Naujienų srautas

Kultūra2020.05.08 10:13

Nachmanas Rachmilevičius – tarpukario Lietuvos garbės konsulas Palestinoje

LRT tęsia projekto „Atminties akmenys“ pasakojimus, skirtus prisiminti ir pagerbti Lietuvoje gimusius, gyvenusius ar į pasaulį iš Lietuvos pasklidusius iškiliausius litvakus. Antrasis pasakojimas skiriamas Lietuvos ekonomistui, diplomatui, politiniam bei visuomenės veikėjui Nachmanui Rachmilevičiui.

Nachmanas Rachmilevičius gimė 1876 m. gegužės 25 d. Valkavisko mieste, dabartinėje Baltarusijos teritorijoje, Gardino Apskrityje. 1889 m. jis baigė Valkavisko apskrities realinę mokyklą, o vėliau – Bensheimo humanitarinę gimnaziją Hesene.


1896–1900 m. N. Rachmilevičius studijavo gamtotyrą ir filosofiją Karaliaučiaus ir fiziką, chemiją bei aukštąją matematiką Heidelbergo universitetuose. Mokslams imlus jaunuolis 1900 m. Heidelbergo universitete apgynė daktaro disertaciją ir gavo filosofijos daktaro laipsnį.

N. Rachmilevičius pasisakė už tautinių mažumų įtraukimą į valstybės valdymą.

Po mokslų, 1905 m., N. Rachmilevičius grįžo į Lietuvą, Vilniuje prekiavo miško medžiaga, kartu įsitraukė ir į visuomeninę veiklą. Pirmojo pasaulinio karo metais tapo Centrinio žydų tremtinių komiteto vicepirmininku, o kraštą užėmus vokiečiams, 1916–1918 m., – Vilniaus miesto valdybos nariu.

Lietuvos žydai aktyviai rėmė Lietuvos nepriklausomybę politiniu lygmeniu. Vienas iš jų – filosofijos mokslų daktaras N. Rachmilevičius. 1918-ųjų pabaigoje įtrauktas į Lietuvos Tarybą, paskirtas pramonės ir prekybos viceministru.

1920-aisiais jis išrinktas į Steigiamąjį Seimą, dirbo žydų frakcijoje, Ekonominėje, Finansų ir biudžeto komisijose.

Steigiamajame Seime N. Rachmilevičius deklaravo žydų frakcijos ir tautiečių palaikymą, kad šalis būtų nepriklausoma. Rengiant įstatymus, buvo atsakingas už valstybės institucijų sąmatų teikimą. N. Rachmilevičius pasisakė už socialiai orientuotą ekonominę politiką, tautinių mažumų įtraukimą į valstybės valdymą.

Steigiamajame Seime N. Rachmilevičius deklaravo žydų frakcijos ir tautiečių palaikymą, kad šalis būtų nepriklausoma.

Steigiamojo Seimo žydų frakcijos narys dalyvavo ir ekonominėje veikloje. Jis buvo vienas iš Centrinio Lietuvos žydų banko kooperacijai remti steigėjų ir valdybos narių.

1933 metais už nuopelnus Lietuvai N. Rachmilevičius apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordinu.

Nuo 1935-ųjų sausio iki mirties – 1942-ųjų pradžios – diplomatas dirbo Lietuvos garbės konsulu Tel Avive. Nachmanas Rachmilevičius amžinojo poilsio atgulė 1942 m. sausio 27 d. Jeruzalėje.

Pasakojimą apie Lietuvos diplomatą Nachmaną Rachmilevičių klausykitės ir radijo įraše

Parengė Vismantas Žuklevičius


LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi