Kultūra

2020.10.03 11:36

Laidoje „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus“ – kino grandas Hans Petter Moland

LRT.lt2020.10.03 11:36

Hans Petter Moland yra iškilus norvegų kino režisierius sako, kad jam kurti filmus tai „gyvenimo suteikta privilegija daryti tai kas patinka ir žavi, bet dirbti visada reikia profesionaliai'“. Dar vaikystėje susižavėjęs kinu, kaip saviraiška ir gyvenimo būdu, anksti išvyko į Jungtines Amerikos Valstijas, kur ir mokėsi kino paslapčių.

Grįžęs į gimtąją Norvegiją pastatė tarptautinę sėkmę jam pelniusius filmus: „Aberdynas“, „Savaip sąžiningas žmogus“, „Metų pilietis“ ir, žinoma, „Vogti arklius“, kuris buvo filmuojamas ir Lietuvoje – tai drama aprėpianti platų žmogiškų jausmų spektrą nuo meilės iki netekties, nusivylimo ir kaltės.

Grįžęs į Lietuvą filmo pristatymui H. P. Moland buvo šiltai sutiktas Lietuvoje jam talkinusios kūrybinės grupės. „Su Lietuva sukūriau labai šiltą santykį, jūsų šalyje dvelkia dvasingumu“, – sako režisierius.

H. P. Moland atvyko į Lietuvą kaip Europos šalių kino forumo „Scanorama“ svečias. Festivalyje rodyti visi minimi jo filmai, o „Scanorama“ yra ir jo filmų distributorė.

Sėkmingas kūrybinis bendradarbiavimas su žymiais aktoriais – ilgo ir kruopštaus pasiruošimo filmavimams rezultatas. Beje režisieriaus žmona Maria Sodal taip pat kino režisierė, jos dramatiška kova su klastinga liga tapo jos filmo „Viltis“ siužetu. H. P. Moland yra šešių vaikų tėvas, su pasididžiavimu atsiliepia apie žmonos kovą su liga ir grįžimą prie kūrybos: „Tai fantastiška, mes labai ja didžiuojamės ir laukiame naujų jos darbų“.

Kaip tikras norvegas į klausimą, kokia mėgstamiausia sporto šaka atsakė lakoniškai: „Šuoliai su slidėmis“.

Galime pastebėti, kad tai lyg ir įprasmina ir kino kūrėjo temas – šuoliai su slidėmis – akimirkos nesvarumas ir įveiktas atstumas, tai momentas, kuris sukuria žmogų arba jį pražudo.

Pokalbis su kino grandu H. P. Moland, kuris filmavo „Vogti arklius“ Lietuvoje šiandien, šeštadienį, spalio 3 d. 17.30 val. per televiziją LRT Plius laidoje „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus“.