Lietuvoje

2019.05.23 12:52

Nausėda dėl LVŽS paramos nedžiūgauja: tai nebuvo pats maloniausias užsiėmimas, bet privalome bendrauti

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.05.23 12:52

Kandidatas į prezidentus Gitanas Nausėda neslepia, kad valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) parama jį per daug nenudžiugino. Vis dėlto, anot jo, kandidatas į prezidentus turi bendrauti su visomis politinėmis jėgomis, nors jų paramos ir neprašo.

„Nei džiaugiuosi, nei nesidžiaugiu. Tai, kad aš nuėjau vakar į šitą frakciją, tikrai nebuvo pats maloniausias užsiėmimas, bet, jeigu mes politiką įsivaizduotume kaip vakarėlius, kuriuose gali pabūti su savo draugais ir šalininkais, tai aš tokio įsivaizdavimo neturiu. Politika tame tarpe yra ir dalyvavimas renginiuose, kuriuose yra kitokių nuomonių žmonės, bet mes privalome bendrauti“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė G. Nausėda, paklaustas, ar džiaugiasi LVŽS jam pareikšta parama prezidento rinkimų antrajame ture.

Primename, kad trečiadienį G. Nausėda susitiko su LVŽS ir „socialdarbiečių“ frakcijomis ir atsakė į jų pateiktus klausimus. Jo konkurentė prezidento rinkimuose Ingrida Šimonytė su valdančiaisiais nesusitiko, nes teigė, kad tam tiesiog neturėjo laiko.

LVŽS lyderis Ramūnas Karbauskis ketvirtadienį po partijos valdybos posėdžio, kuriame nuspręsta paramą išreikšti G. Nausėdai, žurnalistams teigė, kad, jei prezidento rinkimus laimėtų konservatorių remiama I. Šimonytė, „Lietuvai būtų labai blogai“.

„Raginame balsuoti už Gitaną Nausėdą. Kitu atveju, jeigu aktyvumas bus mažas ir žmonės gadins biuletenius arba nebalsuos nė už vieną kandidatą, tokiu atveju laimės Ingrida Šimonytė, kas, mūsų nuomone, Lietuvai būtų labai blogai“, – ketvirtadienį po partijos valdybos posėdžio sakė R. Karbauskis.

G. Nausėda tokius pareiškimus įvertino kaip mėginimą gąsdinti rinkėjus. Anot kandidato, į rinkėjus vertėtų kreiptis kitu tonu.

„Gąsdinimai turbūt tikrai nėra ta priemonė, kuria reikia kliautis politinėje konkurencijoje. Ne gąsdinti reikia, o atvirkščiai – žmones konstruktyviai kviesti, agituoti. Pirmiausia, reikėtų agituoti ne už kokią personaliją, bet agituoti būti pilietiškais ir prisiimti atsakomybę dėl šalies likimo, dėl šalies ateities.

Mes valstiečių-žaliųjų sąjungos paramos neprašėme. Mano apsilankymo tikslas, kaip kad vakar buvau paminėjęs, buvo pirmiausiai tai, kad aš norėjau atsakyti į tuos klausimus, kurie buvo pateikti, nes tai yra toli gražu ne tik tos frakcijos, kuri vakar buvo susirinkusi, klausimai. Tai yra visų Lietuvos žmonių klausimai. Kai kurie, beje, tokie, apie kuriuos nebuvo kalbama debatų metu kaip antai atstovavimas Europos Vadovų Taryboje“, – kalbėjo G. Nausėda.

Jis pabrėžė, kad visos savo rinkimų kampanijos metu kartoja, jog politikoje būtina ieškoti kompromisų.

„Šia prasme aš manau, kad sekmadienį žmonės rinksis ne G. Nausėdą ir I. Šimonytę, o žmonės rinksis politiką, kurioje mėginama bendrauti net ir su skirtingų nuomonių turinčiais žmonės, arba politiką, kurioje siekiama tiesiog, pasipusčius padus, pasitraukti“, – komentavo G. Nausėda.

Kandidatas į prezidentus nenorėjo spėlioti, ar LVŽS parama jam padės, ar pakenks. G. Nausėda kartojo, kad konkrečių partijų paramos jis nesiekia.

„Partijos mus gali remti, gali neremti. Mes su tuo niekaip nekovosime. Svarbiausia, kad jos mums nekeltų jokių išankstinių reikalavimų, nes mes paprasčiausiai jų nevykdysime“, – aiškino G. Nausėda.

Užsiminė apie galimus pokyčius prokuratūroje

R. Karbauskis ketvirtadienį užsiminė, kad, jei naujasis prezidentas imtųsi pertvarkų prokuratūroje, Seimas atsisakytų pradėtų parlamentinių tyrimų.

G. Nausėda, reaguodamas į šį LVŽS lyderio pareiškimą, teigė, kad kai kurios parlamentinės tyrimo komisijos užsiima darbais, kurie nėra prokuratūros tyrimų objektai. Vienas tokių tyrimų, pasak kandidato į prezidentus, „valstiečių“ frakcijos nario, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Stasio Jakeliūno inicijuotas parlamentinis tyrimas prieš dešimtmetį buvusios finansinės krizės Lietuvoje priežastims nustatyti.

„Krizės tyrimo priežastys. Ar čia tikrai prokuratūros tyrimo objektas, jei iš esmės tyrimas yra istorinis? Tyrimas yra inicijuotas daugiausia vieno žmogaus pastangomis ir jis, tas tyrimas, ko gero, stipriai asmeniškai motyvuotas. Ką ten ketinama nustatyti? Kad kažkas dėl to turi būti nuteistas, kad Lietuva skolinosi per brangiai? Gerai, galbūt, praėjus laikui, visi mes dabar galime sakyti, kad galėjome priimti geresnius sprendimus, bet tuo metu buvo sprendimai priimami tokie, kokie galbūt tuometinei vyriausybei atrodė patys priimtiniausi. Taip, ji padarė klaidą, bet, ar tai yra sąmoningas kenkimas valstybei, aš labai abejoju“, – aiškino G. Nausėda.

Anot jo, jei tyrimai susiję su tiesioginiais pažeidimais, tai būtų geriau, kad tuo užsiimtų prokuratūra. G. Nausėdos teigimu, jei politikai tvirtina, kad imasi tyrimų patys dėl to, kad neva prokuratūra to padaryti nesugeba, tada reikia imtis pokyčių pačioje prokuratūroje.

„Esu pasirengęs dirbti teisėtvarkos ir teisėsaugos srityje, kad turėtumėme ir stiprius teismus, ir nepriklausomą prokuratūrą, ir esant nepriklausomam prezidentui, tikrai, patikėkite, kišeninių prokurorų nebus, kaip kad kartais būna, esant partiniams prezidentams, ypač, kai visa valdžios vertikalė atsiduria vienose rankose“, – dėstė G. Nausėda.

Kandidatas į prezidentus neatsakė į klausimą, ar, jo manymu, šiuo metu prokuratūra yra nuo kažko priklausoma. Vis dėlto, G. Nausėdos teigimu, yra „dalykų, kurie kelia nerimą“.

„Ko gero, reikėtų iš esmės spręsti prokuratūros klausimus. Manau, kad tikrai yra rezervų prokuratūros nepriklausomumui didinti“, – teigė G. Nausėda.