Lietuvoje

2019.04.24 17:40

VSAT ramina: miško gaisras Baltarusijoje nebeartėja Lietuvos link (atnaujinta 18:10 val.)

Austėja Masiokaitė-Liubinienė, BNS2019.04.24 17:40

Pasikeitus vėjo krypčiai, šalia Raigardo pasienio punkto Baltarusijoje besitęsiantis gaisras nebeslenka Lietuvos link, praneša pasieniečiai. Ugniagesiams taip pat pavyko suvaldyti miško gaisrą Mažeikių rajone.

Teigiama, kad miškas dega kilometrą nuo Raigardo pasienio kontrolės punkto. Šis punktas dėl gaisro buvo uždarytas, taip pat uždarytas ir Baltarusijos pusėje esantis Privalkos punktas. 

„Iki Raigardo punkto ugniai buvo likęs apie kilometras, tačiau apie 17.30 val. gaisras nebeslinko arčiau Lietuvos kiek pasikeitus vėjo krypčiai. Pasieniečiai į Raigardo punktą neįleidžia transporto priemonių. Jei ugnis visai priartėtų prie Raigardo punkto, iš jo teritorijos būtų išvaryti ir ten stovintys sienos nekirtę automobiliai“, – BNS sakė Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovas Giedrius Mišutis.

Anot VSAT atstovo, pasieniečių sraigtasparnis budi pasirengęs pakilti įvertinti gaisro situaciją, bet kol kas to nereikia daryti.

VSAT pranešė, kad Raigardo punkte sustiprintu režimu dirbantys pareigūnai į punkto teritoriją suleidžia likusius vilkikus, kurie buvo patikrinti Baltarusijos pareigūnų ir vyko į Lietuvą bei atsidūrė maždaug kilometro atkarpoje tarp sienos linijos ir ugnies fronto Baltarusijoje.

Jokioms kitoms transporto priemonėms bei asmenims sienos kirsti ir toliau neleidžiama.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovė Laura Valauskienė BNS sakė, kad ugniagesiai sulaukė baltarusių įspėjimo pasirengti galimam ugnies išplitimui.

„Mūsų pajėgos pasiruošusios, jeigu reikės, iš Lietuvos pusės gesinti gaisrą“, – sakė ji.

VSAT praneša, kad ekstremaliai situacijai pasiruošę ne tik pasieniečiai, bet ir Druskininkų ugniagesiai bei miškininkai.

Sinoptikės Vidos Ralienės teigimu, dar porą dienų vyraus pietryčių, rytų vėjas, tačiau šeštadienį vėjo kryptis turėtų keistis į šiaurės rytų. Vietomis artimiausiomis dienomis gali palyti, bet lietus bus „vasariškas, kai kur su perkūnija“, jis tinkamai nesudrėkins nei miškų, nei palies žemės.

„Pasitaikė vietų šalyje, kur visą balandį nelijo, o jeigu liko, tai tik vietomis, o kritulių kiekis dažniausiai buvo labai mažas. Sausesnius orus prognozuojam rytojui. Yra tikimybė, kad penktadienį vietomis trumpai palis, bet savaitgalis turėtų būti lietingesnis. Kitą savaitę vėl tikimės sausesnių orų. Bet tie lietūs tokie vasariniai, su perkūnija - kažkam gali kliūti, bet iš to lietaus nedaug naudos, nes ne visur jis gerai pagirdys tą žemę“, – BNS sakė V. Ralienė.

Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, visoj Lietuvoj vyrauja didelis ketvirtosios klasės miškų pavojus.

Ugniagesiams pavyko suvaldyti miško gaisrą Mažeikių rajone 

Trečiadienio vakarą ugniagesiams pavyko suvaldyti didelį miško gaisrą Mažeikių rajone esančiame Jonaičių miške.

„Ugnis yra suvaldyta: yra pavieniai židiniai, bet viršutinio miško gaisro nebėra“, – BNS sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovė Laura Valauskienė.

Jonaičių miške liepsnojo 30 hektarų miško paklotės, netoli šios gaisro vietos buvo kilęs dar vienas gaisras, kur atskirais židiniais degė miško paklotė.

Gaisrą gesina 11 ugniagesių, keturios miškininkų autocisternos bei 20 žmonių, į įvykio vietą yra išvykusi Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento operatyvinė grupė.

Pranešimas apie šį gaisrą gautas apie 13 valandą.

Gesinimo darbus sunkino stiprus vėjas, kuris nešioja sausame miške kilusią liepsną.

Miestuose padidėjusi oro tarša kietosiomis dalelėmis 

Miestuose padidėjusi kietųjų dalelių (KD10) koncentracija, trečiadienį praneša Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

Didžiausias oro užterštumas kietosiomis dalelėmis fiksuotas Klaipėdoje, kur viena oro kokybės tyrimo stotis užfiksavusi tris kartus viršijančią normą.

Viršyta leistina norma fiksuojama ir Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Šiauliuose, Jonavoje, Kėdainiuose, Mažeikiuose bei Naujojoje Akmenėje esančioje oro kokybės tyrimo stotyse.

Anot NVSC, užterštumas kietosiomis dalelėmis padidėjęs dėl nepalankių teršalų išsisklaidymo sąlygų, taip pat įtakos galėjo turėti transporto ir pakeltoji tarša, o dalis teršalų gali būti atnešama iš Baltarusijos ir Ukrainos pasienyje vykstančių miškų gaisrų.

Visuomenės sveikatos specialistai pataria likti namuose, nevesti mažų vaikų į lauką, sandariai uždaryti langus, išjungti vėdinimo sistema, taip pat rekomenduojama saugoti kvėpavimo takus – naudoti marlines kaukes ar respiratorius, vengti aktyvios fizinės veiklos, o blogai pasijutus, nedelsiant kreiptis į gydytojus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt