Kultūra

2021.10.02 21:23

Jotvingių premija apdovanoti du poetai

Rūta Ribačiauskienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.02 21:23

Baigėsi „Poetinis Druskininkų ruduo“. Jotvingių premija už įtaigų vaizduotės ir atminties proveržį poezijos rinkinyje „Vienos vasaros giesmė“ įteikta Dainiui Gintalui. Jaunojo Jotvingio premija už drąsią poeziją pirmoje knygoje „SMS gėlytė“ apdovanotas Nojus Saulytis.

Poetas Dainius Gintalas pripažįsta, kad naujausio jo poezijos rinkinio „Vienos vasaros giesmė“ įkvėpėja ne tik gamta. Jotvingių premijos laureatas sako praėjusią vasarą rašęs gana intymų dienoraštį, vėliau suprato, kad pildosi sena svajonė- parašyti knygą , kurią sudarytų vienas ilgas be jokių skyrybos ženklų eilėraštis. Poetas siūlo ją skaityti kaip odę žmogaus įvairiapusiškumui, himną gyvenimo aistrai ir džiaugsmui. Rinkinyje biografinės detalės, įvairūs prisiminimai.

„Man buvo labai svarbu šioj knygoj parodyti savęs kaip vyro plačią paletę, platų spektrą nuo žmogaus, gero tėvo, gal net mistiko, geidulių ir nuodėmių apsėsto žmogaus“, – sako Jotvingių premijos laureatas, poetas Dainius Gintalas.

Panorama. Lietuvoje toliau blogėja epideminė situacija – paros susirgusiųjų skaičius perkopė du tūkstančius

„Mane jo poezija traukia, kažkoks ponteistinis požiūris į gamtą ir visą laiką prasišviečiantis nuostabus jausmas. Jis vaizduoja ir gamtą, ir kalbantį save, ir kalbą, jo tas srautas yra labai emocingas“, – pasakoja „Poetinio Druskininkų rudens“ įkūrėjas, poetas Kornelijus Platelis.

Jaunojo Jotvingio premija skirta Nojui Saulyčiui už debiutinę knygą „SMS gėlytė“. Pasak poeto ir vertėjo Mariaus Buroko, eilėraščiai drąsūs, atviri, jaunatviški, o dažnai ir paaugliškai maištingi, kai teksto turinys atitinka formą. Išsiskiria iš bendro poezijos srauto.

„Trumpumas ir įspūdžių gaudymas, viena iš pagrindinių tos knygos bruožų. Aš jį netgi lyginčiau su garsiu amerikiečių poetu Frenku Ohara, man rašymo maniera primena. Ohara gaudydavo tokius trumpus impresionistinius įspūdžius, stengdavosi sutalpinti tą visą pasaulio gausumą ir žmonių savitarpio santykių įvairumą į trumpą eliėraštį“, – dėsto M. Burokas.

Pagrindinę Jotvingių premiją 1985-aisiais įsteigė poetas Sigitas Geda, vėliau ji susieta su „Poetiniu Druskininkų rudeniu“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt