Kultūra

2021.03.10 08:31

Kūrybiškiausia praėjusių metų knyga išrinktas Undinės Radzevičiūtės romanas: autorius turi užmiršti savo knygas

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.10 08:31

Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas išrinko kūrybiškiausią praėjusių metų knygą. Ja tapo Undinės Radzevičiūtės romanas „Grožio ir blogio biblioteka“. 

Tai septintoji rašytojos knyga – pirmąkart šiam apdovanojimui ji nominuota 2003-iaisiais su savo pirmąja knyga „Strekaza“, tačiau apdovanojimą pelnė pirmąkart. Premija laureatei bus įteikta trečiadienį, įteikimą bus galima stebėti internetu.

„Grožio ir blogio biblioteka“ – 7-oji rašytojos Undinės Radzevičiūtės knyga ir šeštasis romanas. Knyga pasirodė pernai ir buvo pristatyta Vilniaus knygų mugėje. Šiemet ji pateko į Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto rengiamą kūrybiškiausių knygų dvyliktuką ir tapo nugalėtoja.

Undinė Radzevčiūtė – 19-oji šio apdovanojimo laureatė, o per visą apdovanojimų istoriją tai tik antras kartas, kai geriausia knyga išrinktas romanas. 2010 m. geriausiu pripažintas Valdo Papievio romanas „Eiti“.

U. Radzevičiūtė sako parašiusi knygą stengiasi kuo greičiau ją pamiršti, kad galėtų pradėti rašyti naują. Tačiau ne visada tai pavyksta, nes knygos išleidimą lydi interviu, susitikimai su skaitytojais, tad tenka apie ją nuolat kalbėti.

„Buvo juokinga istorija per mugę, kai norėjo skaitytoja gauti autografą, ji pasakė: aš nuo Zigmundo. Ir aš nesureagavau, aš turėjau pajuokauti, nuo Zigmundo Froido, tai reiškia, kad aš jau ją pristatydama, ją užmiršau. Iš vienos pusės liūdna, iš kitos pusės, tai yra laisvė nuo knygos, nuo to, kad aš nevaikštau po miestą su savo krūvele, 7 knygom galvoje, tai autoriui būtų tragedija, jei jis negalėtų užmiršti“, – mintimis dalijasi rašytoja.

Kiekvienos knygos rašymą ji prilygina smėlyje ar sniege išbraižytam pasauliui, kuriame apsigyvena knygos veikėjai. „Grožio ir blogio biblioteka“ nukelia į Veimaro respublikos Berlyną, trečiąjį 20-ojo amžiaus dešimtmetį, o jos pagrindinis personažas intelektualus nusikaltėlis ir knygų maniakas Valteris Šulcas.

„Rašytojas primena žmogų, stovintį ant smėlio arba ant sniego ir brėžiantį apie save tą pasaulį, kurį jis kuria... Supratau, kad bus trys herojai – Valteris, sesuo Lota ir pagalbininkas Mausas, tada supratau, kad man trūksta poros veikėjų. Paskui pasakojimas apauga ir knyga pradedi rašytis tarsi savaime, nuo tam tikro momento įvyksta lūžis“, – pasakoja U. Radzevičiūtė.

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto apdovanojimas už kūrybiškiausią knygą bus įteiktas trečiadienį 15 val., ceremoniją tiesiogiai bus galima stebėti internete.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt