Kultūra

2019.07.04 22:54

Prezidentūroje – naujas tūkstantmetis: garsiajam Šarūno Saukos paveikslui vietos nebėra

Mindaugas Klusas, LRT.lt2019.07.04 22:54

Vieno garsiausių lietuvių dailininkų Šarūno Saukos paveikslas „Tūkstantmetis“, nuo 2010-ųjų eksponuotas prezidentūroje, varstytas suglumusių ir susižavėjimo žvilgsnių, šiandien iškeliavo į MO muziejaus saugyklą. Regis, naujieji Daukanto aikštės rūmų šeimininkai, galėję pratęsti sutartį su autoriumi, to daryti nepanoro.

Tai patvirtino LRT.lt kalbinama dailininko dukra menotyrininkė Monika Saukaitė: „Laikinai paveikslas bus laikomas MO muziejaus saugykloje. O kodėl jis ne prezidentūroje, reikėtų klausti naujojo prezidento komandos.“

Pirmasis šiuolaikinio meno kūrinys prezidentės Dalios Grybauskaitės sutikimu prezidentūroje įsikūrė 2010 metais. Prezidentė tada teigė norėjusi kiek „panervinti visuomenę“. Anot jos, menas turi kiek suerzinti vaizduotę, jausmus ir širdį, o paveikslo autorius – savitas reiškinys, tikras grynuolis.

Lietuvos vardo tūkstantmečiui skirtą paveikslą Š. Sauka tapė 2–3 metus. Iš kelių dalių sudarytame kūrinyje matyti žmonių statomas pastatas, visu ūgiu išsitiesusi mergaitė, kruvinas nuogas Rūpintojėlis, būrys istorinių Lietuvos veikėjų – Žemaitė, Jonas Jablonskis, Darius ir Girėnas, Maironis, Antanas Smetona. Ir kiti juos lydintys asmenys.

Šiandien jis iškeliavo

Prezidentės D. Grybauskaitės vyriausioji patarėja Daiva Ulbinaitė LRT.lt teigė, esą Š. Saukos paveikslas neeksponuojamas nuo balandžio 4-osios, kai Prezidentūroje buvo minimas prezidento institucijos 100-metis ir ta proga surengta atvirų durų diena. Tąkart paveikslą išvydo apie 4 tūkst. lankytojų.

Paskui patalpoje, kur eksponuotas kūrinys, anot D. Ulbinaitės, pradėti remonto darbai, tad „Tūkstantmetis“ buvo paslėptas nuo visuomenės akių.

Prezidentės vyriausioji patarėja LRT.lt patvirtino, kad autorius suteikė galimybę paveikslą eksponuoti neatlygintinai iki prezidentės D. Grybauskaitės pirmosios kadencijos pabaigos. Vėliau sutartis buvo pratęsta antrajai. „Šiandien jis iškeliavo“, – teigia D. Ulbinaitė.

Kokios nuomonės apie garsųjį kūrinį yra naujai išrinktas prezidentas, ji siūlė klausti jo komandos narių.

Gitano Nausėdos atstovas Aistis Zabarauskas, iš pradžių nesupratęs, apie kokį „tūkstantmetį“ kalbama, LRT.lt atsisakė komentuoti įvykį. Jis teigė, esą dabar didžiausias rūpestis yra inauguracija ir pirmasis prezidento G. Nausėdos užsienio vizitas – į Lenkiją.

Nomeda ir siuvėjos metras

LRT.lt kalbinama buvusioji prezidentės patarėja, Vilniaus politikos analizės instituto direktorė Virginija Būdienė pasakoja, esą nedaug trūko, kad „Tūkstantmetis“ nebūtų eksponuojamas prezidentūroje ir prie D. Grybauskaitės.

„Ieškojome prezidentūrai paveikslo istorine tema. Pasiūliau Š. Saukos „Tūkstantmetį“. Prezidentė, pažvelgusi į reprodukciją ant „Kultūros barų“ viršelio, pritarė“, – teigia V. Būdienė.

Prezidentūros ūkio skyriaus darbuotojai išmatavo paveikslui numatytos salės sieną. Paaiškėjo, kad jis toje vietoje netilps.

Š. Saukos žmona tapytoja Nomeda Saukienė nusistebėjo, kad „Tūkstantmečio“ eksponuoti nepavyks dėl pernelyg didelių jo matmenų. V. Būdienė su Saukomis sutarė kartu apeiti prezidentūros patalpas ir paieškoti kitos vietos.

„Pirmiausia nuėjome į tą salę, kurioje, atseit, paveikslas netilptų. Nomeda pastovėjo, į tą sieną pažiūrėjo ir sako: „Netikiu“. Iš rankinuko išsitraukė siuvėjos metrą, pati išmatavo tą nelemtą sieną ir tarė: „Tilps“. Pasirodo, ūkio skyriaus darbuotojai matuodami sieną buvo apsirikę vienu metru“, – pasakoja V. Būdienė.

Taip Nomedos siuvėjos metras galiausiai nulėmė, kad beveik dešimtmetį Š. Saukos paveikslas pragyveno prezidentūroje.

Jis tapo bene daugiausiai karštų diskusijų Lietuvoje sukėlusiu kūriniu. Jį apžiūrinėjo prezidentūros svečiai – prezidentai, princai, politikai, vyskupai ir kiti juos lydintys asmenys.

„Taip, jis kontroversiškas, bet gilus, konceptualus, istorinis. Šarūnas sakė, kad tik vienas žmogus atpažįsta visus ten pavaizduotuosius. Tačiau neatskleidė kuris“, – pasakoja V. Būdienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.