Kultūra

2021.12.25 09:07

Nacionalinės premijos laureatė, rašytoja Juknaitė: pasaulis susiaurėjo iki kambario, iš kurio negali išeiti dėl ligos

Jolanta Kryževičienė, LRT KLASIKOS laida „Laikas kultūrai“, LRT.lt2021.12.25 09:07

Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė, rašytoja Vanda Juknaitė išleido naują knygą „Ta dūzgianti ir kvepianti liepa yra“, kuri apdovanota Rašytojų sąjungos premija. Knygoje V. Juknaitė labai atvirai kalba apie savo gyvenimą, patirtus išbandymus, artimus žmones, kančią ir senatvę. Rašytoja LRT KLASIKAI sako, kad ilgainiui prisijaukinusi ir supratusi tylos galią ir prasmę.

Jau keletą metų rašytoja nedalyvauja viešame aktyviame kultūros gyvenime, nes yra sukaustyta ligos. Kaip ji sako: „Esu tyloje.“ Gal todėl jos įžvalgos, apmąstymai yra ypač svarbūs, nes labai retai prisimename žmones, kurie nėra sėkmės lydimi, kurie nesidalina gyvenimo smulkmenomis socialiniuose tinkluose, bet gyvena ne mažiau prasmingus gyvenimus.


– Vanda, pirmiausia labai sveikinu su nauja knyga. Jūs visą gyvenimą rašėte, daugiausiai apie kitus žmones, apie nuskriaustus, nelaimingus, paliktus. O štai šita knyga apie save. Kaip taip nusprendėte?

– Taip savaime išėjo... Tas pasaulis susiaurėjo iki kambario, iš kurio negali išeiti dėl ligos. Tada neišvengiamai susitinki su savimi.

– Ir sakote, kad „kalbu iš tylos“. Ką reiškia šita tyla dabar?

– Kai nutyli pats, tuomet išgirsti tylą, kurioje telpa visi žodžiai, kiek jų pasaulyje yra. Jeigu žmogus nemoka klausyti, įsiklausyti, tai jam nieko negali pasakyti. Tas baisus triukšmas, vizualinis triukšmas – tai ne tik garsinis triukšmas, bet mūsų akys pripratusios prie daugybės signalų, kurie užstoja pasaulio esmę.

Iš esmės, jeigu žmogus nemoka klausyti, įsiklausyti, tai jam nieko negali pasakyti.

Dabar į tylą taip įklimpau, taip toli nukeliavau, kad jau priėjau tą paskutinį arba pirmąjį žodį „tebūnie“... [...] Pandemija pamokė globaliu mastu galvoti apie save. Įsivaizduok, kad nutyla pasaulis ir lieka vien gamta. Štai iki čia ir atplaukiau, per tylą plaukdama.

– Tikrai dažnai negirdime svarbiausių dalykų gyvenime. Vanda, Jūs labai įdomiai šitoje knygoje rašote apie „gavarilką“. Tai yra radijas, pradžioje knygos, kai Jūs prisimenate vaikystę, jisai visą laiką kalba ir kalba iš aikščių, neleisdamas žmogui pabūti tyloje.

Ir sakote, kad tik tyloje žmogus gali mąstyti. Bet, Vanda, juk Jūs pati šitoje „gavarilkoje“ rengėte fantastiškas laidas. Turbūt daugybė žmonių prisimena puikius Jūsų pokalbius, kaip atverdavote žmones. O ką Jums reiškia tas radijas?

– Tas vaikystės laikas, tai yra kam atstovauja tas radijas, yra propaganda. Iš tikrųjų mūsų gyvenimai yra panardinti į propagandą, tokį triukšmarūšį, kur viskas sudėliota ir turi prasmes, kuriose privalai gyventi. Tarp kitko, galia yra radijas. [...]

Būtinai reikėdavo sugrįžti į namus, į jų tylą, ir toje tyloje nė žodžio... Ten dažnai išgirsdavau, kaip plaka gyvenimo širdis.

– Vanda, o Jums gyvenime dažnai prireikdavo tylos, kai buvote dar labai aktyvi? Ar sugebėdavote sustoti?

– O... Čia toks klausimas, kuris verčia atsukti ašelę atgal.

– Nes tai labai svarbu. Turbūt kiekvienam. Kartais tiek bėgame, kad atrodo, palauk, dar truputį pagyvensiu. Tada jau sustosiu.

– To reikia, kad galėčiau suprasti, kas manyje įvyko, kas pasikeitė ir kas su manimi darosi, kaip gyvenu. [...] Būtinai reikėdavo grįžti į namus, į jų tylą, toje tyloje nė žodžio... Ten dažnai išgirsdavau, kaip plaka gyvenimo širdis. Galvoju, kad pagarbą gyvybei žmogus prarado, bet žmogus prarado pagarbą ir gyvenimui. Tarp kitko, čia yra Balio Sruogos žodžiai. Jis dar sakė: „Gyvenimas čia buvo kasdienė šiukšlė.“

Tiek, kiek išveža mašinos tų šiukšlių konteinerių, tiek telpa šituose žodžiuose visa, kas pasakyta apie šiuolaikinį gyvenimą.

Tiek, kiek išveža mašinos šiukšlių konteinerių, tiek telpa šituose žodžiuose visa, kas pasakyta apie šiuolaikinį gyvenimą. Daiktai sureikšminti. Karjera sureikšminta. Banalu apie tai net kalbėti. Nėra reikalo. Visiškai.

Viso pokalbio su Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureate, rašytoja Vanda Juknaite klausykite radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt