Kultūra

2018.03.22 21:00

Skulptoriaus L. Striogos darbuose – archaiškas liaudies meistrystės dvelksmas

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.03.22 21:00

„Skulptorius – geriausia pasaulyje specialybė, nes dirba ir protas, ir širdis, ir raumenys“, – taip tvirtina medžio meistras Leonas Strioga. Po sunkios ligos atsigaunančiam skulptoriui, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui kalbėti žodžiais dabar gerokai sunkiau nei darbais. Tiesa, namuose įkurtose dirbtuvėse jis darbuojasi kaip visada – kasdien ir daug, nelaukdamas įkvėpimo. 

Pasak L. Striogos, klausyti širdies skulptūroje svarbiausia, nes kiekvienąkart prisilietęs prie medžio nori sukurti ką nors gero ir gražaus. Jo manymu, pykčio ir blogio pasaulyje ir taip per daug.

Liūdesio L. Striogos darbuose visada buvo, bet tik šviesaus ir nostalgiško. Žmona jį vadina nepataisomu optimistu. Būsimą sutuoktinį Dalia Striogienė sutiko bibliotekoje. Leonui tada vienam plenerui reikėjo pristatyti jauno žmogaus portretą, tad nusižiūrėjo Dalią kaip modelį. Daugiau kaip pusę amžiaus nugyvenę kartu, spindinčiomis akimis jie vienas į kitą tebežiūri iki šiol.

Aptakios L. Striogos darbų formos ir suaižėję paviršiai dvelkia archaiška liaudies meistryste, nors skulptorius mokėsi ir tobulinosi daugelyje Lietuvos ir užsienio meno institucijų. Pripažinimo jis sulaukė atradęs savitą paviršiaus faktūrą sukuriančią vadinamąją kapotinę drožybos techniką.

Išsamiau apie L. Striogos kūrybą ir gyvenimą – Giedrės Baltrušytės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.