Kultūra

2019.04.25 14:14

Po Žaliojo tilto – Petras Cvirka: moderniam Vilniui siūloma nuleisti skulptūrą ant žemės

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.04.25 14:14

Nukėlus Žaliojo tilto skulptūras daugiausia diskusijų dėl sovietinio konteksto šiuo metu kelia Petro Cvirkos skulptūra. Vilniaus miesto savivaldybė, suformavusi naująją koaliciją, skulptūros nukėlimą įtraukė į būsimų darbų sąrašą. Vis dėlto kai kurių menotyrininkų teigimu, toks sprendimas nebūtų tinkamas modernaus Vilniaus idėjai.

Į Pamėnkalnio ir Pylimo gatvių sankirtą žvelgiančio rašytojo P. Cvirkos skulptūra iki šiol kelia daug diskusijų ir prieštaringų nuomonių – ar Vilniaus centre turėtų stovėti ideologinį svorį turintis paminklas, skirtas sovietinį režimą palaikiusiam literatui.

Prieš metus siūlymą paminklą perkelti į Grūto parką ar kitą, ne tokią viešą erdvę, Vilniaus miesto savivaldybės tarybai pateikė Atminties kultūros darbo grupė. Neseniai inicijuota ir peticija – už paminklo nukėlimą surinkta beveik tūkstantis vilniečių parašų. Po mero rinkimų suformavus naująją koaliciją, plačiai aptariamos skulptūros likimas konkretizuojamas.

Atminties kultūros darbo grupės vadovė Paulė Kuzmickienė laidoje „Kultūros diena“ sako, kad P. Cvirkos paminklas nebeatitinka laisvo Vilniaus idėjos ir to, koks dabar yra miestas – alsuojantis, gyvas.

Taip pat pabrėžiama, kad 1959 m. pastatytas paminklas skirtas P. Cvirkai ne kaip rašytojui, o sovietų kolaborantui. Menotyrininkams ir kultūros paveldosaugininkams didžiausią nerimą kelia klausimas, kaip toli bus užsimota siekiant šalinti praėjusių istorinių laikotarpių ženklus.

Menotyrininkė ir Atminties kultūros darbo grupės narės Skaidros Trilupaitytės teigimu, konkrečius simbolius ir ženklus pašalinti paprasta, bet už to slypi sudėtingesni procesai.

„Labai paprasta pašalinti svastiką, kūjį su pjautuvu, nukabinti raudoną vėliavą. Bet kai kalbame apie santvarką ir jos garbinimą, prasideda interpretacijos, kurios gali nesibaigti. Ar kuris nors rašytojas buvo sovietų okupacijos įtvirtinimo simbolis? Turbūt ne. Bet yra daug kitų aplinkybių“, – pasakoja S. Trilupaitytė.  

Kita menotyrininkė Rasa Antanavičiūtė laidoje tikina, kad kiekvienas toks ženklas kaip P. Cvirkos paminklas pasakoja Lietuvos istoriją: „Ne visais atvejais ta istorija yra šviesi, priimtina, nebūtinai visais atvejais galime ja didžiuotis. Dabar galima matyti tendenciją, kai Lietuvos istoriją bandoma padaryti optimistiškesnę – labiau prisimenama tai, kas mus džiugina ir leidžia didžiuotis, o ne tai, kas galbūt glumina ir kelia klausimus.“

Galbūt tokius ženklus galima būtų vertinti kaip galimybę į istoriją pažvelgti iš kitos perspektyvos, pavyzdžiui, iškeliant kūrėjo moralinį apsisprendimą politiniame kontekste. Perkelta į kitą vietą skulptūra, anos šios idėjos oponentų, būtų ištraukta iš konteksto, taptų įmuziejinta. Todėl raginama neskubėti priimti sprendimo ir išgirsti menininkų pasiūlymus, kaip galima būtų pateikti skulptūrą ir jos ideologijos kontekstą.

R. Antanavičiūtės teigimu, yra kitų būdų išsakyti nuostatas ir požiūrį, ir – nebūtinai naikinant klausimų keliančias skulptūras: „Vienas paprasčiausių pavyzdžių – P. Cvirkos paminklą tiesiog nuimti nuo postamento ir pastatyti ant žemės.“

Pasak S. Trilupaitytės, kalbama apie multikultūrinį miestą, kurį dengia daugybė istorinių sluoksnių. „Tikrai negalime visko redukuoti į kažkokį šiuolaikinį XXI a. architektūrinį-urbanistinį peizažą. Tai būtų nelogiška seno miesto požiūriu, o istorinių epochų būta įvairių“, – tvirtina menotyrininkė.

Tiesa, dėl ideologinės žinutės diskusijų kelia ir kita – Salomėjos Nėries – skulptūra. Kaip laidoje „Kultūros diena“ tikina P. Kuzmickienė, prie rašytojos vardo mokyklos Vilniaus centre stovintis paminklas gal ir neneša emocinio krūvio. „Jis toks rašytojiškas, pasižymi gražia plastika. Nesiūlome jo nuimti ir išvežti, bet mokyklai pasiūlėme spręsti mokyklos pavadinimo keitimo klausimą. Kiek žinau, tai aktyviai svarstoma“, – sako Atminties kultūros darbo grupės vadovė.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt