Kultūra

2020.11.22 18:00

„Scanorama“ skelbė festivalio finišą: trumpametražių filmų programos laureatai ir protmūšis

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.11.22 18:00

Lapkričio 22 d. 18 val. (sekmadienį) Europos šalių kino forumas „Scanorama“ skelbia festivalio finišą.

Beveik tris savaites Lietuvos žiūrovai savo namuose virtualioje „Scanoramos“ kino platformoje galėjo džiaugtis išskirtiniais filmais iš žymiausių Europos kino festivalių, leidusius geriau pažinti save pačius ir mus supantį pasaulį.

Pasak „Scanoramos“ vadovės Gražinos Arlickaitės, pirmą kartą virtualioje erdvėje organizuoto festivalio iššūkius pavyko sėkmingai priimti: „Mes įvykdėme tai, ką buvome užsibrėžę – planavome hibridinį festivalį, su dalimi filmų tik kino teatruose, tačiau buvome pasiruošę būtinybei visą programą perkelti į virtualią erdvę ir tai įgyvendinome. Žiūrovai įvertino šias mūsų pastangas, o užsienio šalių festivalių patirtis mums patiems įkvėpė daug entuziazmo. Kiekviena šalis ir festivalis prisitaiko prie tų aplinkybių ir galimybių, kurias turi“.

Uždarymo vakarą tarptautinė žiuri paskelbė, kurie iš 18 trumpametražių filmų konkursinės programos „Naujasis Baltijos kinas“ dalyvių buvo pripažinti geriausiais – geriausio lietuviško ir visos programos filmo kūrėjų lauks festivalio įsteigti piniginiai prizai.

Kaip geriausias lietuviškas trumpametražis filmas apdovanotas filmas „Viskas gerai“ (rež. Jorūnė Greičiūtė). Komandos nariai ragino jaunuosius kūrėjus nebijoti dalyvauti konkursuose, festivaliuose.

Specialusis paminėjimas atiteko filmui „Mamanam“ (rež. Linda-Schiwa Klinkhammer).

Didysis prizas – animaciniam filmui „Akies mirksnis“ (rež. Kiana Naghshineh). Režisierė pasakojo, kad filmas gimė iš pykčio, bet kuriant jį pyktis tapo meile.

18.20 val. žiūrovai buvo kviečiami sužaisti „Scanoramos“ kino protmūšį ir laimėti nemokamą festivalio uždarymo filmo peržiūrą.

Nuo 19.00 val. „Scanorama“ savo žiūrovams pristatė išskirtinę premjerą – pernai anapilin iškeliavusio garsaus islandų kompozitoriaus Jóhanno Jóhannssono kino novelę „Paskutinieji ir pirmieji žmonės“, šiais metais pristatytą Berlyno kino festivalyje.

„Tęsiame tradiciją palydėti festivalį įsimintinu ir originaliu meno kūriniu, permąstančiu ir praplečiančiu kino suvokimo ribas. Išvysti jį kaip skirtingų menų, o kartais meno ir mokslo jungtį. Pirmasis ir paskutinysis garsaus kompozitoriaus filmas panardina į nuostabaus grožio vaizdus, neprilygstamosios Tildos Swinton pasakojimą ir nepamirštamą garso takelį. Tikiu, kad ši grožio ir tragizmo sintezė nepaliks abejingų“, – teigia festivalio įkūrėja ir meno vadovė G. Arlickaitė.

Pirmas ir paskutinis kompozitoriaus ilgametražis filmas „Paskutinieji ir pirmieji žmonės“ paremtas kultiniu Olafo Stapledono to paties pavadinimo mokslinės fantastikos romanu ir fotografo Jano Kempenaerso knyga „Spomeniks“. Ties vaidybinio ir dokumentinio kino riba balansuojantis kūrinys jungia muziką, vaizdą ir T. Swinton pasakojimą. Ji kreipiasi į šiandienius žmones ateities žmonių vardu ir kviečia permąstyti žmonijos laimėjimus bei ydas.