Naujienų srautas

Kultūra2020.02.16 19:08

Poetai apie Kęstučio Navako gyvenimą: jis suvaidino senovės nindzės vaidmenį

atnaujinta 20.22
Mindaugas Klusas, LRT.lt 2020.02.16 19:08

Sekmadienį užgeso poeto, eseisto, vertėjo Kęstučio Navako gyvybė. Nacionalinės premijos laureatas mirė savo namuose po kovos su sunkia liga. Jam buvo 55 metai. Puikiai talentingą poetą pažinoję bendražygiai teigia, kad jo vardas visada liks Lietuvos poezijos istorijoje.

Poetė, žurnalo „Nemunas“ vyriausioji redaktorė Erika Drungytė teigia, kad kauniečių poetų bendruomenė buvo stipri, vieni kitus palaikė, o K. Navakas toje bendruomenėje – išskirtinė asmenybė.

„Ypač geras poetas, turėjęs savą gyvenimo matymą ir tame gyvenime suvaidino sau, sakyčiau, tokį senovės nindzės vaidmenį. Negalime pasakyti, kad gyvenimą tausojo. Manau, visą laiką buvo ir kituose pasauliuose, o buvimą žemėje stengėsi kaip įmanydamas gražiau, estetiškiau, kūrybiškiau įprasminti. Kad buvo poetas, niekam nekyla abejonių. Mums belieka tiesiog susitaikyti su jo pasirinkimu gyventi taip, kaip gyveno. Jo kūryba jau gyvam esant buvo lietuvių klasikos tomuose. Taip ir liks. Lietuvių poezijai tai vardas, kuris niekada nebus ištrintas“, – sakė E. Drungytė.

Poetas Antanas A. Jonynas K. Navaką pavadino paskutiniu lietuvių poezijos romantiku, dekadentu.

„Nesimatę jau buvome senokai. O kalbėjomės telefonu prieš porą dienų. Pašnekesys buvo nelengvas, jis sunkiai tarė žodžius, lyg ir mėgino dar kiek pajuokauti. Pažadėjau kovą atvažiuoti į Kauną, aplankyti, o jis sakė – nieko linksmo nepamatysi“, – LRT.lt teigė A. A. Jonynas.

Sveikatos būklė jau kuris laikas buvo sunki. „Tam tikra prasme mirtis buvo jo pasirinkimas, jis gerai žinojo, kur eina, ir nieko nedarė, kad to išvengtų. Praėjusių metų pabaigoje buvo netekęs sąmonės, atsidūrė ligoninėje, bet iš jos paspruko“, – sakė velionio bičiulis. A. A. Jonynas prisipažino ne kartą siūlęs Kęstučiui keisti gyvenimo būdą, gydytis, bet jis atsisakė. „Toks buvo jo pasirinkimas“, – pabrėžė A. A. Jonynas.

Anot jo, K. Navakas buvo vienas ryškiausių šių dienų poetų: „Galima sakyti – paskutinis romantikas. Ne šiaip sau žavėjosi George`u Byronu, Oscaru Wilde`u, Edgaru Poe, Hugo von Hofmannsthaliu. Tai buvo vienas elegantiškiausių poetų. O svarbiausias jo poezijos bruožas – eilėraščio elegancija.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi