Kultūra

2018.10.15 22:09

Bus pristatytas filmas apie seseris S. Smetonienę ir J. Tūbelienę

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.10.15 22:09

Spalio 17 d. Vilniuje, kino teatre „Forum cinemas Vingis“ – naujo lietuviško filmo premjera. Atkuriamosios dokumentikos filmas „Aš priglaudžiau prie žemės širdį“ pasakoja apie seseris Jadvygą Tūbelienę ir Sofiją Smetonienę.

Režisierė Ramunė Kudzmanaitė pasakoja, kad mintis sukurti filmą apie seseris bajoraites Sofiją ir Jadvygą Chodakauskaites, vėliau tapusias Smetoniene ir Tūbeliene, jai kilo prieš kelerius metus, kai teatre ketino statyti spektaklį apie Sofiją Smetonienę pagal Arvydo Juozaičio pjesę „Prezidentienė“. Spektaklio nepastatė, tačiau toliau domėjosi tarpukariu ir abiem seserimis – pirmąja Lietuvos prezidentiene ir pirmąja Lietuvos moterimi diplomatinėje tarnyboje.

„Buvo drąsios moterys, daug nuveikusios Lietuvos labui. Pradėjau kurti filmą gal prieš 4 metus, scenarijų gal dar ankščiau pradėjau rašyti, Atrodė, kad yra kažkokia spraga ir neteisybė Lietuvos istorijoje, nes buvo kalba tik apie vyrus, kūrusius Lietuvą. Šita neteisybę norėjosi ištaisyti“, – sakė R. Kudzmanaitė.

Režisierė sako tyrinėdama tarpukario Lietuvos gyvenimą suprato, kad vis dar dauguma lietuvių į tuos laikus žiūri vis dar per sovietų 50 metų pirštas karikatūras. Piktinasi prezidentu A. Smetona, bjaurisi jo žmona ir toliau kuria nebūtas legendas apie pirmąją porą ir laikmetį. Pavyzdžiui, labai gaji yra legenda, kad S. Smetonienė pralošė Lietuvą rusams kortomis ir panašiai. Dažniausiai tai kyla iš nežinojimo, nesigilinimo į savo istoriją. Todėl, sako R. Kudzmanaitė, norėjosi padėti patiems pažinti ir išmokti gerbti savo istorines asmenybes ir istoriją.

„Daug spragų ir neteisybės, ta tarpukario Lietuva nuolat su klumpėmis rodoma, baltakasėm mergelėm su skarelėm, serialuose, o iš tikrųjų tai buvo aristokratiškas Kaunas su pasaulinio lygio žmonėmis, pirmomis poromis, diktavusiomis madas. Norėjau, kad visi pradėtų didžiuotis savo šalimi, savo šaknimis“, – pasakojo R. Kudzmanaitė.

Pasak režisierės, iki šiol kūrusios dokumentinį kiną, šįkart ji pasirinko atkuriamąją dokumentiką, nes trūko archyvinės medžiagos. Seserys nebuvo oficialūs asmenys, tad jų filmuotų beveik nėra.

S. Smetonienę filme vadina Dovilė Gasiūnaitė, J. Tūbelienę – Gabija Jaraminaitė.

Į filmo premjerą atvyks ir vienas filmo herojų – J. Tūbelienės anūkas Peteris Kuhlmanas.

„Aš priglaudžiau prie žemės širdį“ – taip režisierė pavadino filmą vieno Bernardo Brazdžionio eilėraščio eilute, kuri iškalta ir ant J. Tūbelienės antkapinio akmens.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.