Kultūra

2018.07.02 09:43

Roko opera „Eglė“ sudrebino Vingio parką

LRT.lt2018.07.02 09:43

Šimtmečio Dainų šventė „Vardan tos...“  atkeliavo į Vingio parką, kur sekmadienį buvo atliekama kompozitoriaus Laimio Vilkončiaus roko opera „Eglė“, kuri muzikos kritikų įvertinta kaip viena geriausių visų laikų šio žanro kūrinių Lietuvoje. Pagal lietuvių liaudies epą „Eglė, žalčių karalienė“ sukurtoje operoje pagrindinius vaidmenis atliko dainininkai Monika Pundziūtė ir Jeronimas Milius, prie jų prisijungė gausios žinomų lietuvių atlikėjų bei didelės orkestrų ir chorų pajėgos.

Sekmadienį pamatyti roko operos „Eglė“ į Vingio parką atėjo ir gausus būrys kultūros ir meno gerbėjų, politikų, tarp jų – premjeras Saulius Skvernelis, kuris sakė kalbą prieš roko operą, ministrai bei Seimo nariai.

L. Vilkončius LRT RADIJUJE yra minėjęs, kad šį kartą roko operoje dalyvaus daug didesnis atlikėjų skaičius ir vienas orkestras bei du chorai – Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, Kauno valstybinis choras (vad. Petras Bingelis) ir choras „Bel Canto“ (vad. Egidijus Kaveckas). Roko operoje taip pat pasirodė atlikėjai Vladas Bagdonas, Česlovas Gabalis, Rafailas Karpis ir kiti.

Lietuvių liaudies epas „Eglė, žalčių karalienė“ prieš daugelį metų subūrė tris žymiausius menininkus – kompozitorių L. Vilkončių, dainų autorių ir atlikėją Vytautą Kernagį bei poetą Sigitą Gedą eksperimentui, kuris atkurtos Lietuvos šimtmečio proga pristatomas visiems Lietuvos žmonėms – apie tai, kokie buvome, kokie esame ir ką su savimi nešamės į ateinantį šimtmetį.

L. Vilkončius prisimena įspūdingą „Eglės“ sukūrimo istoriją: „S. Geda iš karto mus pribloškė, perkeldamas tarsi į kitą pasaulį, kalbėjo apie lietuviškame Eglės epe užkoduotą konfliktą tarp Jūros ir Žemės gyventojų, vardino pagoniškų lietuvių deivių vardus. Jau po pirmojo susitikimo buvo aišku, kad galime tikėtis ne šiaip eiliuoto lietuviškos pasakos perkėlimo į teatro sceną, o gerokai platesnio žvilgsnio į visos žmonijos būties, išlikimo prasmės klausimus.“

Eimanto Genio/LRT.lt nuotr.

Roko opera scenos šviesą išvydo Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro meno vadovo ir vyr. dirigento maestro Gintaro Rinkevičiaus ir jo suburtos kūrybinės komandos pastangomis.

„Roko opera „Eglė“ – tai išpuoselėtas, subrandintas ir itin talentingai parašytas darbas, todėl jo imdamasis nesijaučiau rizikuojantis“, – kalbėjo G. Rinkevičius.

Pagal įspūdingą S. Gedos libretą ilgus metus „Eglei“ rašyta L. Vilkončiaus muzika iš tiesų nepalieka abejingų – roko opera sulaukė didžiulio klausytojų susidomėjimo ir muzikos kritikų buvo įvertinta kaip vienas geriausių visų laikų šio žanro kūrinių Lietuvoje.

Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui švęsti – geriausių šiandienos Lietuvos kūrėjų ruošiamas įspūdingas roko operos „Eglė“ pastatymas dar kartą įvyks rugsėjo 8 d. Palangos koncertų salėje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.