Lietuvoje

2019.07.01 17:42

Laiptinėje užpulta ir užgauliota vyrų pora pasipiktino policijos darbu: nurodytų užpuolikų nesulaikė

atnaujinta 14.47
Domantė Platūkytė, LRT.lt2019.07.01 17:42

Sekmadienio rytą šalia savo namų užpultas ir sumuštas vilnietis Tomas Kirša tvirtina, kad buvo užpultas dėl homofobiškų paskatų. Jo tvirtinimu, į įvykio vietą atvykusių pareigūnų reakcija nuvylė ir privertė pasijausti kaltais. Vilniaus apskrities policijos trečiadienį LRT.lt informavo, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas ne tik dėl viešosios tvarkos pažeidimo, bet ir dėl diskriminavimo dėl seksualinės orientacijos.

T. Kirša pasakoja, kad šalia savo namų, Subačiaus gatvėje, buvo užpultas ankstų sekmadienio rytą, kai su draugu grįžo iš miesto centro. Tačiau, sako jis, jaunuolių užgauliojimai prasidėjo jau vakare paliekant namus – iš pradžių šalia namo buvę jaunuoliai užkalbino ir paprašė cigaretės, tačiau vėliau pradėjo plūstis necenzūriniais žodžiais. Vaikinas pasakoja, kad į tokį elgesį nekreipė dėmesio ir namus paliko nereaguodami į įžeidimus.

Pasak T. Kiršos, ryte grįžus namo, minėti jaunuoliai laiką vis dar leido lauke ir, pamatę grįžtantį T. Kiršą su draugu, vėl pradėjo užgaulioti, o vienas jaunuolių pribėgęs iki laiptinės užstojo laiptus ir užgauliojo vaikinus vadindamas homofobiškais žodžiais, dėl seksualinės orientacijos grasino sumušti bei apkaltino, kad vaikinai įžeidė jo draugą.

„Žinoma, aš atsiprašiau, nors nesupratau, už ką. Atbėgo mano draugė, ji bandė vaikiną atitraukti nuo manęs, tačiau jis visiškai nesureagavo ir toliau plūdosi, tada gavau pirmąjį smūgį į viršutinį žandikaulį. Sugebėjome pabėgti iki kito aukšto ir prašėme, kad jie nurimtų, tačiau jaunuoliai nereagavo. Kai iškvietėme policiją, pavyko pabėgti iki buto ir laukti pareigūnų“, – prisimena T. Kirša.

Nuvylė policijos reakcija

Pirmadienį T. Kirša apsilankė pas savo šeimos gydytoją, nors rimtų sužeidimų jis nepatyrė, tačiau ir dabar jaučia galvos skausmą, sunkiai išsižioja ir toliau geria nuskausminamuosius vaistus. Vaikino teigimu, atrodė, kad pareigūnai tiesiog nenorėjo konflikto, todėl paleido įtariamuosius. Jis sako, kad dėl pareigūnų abejingumo nesijautė saugus, taip pat nenori gyventi nesaugioje aplinkoje, todėl planuoja išsikraustyti ir ieškotis kito buto.

„Niekada problemų nebuvo, gyvenome ir stoties rajone, viskas buvo nuostabu. Naktį po incidento apsistojome pas draugus, o dabar ieškome kito būsto. Sulaukėme tokių patarimų, kad geriausia toliau gyventi čia, tačiau išeiti į lauką ir bijoti mes nenorime. Labai racionaliai sprendžiame šią problemą, planuojame išsikraustyti, nes niekada nežinai, kaip kas bus“, – pasakoja T. Kirša.

T. Kirša teigia nusivylęs policijos pareigūnų darbu. Anot jo, atvykę policijos pareigūnai reagavo labai atsainiai ir sakė, kad vaikinai turėtų žinoti, kokiame rajone gyvena, dėl to neturėtų stebėtis tokia situacija.

„Pasijautėme taip, tarsi būtume kalti dėl šio įvykio“, – apgailestauja T. Kirša.

Atlieka tyrimą dėl viešosios tvarkos pažeidimo

Į šį incidentą socialiniame tinkle sureagavo ir Vilniaus savivaldybės tarybos narys Tomas Vytautas Raskevičius.

„Lietuvos policija, ar šis incidentas bus kvalifikuojamas kaip galimas neapykantos nusikaltimas? Ar pareigūnai įvertino specialiuosius nukentėjusiųjų poreikius? Ar jiems buvo pritaikytos specialiosios apsaugos priemonės? Ar nukentėjusiems suteikti organizacijų, teikiančių pagalbą nukentėjusiems nuo neapykantos nusikaltimų, kontaktai?“ – klausė T. V. Raskevičius.

Policijos pareigūnai šią situaciją LRT.lt komentavo trumpai. Anot Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Komunikacijos poskyrio vedėjos Julijos Samorokovskajos, policijos registruojamų įvykių registre toks pranešimas buvo užregistruotas.

Kaip teigia J. Samorokovskaja, Vilniaus apskrities VPK atliekamas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 284 str. (viešosios tvarkos pažeidimą). Šiame straipsnyje rašoma, kad viešoje vietoje įžūliu elgesiu, grasinimais, piktybiškai tyčiodamasis arba vandališkais veiksmais demonstravo nepagarbą aplinkiniams ar aplinkai ir sutrikdė visuomenės rimtį ar tvarką, baudžiamas viešaisiais darbais, bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Pasak J. Samorokovskajos, artimiausiu metu bus apklausti visi įvykio dalyviai, o paaiškėjus naujoms aplinkybėms, nusikalstama veika gali būti perkvalifikuota.

papildyta

Ketvirtadienį J. Samorokovskaja LRT.lt informavo, kad, apklausus nukentėjusius, liudytojus ir kitus proceso dalyvius bei paaiškėjus naujoms įvykio aplinkybėms, Vilniaus miesto 3-jame policijos komisariate atliekamas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 170 str. 2 d. ir 284 str.

Baudžiamojo kodekso 170 str. 2 d. teigiama, kad tas, kas viešai tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, neįgalumo, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt