Lietuvoje

2019.07.31 10:27

Šalies vadovai pagerbė Medininkų tragedijos atminimą: siūlo reikalauti nuteisti kaltininkus

atnaujinta 11.36
Paulina Levickytė, Dainora Karklytė, ELTA2019.07.31 10:27

Trečiadienį minimos Medininkų tragedijos metinės. Minėjime Medininkuose Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis teigė, kad kiekviena auka Medininkų pasienio poste buvo lyg tvirtas akmuo į Lietuvos ateities pamatus ir nusipelnė nuolatinės pagarbos.

„Prisimenu tą rytą, tą nežinomybės dieną, tą beviltiškumo jausmą. Praėjo 28-eri metai. Tikiu, kad skausmą, kurį jaunų vyrų šeimoms ir visai Lietuvai paliko žiaurūs omonininkai, pakeitė pasididžiavimas auka, kurią jiems teko atiduoti. Šią dieną susirenkame čia, Medininkuose, pagerbiame šią auką. Nepailskime kartoti: pareigūnas Musteikis, pareigūnas Orlavičius, pareigūnas Juozakas, pareigūnas Balavakas, pareigūnas Janonis, pareigūnas Kazlauskas, pareigūnas Rabavičius ir pareigūnas Šernas“, – sakė Seimo pirmininkas.

Seimo pirmininkas savo kalboje priminė 1991 m. liepos 31 d. Medininkų pasienio posto įvykius susirinkusiems.

„Pagerbiame auką septyniems didvyriams, kančią jų artimiesiems, viso gyvenimo kančią Tomui Šernui, ryžtą Lietuvos žmonėms siekti visiškos nepriklausomybės. Ši auka, tikėjomės, buvo paskutinis kankinių indėlis, po Sausio 13-osios ir pratęsiant pokario partizanų auką – tai per 20 tūkstančių kankinių Lietuvoje ir nežinomo skaičiaus politinių aukų kalėjimuose, lageriuose ir tremties vietose“, – teigė V. Pranckietis.

„Kuo skiriasi stribas 1945 m. ir stribas 1991 m. – jie stribai, jie naikintojai. Jie naikino pažangą, naikino laisvės siekį, jie naikino Lietuvos žmones. Šiandien čia, o šeštadienį Ariogaloje – tai gyvosios atminties nešėjų dienos. Tegul kiekviena diena, kurią mes galime džiaugtis, būna ir atminties diena. Čia žuvę septyni Lietuvos sūnūs – tegul kiekvienas turi savo dieną. Tegul kiekvienas, kurio brangiausia auka – gyvybė – buvo lyg tvirtas akmuo į mūsų ateities pamatus – pelno nuolatinę pagarbą. Gyvenkime su viltimi, su ateities matymu, su tikėjimu, kad tos aukos kartu su Artūro Sakalausko auka buvo paskutinės, sudėtos ant mūsų valstybingumo aukuro. Gyvenkime už save ir už juos“, – sakė V. Pranckietis.

Nausėda: ši liūdna diena teikia ir vilties

Trečiadienį minėjime Medininkuose prezidentas Gitanas Nausėda teigė, kad kiekviena auka Medininkų pasienio poste visuomet kels liūdesį, bet, kita vertus, šios septynių pareigūnų žūtys visuomet primins Lietuvos žmonių ryžtingumą bei laisvės troškimą.

„Šiandien mes įprasmintume ir pagerbtume jų (žuvusiųjų. – ELTA) atminimą, nebūtinai aukodami gyvybes, o tiesiog bandydami padaryti kruopelytę daugiau savo Tėvynei Lietuvai (...) Būtų puikus jų pagerbimas tai, kad mes atremtume vienas į kitą savo petį, pasiūlytume savo petį kitam mūsų bendruomenės nariui ir tokiu būdu prisidėtume prie valstybės klestėjimo, šiandien valstybei to kaip niekada reikia.

Todėl suprantu artimųjų netekties kartėlį, suprantu, kad šią dieną jausime tam tikrą liūdesį. Kita vertus, ši diena teikia ir vilties. Vilties, kad gali būti geriau, kad valstybės pažanga yra nesustabdoma ir kad mes kiekvienas iš mūsų galime prie to prisidėti“, – teigė prezidentas.

Siūlo reikalauti nuteisti tragedijos kaltininkus

Lankydamasis Medininkų tragedijos minėjime, profesorius Vytautas Landsbergis savo kalboje užsiminė apie poreikį buvusiam Sovietų Sąjungos vadovui Michailui Gorbačiovui kelti daugiau klausimų ir reikalauti iki galo išaiškinti tragedijos kaltininkus bei juos nuteisti. Vis dėlto komentuojant pastarąjį pasiūlymą Seimo pirmininko V. Pranckiečio bei premjero Sauliaus Skvernelio nuomonės išsiskyrė.

Į tokią V. Landsbergio mintį sureagavęs Vyriausybės vadovas S. Skvernelis sako, kad tiesos ieškojimas yra svarbus, tačiau, jo nuomone, tam yra gerokai suvėluota.

„Galime kelti retorinį klausimą tuomet, kada buvo padarytas šitas brutalus nusikaltimas, ar valdžioje esantys pareigūnai, institucijos padarė viską, kad įvykis būtų sėkmingai tiriamas ir asmenys, kurie įvykdė, būtų išaiškinti ir patraukti atsakomybėn. Kiekvieni prarasti metai reiškia tyrimo sėkmės didesnes ir didesnes abejones. Ir dabar mes po dvidešimt aštuonerių metų keliam tuos pačius klausimus, reikėjo tuos darbus padaryti gerokai anksčiau, ir šiandien turbūt būtų kita situacija buvusi“, – po minėjimo žurnalistams sakė S. Skvernelis.

Tuo metu Seimo pirmininkas V. Pranckietis teigė,kad išaiškinti tiesą niekada nėra vėlu.

„Aš manau, kad tas nusikaltimas gali būti aiškinamas ir aiškinamas iki tol, kol bus tinkamai išaiškintas, ir taip turi būti. (...) Galų gale nebebus tų žmonių, kurie nusikalteliai, bet visada galima aiškintis tiesą“, – sakė V. Pranckietis.

Trečiadienį minimos Medininkų tragedijos metinės. Liepos 31-ąją sukanka 28-eri metai nuo tragiškų įvykių Medininkuose.

1991 m. liepos 31 d. Medininkų pasienio poste prie sienos su Baltarusija buvo nužudyti septyni Lietuvos pareigūnai: Mindaugas Balavakas, Algimantas Juozakas, Juozas Janonis, Algirdas Kazlauskas, Antanas Musteikis, Stanislovas Orlavičius, Ričardas Rabavičius (dėl šautinių žaizdų galvoje mirė ligoninėje rugpjūčio 2 d.). Vienintelio sunkiai sužeisto muitinės pareigūno Tomo Šerno gyvybę medikams pavyko išgelbėti.

Trečiadienį, liepos 31-ąją, tragiškų įvykių Medininkuose dieną, aukotos šv. Mišios Vilniaus arkikatedros bazilikos Šv. Kazimiero koplyčioje, iškilmingas minėjimas vyks ir Vilniaus Antakalnio kapinėse, kur palaidoti pareigūnai.

Šiai tragedijai paminėti sekmadienį vyko tradicinis estafetinis bėgimas Medininkai-Vilnius. Pirmadienį surengtas atminimo vakaras Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčioje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt