Kultūra

2019.01.24 09:47

J. Mekas amžinojo poilsio atguls Lietuvoje

LRT RADIJAS, LRT.lt2019.01.24 09:47

Trečiadienį Niujorke miręs režisierius, menininkas Jonas Mekas bus laidojamas Lietuvoje.

Kaip praneša LRT RADIJAS, atsisveikinimas su J. Meku vyks šeštadienį Niujorke. Velionis bus kremuojamas.

Menininkas bus laidojamas Lietuvoje, šalia savo tėvų Biržų rajone, Semeniškiuose.

J. Mekas  mirė eidamas 97-uosius metus, jis gyveno ir dirbo Niujorke. Kaip teigiama, režisierius mirė savo namuose, apsuptas šeimos.

Apie režisierių

J. Mekas buvo filmų kūrėjas, vadintas amerikietiškojo avangardo kino krikštatėviu.

J. Mekas baigė Biržų gimnaziją, 1944 m. traukėsi į Vakarus, bet pateko į karo belaisvių lagerį. Vėliau, 1946–1948 m. Mainco universitete studijavo filosofiją ir romanistiką. 1949 m. pabaigoje su broliu emigravo į JAV, Niujorką. Įsigijęs filmavimo kamerą pradėjo fiksuoti gyvenimo akimirkas, o 1956 m. pradėjo kurti filmus. Tapo viena pagrindinių Amerikos avangardinio filmo kūrimo asmenybių.

J. Mekas – ir Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos lauretas, apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi. Kino kūrėjas bendravo ir dirbo su J. Mačiūnu, A. Warholu, J. Lennonu, Y. Ono, S. Dali.

2007 m. Vilniuje įkurtas Jono Meko vizualiųjų menų centras. Šiais metais menininkui taip pat išimties tvarka buo suteikta Lietuvos pilietybė.

2008 m. balandžio 1 d. už nuopelnus meno ir mokslo srityse Austrijos Menų komiteto sprendimu įteiktas aukščiausias Austrijos apdovanojimas – Pasižymėjimo ženklas. Jį įteikė Austrijos prezidentas Heinz Fisher. Gavęs šį apdovanojimą, J. Mekas taip pat tapo Austrijos Menų komiteto nariu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.