Naujienų srautas

Lietuvoje2019.09.14 09:47

Privalomas ikimokyklinis ugdymas: mato naudą vaikams, tačiau kliūtis – finansai

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sako, kad sumažinti socialinę atskirtį tarp vaikų, ypač provincijoje, padėtų įvestas privalomas ikimokyklinis ugdymas, nes tokiose įstaigose vaikai greičiau adaptuojasi, gauna geresnį išsilavinimą ir kitokią pagalbą, vystosi įgūdžiai.

Apie panašią kai kurių šalių patirtį politikai jau ne kartą diskutavo, tačiau savivaldybių atstovų teigimu, toks sprendimas būtų sunkiai įgyvendinamas finansiškai. Mat rajonuose ir dabar darželiuose trūksta vietų, o steigti naujas grupes nėra pinigų.

Panevėžio rajono Dembavos darželio direktorė pripažįsta, kad ikimokyklinis ugdymas naudingas vaikams. Nors yra tėvų, kurie patys nusprendžia neleisti atžalų į darželius, visgi dauguma renkasi ikimokyklinį ugdymą, o visų norinčiųjų nėra galimybės priimti. Vien šiuo metu šioje įstaigoje eilėje laukiančiųjų per šešiasdešimt.

„Aš žiūrėčiau teigiamai, bet rajone turbūt būtų kita problema dėl vietų stokos. Šiaip reikėtų vaikams, nors ir ne visą dieną, tai galėtų būti keturių valandų grupės, ar netgi dviejų valandų grupės, kuriose tiesiog draugas su draugu mokėtų draugauti, paduoti ranką, ar susipažinti“, – sako darželio direktorė Daina Murauskienė.

Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministro, Lietuvos miestuose darželius lanko daugiau kaip 90 proc. vaikų, tačiau regionuose – tik 35 proc. Tokie skaičiai verčia sunerimti.

„Tai reiškia regionų vaikai yra rimtoje nelygybėje galimybių gauti adekvatų tinkamą išsilavinimą, nes ir startinės pozicijos yra skirtingos“, – sako ministras Linas Kukuraitis.

Anot ministro, socialinę atskirtį tarp vaikų, ypač augančių socialinės rizikos šeimose, sumažintų privalomasis ikimokyklinis ugdymas, tačiau kol kas tam nepasirengta. Net dviejose Seimo kadencijose buvo bandymų tai daryti, tačiau nepavyko.

„Tai yra spręstina kartu su merais ir Švietimo ministerija, tai dėl to mes ir su švietimo ministru sutarėm, kad šita politinė kryptis yra visiškai ta. Dabar viceministrų lygmenį turėtų būti teikiami pasiūlymai kaip tai spręsti“, – teigia ministras.

Tačiau Biržų vicemerė sako, kad jei būtų įvestas privalomasis ikimokyklinis ugdymas savivaldybės pačios nepajėgtų visiems vaikams jo užtikrinti. Toks sprendimas būtų sudėtingas finansiškai, nes ir šiemet pritrūko maždaug 40 000 eurų naujoms grupėms steigti. Tad nemažai norinčių pakliūti į darželius liko laukti eilėse.

Lietuvoje šiuo metu privalomas tik priešmokyklinis ugdymas. Tuo metu daugumoje Europos sąjungos šalių visiems vaikams yra privalomas vienerių ar dvejų metų ikimokyklinis ugdymas.

Plačiau reportaže

Panorama. Nusivylusiųjų priverstiniu pensijos kaupimu – begalė: ar Seimas suteiks antrą šansą pasirinkti norimą kaupimo būdą?
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi