Kultūra

2020.08.13 16:28

Su COVID-19 užsikrėtusiuoju kontaktavusi dainininkė Miškūnaitė: atrodome kaip visuomenei pavojingi asmenys

Mindaugas Klusas, LRT.lt2020.08.13 16:28

Operos meistriškumo kursuose, kuriuos rengė žymus lietuvių operos solistas ir protestantų bažnyčios „Naujoji karta“ pastorius, o vedė garsus dirigentas, vokalo pedagogas iš Italijos – abiem patvirtintas teigiamas koronaviruso testas, – dalyvavo ir Nacionalinės operos solistė lyrinis sopranas Viktorija Miškūnaitė.

Koronaviruso pandemija ne juokais įsisuko į Lietuvos kultūros gyvenimą, įstaigas. Nustatyta atvejų Kauno valstybinėje filharmonijoje, Kauno valstybiniame chore, bene kasdien liūdnos naujienos atkeliauja iš Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT).

O šios savaitės pradžioje paaiškėjo dar keli infekuotieji, susiję su operinio dainavimo meistriškumo kursais, kurie buvo rengiami Lietuvos muzikų sąjungos (LMS) patalpose.

Ryžosi papasakoti nesislėpdama

Kitaip nei šiuos kursus sumanęs dainininkas, V. Miškūnaitė nepabūgo apie operos užsiėmimus papasakoti atvirai, neslėpdama savo pavardės.

Kursai buvo surengti nuo pavasario uždarytose LMS patalpose sostinės Gedimino prospekte, prasidėjo liepos 30 dieną.

Kadangi renginys buvo neoficialus, informacija apie jį neskelbta nei LMS svetainėje, nei sąjungos feisbuko paskyroje. Bent jau šiuo metu ji nerodoma.

Kursuose LRT.lt šaltinių duomenimis dalyvavo ar su jais buvo susiję apie 20 žmonių. Visiems jiems rekomenduota atlikti COVID-19 testą.

Liepos 31 dieną operos užsiėmime pasirodė ir LNOBT vadovas Jonas Sakalauskas. Po savaitės, rugpjūčio 7-ąją, paskelbta, kad jis yra užsikrėtęs koronavirusu.

Atlikusi COVID-19 tyrimą, LNOBT primadona V. Miškūnaitė sužinojo, kad jos testas neigiamas.

Taip pat neigiamų rezultatų sulaukė kiti užsiėmimus lankę Viktorijos kolegos – tenoras Tomas Pavilionis, baritonas Eugenijus Chrebtovas.

Nepaisant to, kokios tyrimų išvados, visiems meistriškumo pamokose dalyvavusiems solistams rekomenduojama 14 dienų izoliacija.

Kąsnelis išalkusioms sieloms

Kūrybinės aplinkybės šiemet, pasak V. Miškūnaitės, nepaprastai prastos. Paskutinis spektaklis, kuriame pasirodė Nacionalinės operos sopranas, įvyko dar kovą.

„Tad yra didžiulė problema, kaip išlaikyti meistriškumą. Mes juk kaip sportininkai – privalome kasdien „treniruotis“. Kai teatras uždarytas – kur repetuoti?! Tie 3 karantino mėnesiai buvo visiškas žlugimas“, – neslėpė apmaudo pašnekovė.

Susigrąžinti meistriškumą, „formą“ dainininkei užtruko visą mėnesį. Atstatomasis procesas tikrai ilgas, tad bet koks uždarymas, izoliavimasis, anot jos, atneša ne tik finansinės žalos, bet ir smukdo meistrystę, kainuoja nervų.

Sužinojusi, kad vasarą bus proga padirbėti su vienu geriausių vokalo pedagogų Europoje, solistė labai nudžiugo, sako, tekina nubėgusi į užsiėmimus.

„Juolab kad kaip minėjau, reikėjo susigrąžinti formą, tai buvo lyg kąsnelis mūsų išalkusioms sieloms. Bėgome visi, nieko bloga nesitikėdami“, – juokiasi Viktorija.

Kas dabar pasakys

Meistriškumo kursų sumanytojas garsusis tenoras LRT.lt yra papasakojęs, kad italų pedagogas į Lietuvą skrido atlikęs COVID-19 tyrimą. Tada jo rezultatas buvo neigiamas.

Anot tenoro, italo žmona – virusologė. Kai ji sužinojo, kad vyras užsikrėtė koronavirusu, prisakė jam šiukštu nekeliauti namo ir hospitalizuotis Lietuvoje, pati išsityrė savo sveikatą.

V. Miškūnaitė pas muzikos pedagogą lankėsi tik vieną kartą. Anot jos, italas nesijautė blogai, atrodė visiškai sveikas. „Net neįtariau, kad kas nors gali būti“, – pasakoja LNOBT primadona.

Dainininkus specialistas priimdavo po vieną. Užsiėmimai truko apie valandą, LMS patalpos buvo vėdinamos, langai – atverti.

„Nežinau, ar viskas prasidėjo nuo italo... – svarsto solistė. – Na, nebent ta sąsaja su J. Sakalausku... Bet kas dabar pasakys, kuris kurį užkrėtė? – ir nusijuokusi priduria: – Mįslė mums visiems.“

Kuo greičiau į darbą!

V. Miškūnaitė pasakoja, kaip suglumo sužinojusi, kad ir po „neigiamo“ testo jai teks dvi savaites karantinuotis namuose. „Tai privaloma, jei buvo bet koks kontaktas su „pozityviu“ atveju“, – pabrėžia ji.

Operos solistė tetrokšta vienintelio – kuo greičiau grįžti į darbą. Kiekviena diena aukso vertės.

2020-ieji Viktorijai yra pirmi metai kūrybos kelyje, kai teko atšaukti visus pasirodymus užsienyje.

„Galėčiau tai pavadinti didžiuliu psichologiniu smūgiu“, – atvirauja dainininkė.

Jai skaudu, kad nuo koronaviruso taip nelemtai kenčia kultūros pasaulis. Scenos artistai – vieši asmenys, jie nuolat dalyvauja kviestiniuose vakaruose, pasiuntinybių priėmimuose, kasdien sutinka galybę žmonių.

„Dabar atrodome kaip visuomenei pavojingi asmenys, užuot teikę žmonėms džiaugsmą. Žinokite, tikrai nemalonus statusas“, – juokiasi V. Miškūnaitė.

Po izoliacijos namuose ji publiką žada pradžiuginti rugpjūčio 29 dieną Marijampolėje. Su Leonu Somovu Viktorija pasirodys VII klasikinės ir džiazo muzikos vasaros festivalyje „Marijampolė Music Park“.

O į operos sceną, jei koronavirusas eilinį kartą nesujauks planų, viliasi žengti spalį.