Kultūra

2020.08.04 23:33

Parodoje „Federico Fellini. Šimtmetis!“ – svarbiausi režisieriaus gyvenimo įvykiai ir daugelis jo veidų

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.04 23:33

Teatro, muzikos ir kino muziejuje atidaryta paroda, skirta italų kino režisieriaus Federico Fellinio gimimo 100-čiui. Kilnojamoji paroda atkeliavo iš Romos, Italijoje ji dar nebuvo eksponuota, dėl koronaviruso Milane ji bus pristatyta tik kitąmet. O Vilniuje ji surengta bendromis muziejaus, Italijos ambasados, Italijos kultūros instituto Vilniuje pastangomis.

Italų kino režisieriui F. Felliniui skirta paroda atidaryta Teatro, muzikos ir kino muziejuje, ji eksponuojama per šešias sales. Pasakojimas prasideda nuo F. Felinio gimimo 1920-aisiais ir keliauja per svarbiausias jo gyvenimo ir kūrybos datas iki 1993-iųjų, metų, kai F. Felliniui įteikiamas „Oskaras“ už viso gyvenimo nuopelnus, tais pačiais metais jis miršta, būdamas 73-ejų. Paroda skirta režisieriaus 100-mečiui ir siekia papasakoti jo gyvenimo ir kūrybos kelią.

„Parodos eksponatai surinkti iš įvairių šaltinių, juos skolino tiek privatūs asmenys, tiek valstybinės institucijos, daugybė žmonių ir organizacijų. Verta paminėti, kad berengiant parodą Fellinio žmonos aktorės Džiuljetos Mazinos dukterėčia pasiūlė naujų eksponatų – jų laiškus. Tačiau ne tik Fellinio ir Mazinos laiškai ypatingi, visi parodos eksponatai įdomūs, iš jų galima sužinoti Fellinio filmų istorijų“, – apie parodą pasakoja jos vadybininkė Mariangela Scaramella.

Panorama. Artėjančių rinkimų iššūkiai: nemažai vyresnio amžiaus komisijų darbuotojų baiminasi koronaviruso (su vertimu į gestų k.)

Taip pat įdomus dalykas, pasak parodos rengėjos, F. Fellinio rašyta „Sapnų knyga“. Nuo 1960-ųjų F. Fellinis pradėjo piešti ir užrašinėti tai, ką prisimindavo sapnavęs. Norėdamas paaiškinimo savo sapnams, kreipėsi į psichoanalitiką, kurio patartas ėmė visus sapnus užsirašinėti. Taip F. Fellinis pradėjo kurti savąją „Sapnų knygą“ ir rašė ją daugiau nei 20 metų.

„Jis piešė savo būsimų filmų personažus, lyg norėdamas, kad jie taptų realūs ir popieriuje“, – aiškina M. Scaramella.

F. Fellinis parodoje atsiskleidžia kaip žurnalistas, karikatūristas, scenaristas, kino režisierius – savo darbais žavėjęs milijonus. F. Fellinio filmografijoje tarp žymiausių – juostos „Kelias“, „Kabirijos naktys“, „Saldus gyvenimas“,„8½“, „Amarkordas“, „Ir laivas plaukia“. Už savo filmus F. Fellinis įvertintas keturiais „Oskarais“, Venecijos, Kanų kino festivalių apdovanojimais.

„Italijoje ši paroda dar nebuvo eksponuota, tik besirengiant Fellinio šimtmečiui pernai dalis jos rodyta Padujoje. Šiemet dėl visiems aiškių priežasčių, koronaviruso, perkelta į kitus metus, kai bus atidaryta Milane. Taip pat paroda eksponuota Brazilijoje internetu“, – sako parodos vadybininkė.

Vilniuje, Teatro, muzikos ir kino muziejuje parodą galima apžiūrėti iki rugsėjo 20-osios.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.