Lietuvoje

2019.05.22 21:30

Karbauskis: jei partija nieko nerems, laimės Šimonytė

Pats siūlys remti Nausėdą
LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“2019.05.22 21:30

Kandidatas į prezidentus Gitanas Nausėda susitiko su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos bei Socialdemokratų frakcijomis. Ingrida Šimonytė, motyvuodama laiko stoka, nesusitiko. Kaip partijų lyderiai vertina kandidatus, laidoje „Dienos tema“ žurnalistas Raigardas Musnickas kalbėjosi su LVŽS pirmininku Ramūnu Karbauskiu ir LSDP lyderiu Gintautu Palucku.

– Pone R. Karbauski, ar po susitikimo su G. Nausėda vis dar manote, kad jis – konservatorių kandidatas?

R. Karbauskis: Iš tikrųjų to klausimo dabar nenagrinėjame. Yra 2 kandidatai antrajame rinkimų ture, kam jie atstovauja, sakėme prieš pirmąjį rinkimų turą. Nagrinėjome, kuris iš šių kandidatų būtų geresnis Lietuvos prezidentas. Tai, kad G. Nausėda susitiko, o I. Šimonytė nerado tam laiko, rodo, kad pagarbos ir ketinimų dirbti su mumis, matyt, turi tik vienas kandidatas. Uždavėme 11 klausimų – į juos jis atsakė. Dalis Seimo narių liko labai patenkinti šiuo susitikimu, daliai galbūt liko keletas neaiškumų, buvo tokių, kurie pareiškė, kad susitikimas nuvylė.

– Neseniai pareiškėte, kad nebalsuotumėte už I. Šimonytę jokiomis sąlygomis, o po to norite, kad ji rodytų pagarbą ir ateitų į frakciją?

R. Karbauskis: Galiu tik pasakyti, kad dar prieš keletą dienų frakcijoje buvo žmonių, ketinusių balsuoti už I. Šimonytę, po šios dienos tokių nėra. 

– Pats eitumėte, pavyzdžiui, pas konservatorius, jeigu jie jums parašytų 11 klausimų ir pareikštų, kad vis tiek už jus nebalsuos?

R. Karbauskis: Aš pasakiau savo asmeninę nuomonę – tai nėra partijos ar frakcijos nuomonė. Iš pagarbos toms dviem partijoms, kurios šiandien susitikinėjo su kandidatais, Seimo narė galėjo rasti laiko susitikti. Ji tiesiog ignoravo tą galimybę, ir, kiek man žinoma iš mano kolegų, šiandien buvusių frakcijoje, ji buvo Seime.

– Žinant jūsų autoritetą partijoje ir jūsų nuomonę, kad nebalsuosite už I. Šimonytę, panašu, jog remsite G. Nausėdą?

R. Karbauskis: Yra du pasirinkimai, kai nebalsuoji už I. Šimonytę: galima nebalsuoti už nieką arba galima balsuoti už G. Nausėdą. Bet kokiu atveju vyraujanti nuomonė frakcijoje, kad pasirinkti reikia, nes jeigu pasirinkimas bus nebalsuoti nė už vieną, tai gali laimėti I. Šimonytė.

– Pone G. Paluckai, kaip jums susitikimas su G. Nausėda? Susitikimas įvyko kandidato iniciatyva, bet nesate apsisprendę, ar remsite kurį nors kandidatą?

G. Paluckas: Savo žodžio laikomės – esame priėmę sprendimą praėjusią savaitę ir jo nekeičiame. Manau, kad G. Nausėda, nuspręsdamas susitikti ir pasikalbėti su mūsų frakcija, pademonstravo tam tikrą politinę brandą, kurios pritrūko I. Šimonytei.

– Kvietėte ją?

G. Paluckas: Nekvietėme, bet mes nekvietėme ir pono G. Nausėdos. Kalbu apie tai, kad kandidatas, kalbantis apie susitarimą ir apie tiltų kūrimą, neturėtų diskriminuoti nė vienos frakcijos, nė vienos politinės jėgos Seime ir tuo parodyti, jog bus prezidentu lygiai vienodai visiems teisingu. Tai G. Nausėda pasinaudojo proga ir atsakė į daugelį mūsų klausimų ir abejonių. Nepaisant, kad jis pats save vadina centro dešinės kandidatu, centro kairės partijos palaikymo nesulaukė.

– „Valstiečių“ lyderis sako, kad nebalsuos už I. Šimonytę, tai jūs, kaip opozicija, turėtumėte elgtis priešingai ir nebalsuoti už G. Nausėdą?

G. Paluckas: Mes ne koaliciją formuojame, o renkamės šalies prezidentą. Labai svarbu, kokios yra jo vertybės, nes prezidentas bus ir po kitų Seimo rinkimų, kai galbūt bus kita dauguma. Atvirai sakau, daugeliui mūsų partijos narių ir rinkėjų tikrai daro nemažą įspūdį gerovės valstybės vizija, ypač labai konkretūs 5 punktai, pagal kuriuos bus matuojama prezidento veiklos pirmoji kadencija. G. Nausėda tikrai prisiima didžiulę riziką, nes vienas jis tiek socialinės atskirties, tiek pajamų nelygybės, tiek atlyginimų skirtumų tarp Vilniaus ir kitų regionų neišspręs be Seimo pagalbos, nors ir turi įstatymų leidybos iniciatyvos teisę.

– Ar partijos noras neremti nė vieno kandidato reiškia, kad jums tas pats, kas taps prezidentu?

G. Paluckas: Praktika parodė, kad reiškiama parama rinkėjams nėra aktuali – žmonės nekvaili, jie jau yra apsisprendę arba apsispręs ir balsuos taip, kaip nuspręs. Vienos ar kitos politinės jėgos parama daugiau pasako apie pačią politinę jėgą ir partiją. Mes atvirai sakome – abu kandidatai yra dešinės kandidatai, todėl mes nenorime būti pusiau socialdemokratai: kairiųjų partija viešai remti dešiniųjų negali, nes tai daugiau pasakytų apie mus, o ne kažką mūsų rinkėjams. Dar kartą noriu pabrėžti, kad gerovės valstybės vizija, kurią G. Nausėda yra išdėstęs, didele dalimi atsispindi ir mūsų vizijos Lietuvai tekstuose iki 2024 metų. 

– Pagyrėte G. Nausėdą, kad šis neišsigando susitikimo su „valstiečių“ frakcija. Kodėl turėjo išsigąsti?

G. Paluckas: Turint galvoje prieš tai buvusią retoriką ir apsižodžiavimus pirmojo turo metu, tai visiškai natūralu, kad manau, jog G. Nausėda neišsigando, o I. Šimonytė šiek tiek išsigando to galbūt nemalonaus pokalbio arba, sakykim, nemalonių klausimų. Tai už drąsą žmogui reikia parodyti pagarbą, jeigu jis jos nusipelno. 

–  Pone R. Karbauski, sakėte, jei prezidentu taps G. Nausėda, tai santykiai su Prezidentūra pasikeis. Jeigu I. Šimonytė taps prezidente, santykiai nepasikeis, o jūs ir toliau neisite į Prezidentūrą?

R. Karbauskis: Mano sprendimai yra susiję su moraliniais dalykais, o ne su darbo: aš po Tulpių pašto skandalo nutariau nesilankyti. Atsakant į klausimą, tai nemanau, kad konservatorių kandidatė keistų ką nors santykyje su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga ar koalicija. Man atrodo, kad ji mano, jog ne tuos išrinko per Seimo rinkimus ir ne tie dabar vadovauja. Kalbant apie G. Nausėdą, tai aišku viena, kad čia daugiau vilčių, jog bus bandoma šnekėtis. Šiandienos susitikimas parodė, kad dialogas yra įmanomas ir reikalingas. Kandidatas gyvena toje pačioje informacinėje erdvėje, kaip ir mes visi, todėl daro išvadas iš netikrų naujienų. Pavyzdžiui, apie tai, kad norime uždaryti ligonines, esančias juodajame sąraše. Tai melas, bet jis juo vadovaujasi, nes nežino daugiau informacijos. Šnekėjomės, kad esame linkę bendradarbiauti ir kad būtų remiamasi faktais, ir tikimės palaikymo tiems darbams, kurie yra padaryti.

– Skaitėte I. Šimonytės atsakymus jūsų frakcijai?

R. Karbauskis: Skaičiau.

– Jeigu pasvertumėte procentais, tai kiek patiko I. Šimonytės atsakymų, o kiek – G. Nausėdos?

R. Karbauskis: Nėra patinka – nepatinka. G. Nausėda kai kuriais klausimais tikrai kitokių pažiūrų negu Valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Ypač šnekant apie, pavyzdžiui, valstybines vaistines – jis prieštarauja tokiam sprendimui. I. Šimonytės atsakymai – daugiau toks atsirašinėjimas. Kitaip sakant, gyvas G. Nausėdos atsakinėjimas į Seimo narių pateikiamus klausimus buvo įrodymas, kad esame pajėgūs bendradarbiauti ir bendrauti. Deja, su I. Šimonyte tos galimybės frakcija neturėjo.

– Buvo daug debatų, pasisakymų, ir jau buvo galima susidaryti įspūdį, už ką balsuoti, ką remti. Gal tų susitikimų jau nebereikia prieš rinkimus?

G. Paluckas: Jeigu kandidatai mano, kad tokių susitikimų reikia, vadinasi, reikia. Galų gale antrojo turo agitacijos pabaigoje išsigrynino daugybė detalių, daugybė niuansų ir skirtumų išryškėjo. Kaip ir minėjau, G. Nausėda prisiėmė didelę riziką, įvardydamas 5 labai konkrečius savo kadencijos siekius, pamatuojamus skaičiais, kita kandidatė to nepadarė. Tai jau yra tam tikras, manau, privalumas, nes tu gali pasverti prezidento veiklą per jo kadenciją.

– Jums taip ir liko neaišku, ką darytų I. Šimonytė?

G. Paluckas: Tiesą sakant, konkrečios nei retorikos, nei programos ponios I. Šimonytės  nemačiau. Dar kartą kartoju, tai yra didelė rizika pretendentų į prezidentus, o išrinktam prezidentui tuo labiau, kai tų dalykų įgyvendinimas labai priklausys ir nuo Seimo. 

– Tai galėjote pasikviesti ją, kaip tai padarė „valstiečiai“. Laukėte, kol pasisiūlys?

G. Paluckas: Kandidatų apsisprendimui ateiti pas mus ir kalbėtis įtaką padarė tai, kad mes iš karto pasakėme, jog nė vieno kandidato antrame ture neparemsime dėl išdėstytų priežasčių. Tačiau, kaip ir minėjau, G. Nausėda pasinaudojo galimybe ateiti ir išdėstyti atsakymus į tuos klausimus, kuriuos partijos nariai mums, partijos vadovybei, uždavinėjo: ar G. Nausėda laikysis, ar toks gražus gerovės valstybės modelis bus įgyvendintas, tai tuos dalykus G. Nausėda atsakė.

R. Karbauskis: Susitikimai su gyventojais ir Seimo frakcija yra labai svarbūs dėl to, kad vien jau šiandien po susitikimo mes išgirdome iš Seimo narių, kad jie dabar apsisprendė. Yra labai svarbu susitikinėti su žmonėmis, nes tai leidžia suprasti, pajausti tą atmosferą, suprasti, kaip žmogus bendrauja, ginčijasi, reiškia savo pažiūras.

– Ar G. Nausėda pažadėjo, kad Saulius Skvernelis liks premjeru?

R. Karbauskis: Apie tai nešnekėjom. Ir G. Nausėda, ir I. Šimonytė yra pasakę, kad S. Skvernelis yra puikus premjeras, – tą mes girdime.

– Vienam portalui pareiškėte, kad G. Nausėda jums atrodo geresnis prezidentas. Ar tai reiškia raginimą partijai balsuoti būtent už jį?

R. Karbauskis: Pasakiau asmeninę nuomonę, rytoj šnekėsimės partijos valdyboje ir priimsime sprendimą. Kiekvienas pilietis turi teisę į savo nuomonę, ir aš jos neslepiu. Negaliu dabar pasakyti, koks bus sprendimas, bet aš pasakiau, kad nebalsuočiau už I. Šimonytę. Manau, žmonės turi ateiti į rinkimus ir išsakyti savo nuomonę. Tikriausiai aš, kaip partijos pirmininkas, siūlysiu paremti G. Nausėdą, nes jeigu mes siūlysime nebalsuoti, laimės I. Šimonytė.

– Už ką balsuosite?

G. Paluckas: Apsispręsiu stovėdamas prie balsadėžės, bet spręsiu pagal sąžinę.

Dienos tema. Karbauskis: tik vienas kandidatas yra tinkamas bendradarbiavimui

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt