jo atšaukimo iš pareigų procedūros kitą savaitę kreipėsi dabar tik dėl to, kad pats paskaičiavo, jog valdantieji gali nesurinkti balsų skaičiaus, reikalingo jo nuvertimui.

„Tai yra apgailėtina. Jis nedarė tokio pareiškimo praėjusią savaitę. Jis galbūt nedarys tokio pareiškimo už savaitės, nes žinos, kad mūsų balsų gali užtekti“, – teigė R. Karbauskis.

„Jis yra toks drąsus tik dėl vieno dalyko – ji puikiai žino, kiek mūsų žmonių kitą savaitę bus komandiruotėse“, – pridūrė LVŽS lyderis.

R. Karbauskis teigė, kad valdantieji kitą savaitę tikrai nebalsuos dėl V. Pranckiečio atšaukimo iš pareigų ar dėl nepasitikėjimo juo. Jis tikino, jog valdančiųjų atstovas grįžus iš komandiruočių, šis klausimas bus išspręstas.

„Kadangi Seimo pirmininkas labai nekantrauja, tai mes pasistengsime kuo greičiau“, – pažymėjo R. Karbauskis.

Jis tiksliai neįvardijo, kada valdantieji imsis nepasitikėjimo Seimo pirmininku V. Pranckiečiu procedūros, tačiau patvirtino, jog greičiausiai tai neįvyks iki spalio 17 d., tai yra iki tada, iki kada Seimui turi būti pateiktas biudžeto projektas.

Skvernelis palaiko Pranckietį: klausimo eskalavimas kenkia Lietuvos interesams

Premjeras reiškia palaikymą Seimo pirmininkui V. Pranckiečiui, trečiadienį paraginusiam valdančiuosius nedelsti ir jau kitą savaitę parlamente surengti jo atšaukimo procedūrą.

Ministras pirmininkas po Vyriausybės posėdžio teigė, kad vilkinamas parlamento vadovo kėdės klausimas kenkia ne tik Seimo darbui, bet tapo ir kliūtimi įgyvendinant šalies interesus užsienio politikoje.

„Tolesnis šio klausimo eskalavimas tikrai kenkia Lietuvos Respublikai, kenkia Seimui ir pradeda kenkti mūsų interesams užsienio politikoje“, – teigė jis.

Premjeras kartu pridūrė, kad pritaria ne tik V. Pranckiečio raginimams, bet ir Seimo vadovo bei valdančiųjų „valstiečių“ ginčą įvertinusiai kadenciją baigusiai prezidentei Daliai Grybauskaitei.

„Aš palaikau Seimo pirmininką, palaikau ir buvusios prezidentės išsakytą situacijos vertinimą (...). Kai atskiri Seimo nariai, nesusigaudantys esmėje, bando neleisti Seimo pirmininkui išvykti ir atlikti savo konstitucinių pareigų, nesuvokdami, kad Seimo pirmininkas visada atstovavo ir atstovauja ne vienai ar kitai frakcijai, bet Lietuvos Respublikos Seimui, tas klausimas tampa nemaloniu mūsų politinei sistemai, jis turi būti išspręstas“, – kalbėjo jis, ragindamas inicijuoti procedūrą dėl V. Pranckiečio.

„Jeigu yra abejojančių, kad Seimo pirmininkas neturi pasitikėjimo – tai Seimas privalo balsuoti“, – apibendrino S. Skvernelis.

Sysas: Pranckiečio noras pasitikrinti pasitikėjimą keistokas

Seimo opozicinės Socialdemokratų partijos frakcijos seniūno pavaduotojas Algirdas Sysas Seimo pirmininko V. Pranckiečio norą pasitikrinti pasitikėjimą vertina kaip keistoką.

„Gal Seimo pirmininkui pritrūko žiniasklaidos dėmesio, o gal pamatė, kad jį delegavusios partijos ir buvusios frakcijos vadovas bijo rizikuoti pats organizuoti tokią procedūrą ir ją pralaimėti“, – sako A. Sysas.

Po V. Pranckiečio pareikšto noro, kad būtų Seime inicijuotas balsavimas dėl nepasitikėjimo juo kaip Seimo pirmininku, Seimo socialdemokratai laikosi jau anksčiau išsakytos pozicijos.

„Dilema dėl Viktoro Pranckiečio tinkamumo eiti Seimo pirmininko pareigas yra kilusi valdantiesiems, mes neinicijavome jokių idėjų nei dėl V. Pranckiečio darbo kokybės, nei kas turėtų užimti šį postą, tai valdantieji dabar tegu ir sprendžia savo iškeltą klausimą. Mes jų postų dėlionėse nedalyvaujame“, – sako opozicijos lyderis Julius Sabatauskas.

Seimo socialdemokratai jau anksčiau yra pareiškę, kad neketina dalyvauti balsavime dėl nepasitikėjimo Seimo pirmininku.

Prašė nedelsti

Seimo pirmininkas V. Pranckietis trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje pakvietė valdančiuosius neatidėliojant imtis jo atšaukimo iš pareigų procedūros.

„Norėčiau pakviesti valdančiąją daugumą kitą savaitę, neatidėliojant organizuoti pagal Konstituciją ir pagal įstatymus, pagal Seimo statutą procedūrą, kuri vadinama atšaukimo procedūra, ir patikrinti pasitikėjimą Seime. Todėl prašau, kad tai būtų atlikta kitą savaitę, nes dar už savaitės ateina pagrindinis įstatymas, tai yra biudžetas, ir turėsime susitelkti biudžeto svarstyme. Todėl turime užbaigti šią diskusiją“, – žurnalistams trečiadienį parlamente sakė Seimo pirmininkas V. Pranckietis.

Trumpai ir aiškiai: Viktoras Pranckietis pakvietė valdančiąją daugumą imtis jo atšaukimo iš pareigų procedūros

Politikas akcentavo, kad situaciją dėl likimo parlamento vadovo kėdėje „eskaluojama per ilgai“, tad būtina greičiau surasti sprendimus.

V. Pranckietis teigė neskaičiuojantis balsų, ar jam jų pakaktų, kad išsaugotų Seimo pirmininko postą.

„Mes nieko neskaičiuojame. Mes tikime, kad pagal įstatymą bus atlikta procedūra“, – teigė V. Pranckietis.

LRT.lt primena, kad šiemet performavus valdančiąją koaliciją, Seimo pirmininko postas, kaip numatyta koalicijos sutartyje, buvo perleistas „socialdarbiečiams“. Nepaisant to, dabartinis Seimo pirmininkas V. Pranckietis savo noru iš pareigų nesitraukia.

LVŽS lyderis R. Karbauskis ne kartą minėjo, kad V. Pranckietis turi trauktis ir vykdyti koalicinius susitarimus. V. Pranckietis, jam grasinant pašalinimu iš partijos dėl to, kad šis nesitraukia iš Seimo pirmininko pareigų, pats pasitraukė iš LVŽS gretų.

R. Karbauskis tikina, kad jau yra numatyta data, kada bus surengta nepasitikėjimo procedūra Seimo pirmininku V. Pranckiečių parlamente. Tiesa, „valstiečiai“ laukia, kol visi koalicijos partnerių atstovai Seime sugrįš iš komandiruočių – tam, kad valdantiesiems užtektų balsų parlamento vadovo nuvertimui. Pats V. Pranckietis tai vadina šantažu ir asmeninėmis R. Karbauskio ambicijomis.

Praėjusią savaitę R. Karbauskis susitiko opozicinio Liberalų sąjūdžio naująja lydere Viktorija Čmilyte-Nielsen ir pasiūlė jai pretenduoti į Seimo pirmininkus, tačiau politikė atsisakė tokios galimybės.

Prezidentas Gitanas Nausėda interviu ELTAI sakė, kad, jei Seimo pirmininkas negali vykdyti savo funkcijų, tai jau yra problema, kurią turi išspręsti pats parlamentas.

„Jeigu Seimo pirmininkas nebegali normaliai vykdyti savo funkcijų, tai jau yra problema. Tačiau šią problemą gali išspręsti tik pats Seimas, niekas kitas iš šono negali pasakyti – laikykite arba pašalinkite Seimo pirmininką. Tai gali padaryti tik pats Seimas balsavimu. Kodėl problema taip išgilėjo ir kodėl ta liga taip įsisenėjo, yra kaltos tikriausiai abi pusės, pirmiausia dėl to, kad jos tarpusavyje nesišneka. Jeigu taip viskas yra pakrypę, kad abi pusės tarpusavyje nesišneka, vadinasi, jos nebeieško racionalių sprendimo būdų, ir tai yra blogai, nes tai lemia Seimo darbo efektyvumą”, – interviu Eltai sakė G. Nausėda.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.