Lietuvoje

2019.10.01 09:38

Į Lietuvos upes paleista 15 tūkstančių beveik išnykusių žuvų

Salomėja Pranaitienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.01 09:38

Lietuvoje prieš du dešimtmečius beveik išnykęs skersnukis grįžta į upes. Žuvininkystės tarnyba ėmė šias į Lietuvos Raudonąją knygą įrašytas žuvis veisti dirbtinai. 15 tūkstančių jauniklių jau paleista į Šventąją.

Vos išsiritę iš ikrų pavasarį iš Lenkijos atvežti skersnukio jaunikliai, paauginti Laukystos ūkyje, dabar sveria po 4–5 gramus ir jau gali keliauti į upes. Lietuvos Raudonojoje knygoje nuo 2000 metų įrašyta žuvis – beveik išnykusi. Per pastarąjį dešimtmetį užregistruoti tik trys atvejai, kai pavyko pagauti skersnukį. Todėl šių retų mūsų šalyje žuvelių teko atsivežti iš kaimyninės Lenkijos, kur jos veisiamos.

„Tikimės, kad išleistos jos išgyvens ir atplauks čia neršti. Skersnukis valo akmenis, augalus nuo dumblių. Tokiu būdu sudaro sąlygas kitoms žuvų rūšims neršti sėkmingiau“, – pasakoja Žuvininkystės tarnybos vyr. specialistas Justas Poviliūnas.

Kad patirtų mažiau streso, žuvys į šaltoką upę patenka ne iš karto. Pamažu baseinėlio vanduo, kuriame laikomos žuvys, atšaldomas iki upės temperatūros.

Šį rudenį į Šventosios upę paleista 15 tūkstančių jauniklių.

„Tikimės dalį įžuvinti, kaip numatyta Aplinkos ministerijos leidime, o dalį pasilikti, paauginti ir užauginti reproduktorius ir pradėti veisti“, – sako Žuvininkystės tarnybos skyriaus vedėjas Valdas Gečys.

Pasak mokslininkų, tarša, užtvankos, trukdančios žuvims migruoti, ir žvejyba – pagrindinės priežastys, dėl ko beveik išnyko šios žuvys. Skersnukių, priklausančių karpinių žuvų šeimai, populiaciją Žuvininkystės tarnyba ėmėsi atkurti pagal Aplinkos ministerijos patvirtintą retų žuvų apsaugos planą.

Lietuvoje jau kelerius metus įgyvendinamos ant išnykimo ribos atsidūrusių europinių ungurių ir eršketų išteklių atkūrimo programos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt