Kultūra

2021.11.12 14:18

Savivaldybės atstovai ir toliau tikina: renginiui prie Cvirkos paminko leidimas nebuvo duotas, menininkės siunčia priešingus įrodymus

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2021.11.12 14:18

Jau trečią dieną vyksta savivaldybės ir menininkių akistata prie Petro Cvirkos paminklo. Eglė Grėbliauskaitė kartu su Agne Gintalaite organizavo meninį projektą „Nepamiršime nebeprisiminti“. Lapkričio 10 dieną savivaldybė atsiuntė raštą, kuriuo liepiama renginį nutraukti. Lapkričio 12 dieną Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas spaudos konferencijoje tikino, kad menininkės sukūrė nesankcionuotą renginį be leidimo. Menininkių siunčiami įrodymai rodo priešingai.

Lapkričio 10 dieną savivaldybė atsiuntė raštą, neleisdama organizuoti renginio, kuris jau prasidėjęs.

Tačiau iki renginiui prasidedant, menininkių teigimu, leidimas buvo išduotas net du kartus. Mat vieną kartą autorės planavo renginį pradėti lapkričio 5 dieną, antrą kartą perkėlė į lapkričio 10 dieną. Abu kartus, anot kūrėjų, buvo parašyta renginio trukmė – mėnuo – ir turinys, įtraukiantis ir Cvirkos paminklo „apželdinimą“ samanomis.

Susisiekus su laišką atsiuntusia Gintare Makarevičiene, ji teigė, jos oficiali savivaldybės nuostata buvo išsakyta spaudos konferencijoje, ją išsakė A. Bužinskas.

Anksčiau Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas minėjo, kad leidimo nereikia tik renginiams iki dviejų dienų, tačiau nufotografuotas savivaldybės atsakymas rodo, kad jo nereikia ir mėnesį trunkančiam kūriniui.

Beje, anot A. Gintalaitės, E. Grėbliauskaitė yra analogiškai kūrusi kūrinį apie Salomėją Nėrį. Tąsyk kūrinys vyko taip pat mėnesį, jam buvo taikyta ta pati procedūra, taip pat gautas leidimas ir „jokių problemų nebuvo iškilę“.

Spaudos konferencijoje A. Bužinskas kalbėjo: „Turėjome du prašymus iš autorių: visų pirma buvo prašymas Istorinės atminties komisijai daryti performansą ant Cvirkos paminklo, tas leidimas nebuvo išduotas, ir buvo iš administracinės pusės, kuris irgi nebuvo išduotas dėl vienų ar kitų priežasčių.“

Savivaldybės atstovas: leidimas renginiui prie Cvirkos paminklo nebuvo išduotas

„Leidimo renginiui savivaldybė nėra išdavusi ir tai, kad renginiai, kurie trunka iki dviejų dienų, įtraukiami į kalendorių, tai nėra leidimas. Jokių leidimų nebuvo. Jei negaunate leidimo renginiui, nereikia užsiimti savivale“, – sakė A. Bužinskas.

Anot A. Bužinsko, „menininkės nusprendė, kad galima tai daryti be leidimų. Tai nesąžininga kitų menininkų atžvilgiu“. Jo teigimu, yra surašytas protokolas už nesankcionuotą renginį, taip pat rašomas už pareigūnų nurodymų nevykdymą. Jis teigė: „Grinda“ viską demontuoja, tai vertiname kaip tai, kai grafičiais išpaišoma. Sąskaita bus pateikta kaltininkėms.“

Anot administracijos atstovo, menininkės nesiėmė iniciatyvos kūrinį išmontuoti: „Jos galėjo per dvi dienas nusirinkti, šiandien mes tai dar kartą pakartojome, jokių veiksmų autorės nesiėmė ir patys ėmėmės veiksmų. Miestas net per daug laiko joms davė. Ne iki galo sąžininga iš pačių autorių – iki pat šiandien jos ne demontavo, o montavo.“

E. Grėbliauskaitė LRT.lt pasakojo, kad jos pasamdyti darbininkai prie paminklo lapkričio 12 dieną buvo nuo 8 val. ryto: „Atvažiavo mano darbuotojai išrinkti ir jiems buvo neleista dirbti. Vilniaus savivaldybės Renginių skyriaus vadovas Gintaras Leperskas neleido išrinkti konstrukcijų. Vakar Leperskui pranešiau, kad šiandien išmontuosime, todėl šiandien nuo 8 val. jis buvo vietoje.“

Policiją išsikvietė menininkių pasamdyti pastolių meistrai. Pasak E. Grėbliauskaitės, jiems reikėjo įrangos kitiems renginiams. Atvykusi policija nesiėmė veiksmų dėl situacijos neaiškumo ir išvyko.

Anot E. Grėbliauskaitės, G. Leperskui nepatiko išrinkimo eiliškumas – jis sakė, kad pirmiausia reikia nuimti samanas, o tik tada pastolius, numanomai, kad nepasimatytų samanotas Cvirkos siluetas.

„Aš sutikau keisti tvarką, bet reikėtų valandą laukti, jie nesutiko ir iškvietė „Grindą“, – apie savivaldybės atstovo veiksmus pasakojo E. Grėbliauskaitė.

Anot A. Gintalaitės, G. Leperskas iškvietė pareigūnus ir pareigūnams „melavo, kad nieko nebuvo iš ryto, nors pats buvo ir matė“. 9 val. LRT.lt darytose nuotraukose ir menininkių atsiųstoje vaizdo medžiagoje matyti, kad viešosios tvarkos pareigūnai G. Lepersko paliepimu neleidžia menininkių darbininkams imtis darbų.

Projektas „Nepamiršime nebeprisiminti“ Cvirkos skvere: nuspręsta demontuoti, tačiau to padaryti nepavyksta

Šįryt su LRT.lt G. Leperskas kalbėtis atsisakė.

LRT.lt primena, kad kūrinio kūną turėjo sudaryti specialiai sukurta scenografija, o gyvybę jam įkvėpti miesto kasdienybė – kasdienis socialinis spektaklis. Praeiviai buvo kviečiami dalyvauti kūrybos procese – suvaidinti savo laisvai pasirinktą originalų vaidmenį, jį aprašyti ir palikti miesto skelbimų lentoje tyrinėti kitiems arba tiesiog būti.

„Simbolinė tarša susijusi su grėsme visuomenės struktūroms, nešvarūs objektai kėsinasi į jų saugumo ribas. Tačiau juos sunaikinti ir pamiršti nėra būdas išgyti, – buvo rašoma renginio aprašyme. – Tačiau egzistuoja ritualai, kurie leidžia atgauti prarastą tyrumą.“ Spektaklis „Nepamiršime nebeprisiminti“, anot autorių, ir yra tas ritualas, o samanos atlieka apvalantį vaidmenį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt