Kultūra

2019.04.16 11:22

Juozo Baltušio dukra: tėčio gyvenimas nebuvo lengvas, bet jis viskuo džiaugėsi

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.04.16 11:22

Lietuvos rašytojo ir visuomenės veikėjo Juozo Baltušio dukra, Rita Baltušytė, apsilankiusi LRT TELEVIZIJOJE, pasakoja, kad jos tėvas pasižymėjo neblėstančia meile gyvenimui: „Jo gyvenimas tikrai nebuvo lengvas, bet tai vienas žmonių, kuris gyvenimą tikrai mylėjo, viskuo džiaugėsi.“

R. Baltušytės teigimu, neseniai išleistoje knygoje „Vietoj dienoraščio. I tomas. 1970–1975“, J. Baltušis aprašo įvairius gyvenimo epizodus, praplečiančius suvokimą tiek apie rašytojo asmenybę, tiek gyvenamąjį laikotarpį.

„Jis aprašė kelionę į Kupiškį – kaip matė vietas, kuriose kadaise piemenavo ir sunkiai vargo, ir kaip vėliau viskas pasikeitė, kaip važiuojama automobiliu į susitikimą su skaitytojais. Tėtis tikrai vertino, ką turi, kad jam pasisekė nuveikti kažką naudingo, kad žmonės norėjo su juo matytis“, – tvirtina laidos viešnia.

Anot R. Baltušytės, naujai išleistoje dienoraščių knygoje užfiksuota, ko gero, kiekviena diena – vienur mažiau, vos keliomis eilutėmis, o kitur net keliais puslapiais.

„Turbūt kiekvienas rašantis žmogus nori, kad jį skaitytų. Skaitant šiuos dienoraščius akivaizdu, kad jis rašo istorijai. Čia neatspindėti visi įvykiai, ypač asmeninio gyvenimo. Tėtis buvo sudėtinga asmenybė. Kaip jis sakydavo – jam sunku, ir su juo sunku“, – prisimena rašytojo dukra.

R. Baltušytė prisipažįsta negalinti būti objektyvi tėčio dienoraščių skaitytoja ir vertintoja: „Yra visokių kalbų, bet man atrodo, kad kai kurių dalykų vaikams apie tėvus ir tėvams apie vaikus geriau nežinoti.“

Paklausta, kaip prisimena J. Baltušį, garsiojo rašytojo dukra pasakoja visuomet jutusi ir žinojusi, kad, nepaisant nieko, tėtis yra. „Visuomet galima buvo į jį kreiptis. Gal jis pabardavo, pašaukdavo, bet padėdavo. Jis rūpinosi ne tik mumis, savo vaikais, bet ir daugeliu kitų žmonių. Kartais net pyktelėdavo, kad jam tenka tiek daug kuo rūpintis, bet vis tiek visiems padėdavo“, – sako R. Baltušytė.

Jau šį ketvirtadienį, balandžio 18 d., 17.00 val. Lietuvos mokslų akademijos didžiojoje konferencijų salėje vyks renginys, skirtas Juozo Baltušio 110-osioms gimimo metinėms ir J. Baltušio knygos „Vietoj dienoraščio. I tomas. 1970–1975“ sutiktuvės.