Kultūra

2018.08.01 18:04

Parodoje „Daiktų istorijos“ – dizaino užuomazgos ir modernizmo ženklai

Denisas Kolomyckis, LRT.lt2018.08.01 18:04

Organizuojant parodą „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ paaiškėjo, kad Lietuvos muziejuose yra lietuviško dizaino kūrinių, bet dalis jų – nerodomi, portalui LRT.lt sako parodos kuratorė dr. Gintautė Žemaitytė. Kaip teigia ji, parodos rengimo metu džiugino susitikimai su jaunais dizaineriais, kurie ne tik kūrybingi, bet ir verslūs, ieško pripažinimo tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.  

Idėja surengti parodą „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ kilo galvojant apie Lietuvos valstybės šimtmetį, sako menotyrininkas Ernestas Parulskis: „Vieneri metai – vienas daiktas. Ir taip susidėliotų dizaino kanonas.“ Tačiau, dėl skirtingų istorinių priežasčių, padaryti taip, kaip svajota nepavyko, – vienas daiktas vieneriems metams negali būti priskiriamas, nes tokių daiktų tiesiog nėra. Menotyrininkas, kartu su kuratorių komanda, pasirinko rodyti ne daiktus, o pasakoti daiktų istorijas ir taip pristatyti Lietuvos daiktų dizaino retrospektyvą.

„Organizuojant šią parodą paaiškėjo, kad kai kurie muziejai savo fonduose turi lietuviško dizaino kūrinių, bet jie nėra rodomi“, – teigia parodos kuratorė dr. Gintautė Žemaitytė ir priduria, kad, kuruodama šiuolaikinio dizaino dalį, kiekvieno susitikimo su jaunu dizaineriu metu jautėsi labai laiminga. „Jie yra labai kūrybingi, pakankamai verslūs, ieško savo vietos ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniame lauke“, – kalba dr. Gintautė Žemaitytė.

Parodą sudaro trys teminiai segmentai, kuriuose Lietuvos daiktų dizaino artefaktai eksponuojami chronologiškai. Segmente „Dizainas ir valstybė“ rodoma, kaip dizainas nuo XX a. trečiojo dešimtmečio tapo ir iki šiol yra vienas iš Lietuvos kūrybinio bei ekonominio potencialo įrodymų šalies viduje ir už jos ribų.

Segmentas „Dizainas iki dizaino“ iliustruoja tarpukario amatininkystės virsmą dizainu ir vėlesnę transformaciją į sovietinių „Dailės“ kombinatų industriją. Didžiausiame skyriuje „Dizaino paradoksai“ eksponuojama kelios dešimtys buičiai sukurtų ir tebekuriamų lietuviško dizaino objektų ir jų istorijų.

Parodoje eksponuojami Lietuvos dizaino objektai, lietuviškos modernybės ženklai – nuo Trispalvės iki edukacinio žaidimo programėlės. Eksponatai pristatomi interaktyvioje ekspozicijoje, atskleidžiant ir jų atsiradimo istorines aplinkybes. Parodoje kiekvienas objektas pristatomas ir aprašomas keliais lygiais, pateikiant socialinį, politinį, ekonominį, kultūrinius kontekstus, specifinę objekto sukūrimo laikotarpio dizaino problematiką (idėja, projektavimas, gamyba, sklaida), kūrėjo ir (ar) gamintojo istoriją įvertinant daikto savybes, jo funkcionavimą visuomenėje.

Paroda „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ veiks iki š. m. rugsėjo 30 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.