Kultūra

2021.12.03 23:17

Režisieriaus Jurašo ir jo spektaklio „Barbora Radvilaitė“ jubiliejų proga – paroda su netikėtais radiniais

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.12.03 23:17

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus baigia rengti parodą, skirtą teatro režisieriaus Jono Jurašo 85-mečiui ir jo spektaklio „Barbora Radvilaitė“ 50-mečiui. Parodos akcentas – netikėtai rastas Barboros Radvilaitės kostiumas.

J. Jurašo spektaklis pagal Juozo Grušo dramą „Barbora Radvilaitė“, sukurtas 1972-aisiais tapo ne tik Kauno dramos teatro, bet ir Lietuvos teatro legenda, taip pat lemtingu pačiam J. Jurašui. Jis spektaklį matė tik per peržiūrą, cenzūrai jį uždraudus, režisierius buvo priverstas emigruoti į Jungtines Valstijas. Pagrindinį vaidmenį sukūrusiai aktorei Rūtai Staliliūnaitei Barbora Radvilaitė tapo gyvenimo vaidmeniu.

Spektaklio „Barbora Radvilaitė“ scenografijos ir kostiumų autorė – dailininkė Janina Malinauskaitė, dirbusi su Jonu Jurašu iki priverstinės režisieriaus emigracijos 1974 metais. Jos sukurtas Barboros Radvilaitės kostiumas, kurį vilkėjo aktorė R. Staliliūnaitė, ilgą laiką manyta, kad pradingęs, tačiau dabar kostiumas ne tik atrastas, bet ir restauruotas.

Panorama. PSO skelbia mirčių nuo omikron atmainos iki šiol neužfiksavusi, tačiau perspėja, kad reikėtų ruoštis įvairiems scenarijams

„Mes savo muziejuje saugojome tik karūną, balta kepurę, kuri dirbtiniais perlais puošta, ir kepuraitė, kuri dedama po karūna. Ilgą laiką buvo galvojama, kur gi iš tikrųjų legendinė suknelė, kiti kostiumai. Ir didžiausias džiaugsmas buvo prieš metus, kai Vytauto Didžiojo karo muziejaus darbuotojai, vyriausia rinkinių saugotoja mums paskambino ir pasakė, kad jų rinkiniuose yra Barboros Radvilaitės suknelė. Tai mes ją parsivežėme ir Dailės skyriuje išsiėmėme, visi aiktelėjome, nes tai buvo didysis mūsų atradimas ir stebuklas“, – pasakoja Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus direktorė Nideta Jarockienė.

Barboros Radvilaitės kostiumą restauravusi Karina Valentinavičienė pasakoja, kad jis buvęs prastos būklės, tad reikėjo itin atidaus darbo jį restauruojant.

„Medžiaga pakankamai tvirta ir kokybiška, nežiūrint į laikus, kada buvo pagaminta – visuotinio deficito laikais. Natūralaus pluošto, atlasinio pynimo, kas duoda švelnumą ir blizgumą. Bet buvo sulamdytas, nešvarus, teko plauti jį. Būsena buvo tokia švelniai tariant liūdna“, – nurodo restauratorė.

Ji pasakoja, jog ypatingos atidos reikėjo šiems vilnos puošybos elementams, segei, kurioje per pusė tūkstančio karoliukų, taip pat ir rutuliukams iš folijos, kuriuos buvo kalbama, dailininkė Janina Malinauskaitė sukūrė iš saldainių popierėlių.

Paroda, skirta J. Jurašo 85-mečiui ir „Barboros Radvilaitės“ 50-mečiui Nacionaliniame Kauno dramos teatre, bus atidaryta gruodžio 8 dieną. Joje, be šio kostiumo, – dar vienas išskirtinis eksponatas.

„Tai Dievo Motinos paveikslas, kuris iškildavo finalinėj scenoj ir yra įdomi istorija, kada tą paveikslą buvo uždrausta rodyti, nuimti, keisti, buvo linkstama nerodyti, bet scenos darbininkai pasakė, kad mes parodysim“, – nurodo N. Jarockienė.

Ši paroda, planuojama, bus keliaujanti, po Kauno bus eksponuojama Vilniuje, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt