Kultūra

2021.01.19 23:33

Pradėta griauti vila Žaliakalnyje kelia aistras: abi pusės skundžia sprendimus teismams, savininkas nenori pastato atstatyti

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.19 23:33

Šią savaitę – pirmieji posėdžiai bylose dėl pradėto griauti namo Kauno Žaliakalnyje, Perkūno alėjoje. Į teismą kreipėsi ir pastato savininkas, ir institucijos. Paveldosaugininkai dabar skaičiuoja žalą dėl sunaikinto kultūros paveldo, tačiau pastato savininkas nemano, kad turi atlygintą žalą ar atstatyti pastatą.

Prie spalį pradėto griauti namo Kauno Žaliakalnyje atvykę paveldosaugininkai tebeskaičiuoja žalą dėl sunaikinto kultūros paveldo. Paveldosaugininkai sako, didžioji dalis tarpukariu statyto namo autentiškų detalių sunaikintos, tačiau nurodyta pastatą atstatyti.

„Medinė pastato dalis yra sunaikinta visa dėl to, kad ir dabar likusi dalis neapsaugota nuo atmosferos poveikio, ji nyksta, todėl labai tikėtina, kad kalbėti apie jos restauraciją, apie jos išsaugojimą jau gali būti ir sunku“, – aiškina paveldosaugininkas Andrius Liakas.

Statybų inspektoriai nurodė pastato savininkui pasirūpinti pastato ekspertize ir išlikusias namo konstrukcijas apsaugoti. Tuo metu teismuose pradedamos nagrinėti bylos – artimiausiu metu bus sprendžiama dėl baudos darbų rangovui.

„Atitinkamai statytojas dar savo ruožtu yra apskundęs statybos inspekcijos privalomąjį nurodymą atstatyti kultūros paveldo statinį, motyvuoja, kad tai yra neteisėtas reikalavimas“, – teigia statybų inspektorius Edmundas Danilevičius.

Namo savininkas sako, teismuose apskundęs nurodymus stabdyti griovimo darbus. Jis nemano, kad turi atlygintą žalą ar atstatyti pastatą.

„Aš kreipsiuosi dėl man padarytos jų veiksmais žalos atlyginimo, nes nėra jokio teisinio pagrindo tai žalai skaičiuoti. Pastatas jau yra pripažintas jų pačių kaip ne kultūros paveldo statinys, tai koks yra teisinis pagrindas jam skaičiuoti žalą?“ – sako A. Dankovskis.

Namas Perkūno alėjoje į kultūros vertybių registrą nebuvo įrašytas ir tik pradėjus jį griauti, suskubta pastatą į registrą įtraukti. Namo savininkas žada institucijas skųsti ir Europos žmogaus teisių teismui.

Antradienį šis teismas paskelbė, kad Lietuvos institucijos pažeidė vieno Kauno rajono gyventojo teises, kai nurodė dėl pažeidimų perstatyti gyvenamąjį namą ant Nemuno šlaitų. Sprendime nurodyta, kad statybos prieš 17 metų vyko laikantis išduotų leidimų ir planavimo dokumentų, todėl namo savininkas neturėtų prisiimti institucijų klaidų.