Kultūra

2016.10.25 16:27

Vienintelė kariljonininkė Lietuvoje groja dar 1937 m. įkurdintu instrumentu

Ieva Balsiūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.10.25 16:27

Kaune esančio Vytauto Didžiojo karo muziejaus bokšte kelis šimtus laiptų į viršų kone kasdien kopia Austėja Staniunaitytė – vienintelė moteris kariljonininkė Lietuvoje, Kauno karilijonu ji groja beveik dvejus metus. Su šiuo instrumentu merginą supažindino Julius Vilnonis ir Giedrius Kuprevičius, jie Austėjai perdavė savo žinias.

Šiais metais A. Staniunaitytė baigė muzikos pedagogiką, dirba vargonininke Kauno Jono Pauliaus II parapijoje bei muzikos mokytoja vaikų darželyje. Šiais mokslo metais Austėja pradeda studijuoti muzikos terapiją Vilniaus universitete. Nors muzikantės dienotvarkė atrodo itin įtempta, mergina sako, kad karilijonui laiko visada atrandanti. Šiuo instrumentu ėmė groti, nes buvo pastebėta dėl muzikinio talento.

A. Staniunaitytė groja 1937 metais Kaune įkurdintu karilijonu. Šiuo metu jį sudaro 49 skirtingų dydžių bei savito skambesio varpai. Instrumentu grojama ir rankomis, ir kojomis, reikia nemažai fizinių jėgų. Austėja juokauja, kad galbūt dėl to Lietuvoje ji yra vienintelė moteris, pasirinkusi karilijoninko profesiją. Kitas iššūkis daugeliui – stiprus varpų garsas, prie kurio priprasti ir Austėjai prireikė nemažai laiko.

Daugiau apie karilijoną ir juo kuriamą muziką – reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.