Gyvenimas

2021.03.30 09:50

Lietuvoje vyrai vis dažniau buriasi į ratus: mokosi ne tapti „macho“, o kalbėtis asmeninėmis temomis

Ona Jarmalavičiūtė2021.03.30 09:50

Vyriškumo temos šiandieną kaip niekad aktualios. Kartu su novatoriškomis lyčių apibrėžimo ir suvokimo problemomis, patiems vyrams iš naujo kyla amžiais kirbantys klausimai apie tai, ką reiškia būti vyru, koks aš noriu būti santykyje su savimi, kitu, pasauliu.

Visiems, ieškantiems didesnio asmeninio aiškumo apie vyriškumą, besiilgintiems prasmingo ryšio tiek su kitais vyrais, tiek su savimi, Lietuvoje kuriasi vyrų ratai ir iš jų susidedanti didelė bendruomenė, rašoma atsiųstame pranešime.

Vyrų ratai „Gentys“ – tai terapinį poveikį turintys susibūrimai, orientuoti į asmeninį augimą, kokybišką laisvalaikį ir savo pašaukimo realizavimą. Vieniems dalyviams – tai užnugaris, į kurį galima atsiremti užklupus gyvenimiškiems sunkumams. Kitiems – saugi vieta augti ir tobulėti.

Vienam iš Genčių įkūrėjų Vytui Kim tai – galinga pokyčių ir pasitikėjimo erdvė. Šio projekto metu pažinęs save ir kitus bendrakeleivius, interviu Vytas leidžiasi į savus vyriškumo klausimų gliaudymus.

– Esate vienas iš vyrų ratų „Gentys“ steigėjų. Kaip kilo ši iniciatyva ir kokia jos pagrindinė idėja?

– Prieš kelis metus vienas vyras pakvietė kelis kitus vyrus reguliariai susitikti kalbėtis esminėmis asmeninėmis temomis. Aš atsiradau tarp jų. Kalbėjome apie tai, kas mums svarbu. Buvo ir nejaukumo, iš pradžių atsargiai žiūrėjome į tokį formatą, o paskui buvo daug ko: ir juoko, ir įtampos, ir ašarų, vis labiau pradėjome pasitikėti vienas kitu, tai tapo labai saugi erdvė kalbėtis apie kai kuriuos dalykus, apie kuriuos su niekuo kitu nesikalbėjome.

Taip pat mes įkvepiame vieni kitus. Vienas padaro pokytį gyvenime, sakykime, pradeda reguliariai sportuoti, sveikiau valgyti, nustoja skųstis, o vietoje to ima veikti, pradeda taikyti naujus principus romantiniuose santykiuose. Kitas mato, kad tas vyras energingesnis, tvirtesnis, laimingesnis, patenkintas savo romantiniais santykiais, – žiūrėk, jau ir pats įkvėptas pradeda keisti savo gyvenimą.

Toks vyrų ratas – galinga erdvė. Su vienu iš rato draugų nusprendėme viešai kviesti vyrus burtis į tokias gentis, sukurti daugiau vyrų ratų. Pradėjome 2020 m. pavasarį, dabar jau veikia 12 genčių. Šis skaičius greitu metu dvigubės.

– Kokios temos dažniausiai yra paliečiamos vyrų susitikimuose?

– Temos įvairiausios. Vyriškumas – kas tai yra man? Mano dabartinė gyvenimo misija. Disciplina. Gyvenimo džiaugsmas – kaip aš noriu patirti džiaugsmą gyvenime? Santykis su tėvu, motina, vaikais. Romantiniai santykiai. Sveikata. Agresija ir savo poreikių „atstovėjimas“. Tai svarbios temos, kurios vyrų ratuose greičiausiai kils viena ar kita forma.

– Grupėse yra kuriama tam tikra susitikimų struktūra, žingsniai. Kokia tai struktūra?

– Susitikimuose išskiriu 3 dalis. Pirma dalis yra pratimai, per kuriuos stipriname įgūdžius: girdėti ne tik savo mintis, bet ir savo kūno pojūčius, išgirsti kitą vyrą, duoti vienas kitam grįžtamąjį ryšį, prisiimti atsakomybę už savo mintis, jausmus, žodžius ir pan.

Antra dalis yra asmeniniai iššūkiai, kuriuos išsikelia nariai. Pavyzdžiui, per ateinančias 2 savaites reguliariai sportuoti, užbaigti skaityti pradėtą knygą, nueiti į pasimatymą ir pan. Išsikėlus iššūkį kitų vyrų akivaizdoje atsiranda daugiau galios tą iššūkį įvykdyti.

Trečia – tai, ką mes vadiname „vidiniu darbu“. Vidinis darbas – konkrečiam vyrui aktuali tema, kuriai jis paprašo grupės laiko, pasakoja, būna su ta tema susitikimo metu. Kiti vyrai išklauso, paskui dalinasi savo reakcijomis, savo patirtimis. Čia vidinį darbą dirbantis vyras (ir visi kiti) gali atrasti svarbių įžvalgų, patirti palaikymą, įkvėpimą, vidinį gijimą. Būtent vidinio darbo metu paprastai įvyksta vyrų rato „magija“.

– Pats konstruktas, kaip ratas, kuriame galima kalbėtis apie savo emocijas ir sulaukti emocinės paramos, atrodo labai moteriškas. Ar tai nekelia didesnio sunkumo, gėdos vyrams išdrįsti dalyvauti tokiuose susitikimuose?

– Taip, tikiu, kad kai kuriems pirma reakcija gali kilti, kad vyrų kalbėjimas apie vidinius dalykus yra moteriška. Kadaise daugumoje bendruomenių vyrų ratai buvo įprastas dalykas. Senovėje genties vyrai turėdavo savo atskirą laiką be moterų. Kalbėdavosi, dainuodavo, grodavo, šokdavo, ruošdavosi karui, tokiuose ratuose vykdavo berniukų iniciacija į vyrus.

Ar tai moteriška? Man tikrai ne. Žmonių ratas savaime, manau, nėra nei vyriška, nei moteriška. Moterys turi savo moterų ratus, vyrai – savo, yra bendri ratai, kuriuose ir vyrai, ir moterys. Pas moteris atmosfera ir temos vienokios, pas vyrus – kitokios. Miksuotoje grupėje dar kitaip. Dabartiniame pasaulyje dėl daugybės priežasčių vyrų ratų praktiškai nebeliko. Mes turime ambiciją juos atkurti.

– Daug vyrų ir šiandien nejaukiai jaučiasi emociniame artimume, intymume su vyrais. Dažnas vyras neturi emocinio ryšio su savo tėvu, broliais, draugais, t. t. Kaip tai siūlytumėte keisti?

– Taip, labai geri pastebėjimai. Tikrai, šių laikų vyras prie kito vyro jaučiasi nejaukiai. Aišku, ne kiekvienas, bet tokia tendencija yra. Kadaise broliškai apkabinti vyrą, susiliesti kaktomis ir kartu lengvai pariaumoti galėjo būti įprasta graži broliškos meilės išraiška. Dabar tai neatrodo natūralu, dažnam tai jau asocijuotųsi su homoseksualumu.

Per paskutinį šimtmetį vyrai silpnėjo, moterys stiprėjo, daug berniukų nejautė tvirto tėvo pavyzdžio, dalis išvis neturėjo tėvo, o jeigu turėjo, jis galbūt buvo silpnas, pasimetęs, atitolęs, nes jis ir pats greičiausiai neturėjo tinkamo pavyzdžio. Berniukas nedaug susipažino su vyriška energija, jis mažai patyrė disciplinos, vyriškos meilės, mažai patyrė, ką reiškia pakovoti su kitu berniuku tam, kad abu tai perėję taptų artimesni draugai.

Jis mažai patyrė, ką reiškia pakovoti su tėvu, kartu pereiti per fizinį sunkumą tam, kad dar labiau galėtų pasitikėti tėvu ir savo jėgomis. Šių dienų vyras nedaug susipažinęs su vyriška energija, yra atitolęs nuo jos. Todėl ir prie kito vyro jis jaučiasi nejaukiai. Todėl fiziškai ar emociškai artėti prie kito vyro atrodo pavojinga. Tai pavojinga, nes mažai pažinta. Todėl santykis tarp vyrų tampa daugiausiai konkurencinis, kur tikslas yra apsisaugoti, pasirodyti, kad nesu blogesnis.

Bet įmanomas ir kitoks santykis. Vyras širdyje ilgisi bendrystės su kitu vyru. Atsidūrę tinkamoje aplinkoje mes galime be galo nuoširdžiai palaikyti vienas kitą. Ir tuo pačiu nenuolaidžiauti, nevengti konfrontacijos, pasakyti kritiką, kai to reikia. Tačiau be patyčios, be intencijos pažeminti, o su meile, su noru pastiprinti kitą vyrą. Tą mes patiriame Gentyse. Tam mes kviečiame ateiti į Gentį.

– Ar žmonėms nekyla baimės, jog Gentyse visi dalyviai bus verčiami būti vyriškais?

– Kartais tiek vyrai, tiek moterys tikslinasi: „O ten jūs mokote vyrus būti macho, alpha?“ Žmonėms kelia alergiją šie epitetai, ir vyriškumas kai kam natūraliai asocijuojasi su „macho“ arba buvimu „alpha“. Žmonės tuomet galvoja apie vyrą, kuris siekia dominuoti, garsiai kalba, akcentuoja savo fizinę jėgą, yra perdėtai seksualus, nekreipia dėmesio į kitų poreikius ir yra truputėlį kvailas.

Kai vyras per jautrus, atrodo, turi širdį, bet be stuburo, negerai. Kai vyras yra tvirtas, nesigėdydamas siekia to, ko nori, bet nelabai jautrus, vėl negerai. Kur ta pusiausvyra? Koks kompromisas čia turėtų būti? Aš manau, kad čia nereikalingas joks kompromisas. Širdis ir stuburas nesikerta vienas su kitu, neprieštarauja vienas kitam.

Vyras gali būti stiprus, užtikrintas, siekti svarbių dalykų drąsiai, be gėdos, aiškiai imti tai, ko nori, konfrontuoti, kai to reikia, ir tuo pačiu suvokti, kas vyksta jo viduje, girdėti kitą žmogų šalia, išgirsti kito poreikį, pasirūpinti, duoti meilės kitam. Man Genties vyras yra būtent apie tai. Jis nėra vien tik jautrus. Jis nėra vien tik agresyvus. Jis yra drąsus, tvirtas, žaismingas, mylintis.

– Ką moterims, siekiančioms šiandieninėje visuomenėje kurti sveiką santykį su vyrais, yra svarbu suprasti apie vyriškumą?

– Moterų ir vyrų santykiai yra neišsemiama tema. Moters lūkesčiai ir spaudimas vyrui gali būti sunkiai suprantamas ir kelti daug pasimetimo. Taip, moteris nori emocinio artumo, bet vyrui atsivėrus, žiūrėk, kuriam laikui moteriai jis tampa fiziškai nepatrauklus. Čia, aišku, ne taisyklė, bet toks reiškinys yra.

Moteris kažko reikalauja, vyras tą bando atliepti, bet moteris dar labiau nepatenkinta. Nesu girdėjęs, jog daug kam pavyktų santykių problemas išspręsti loginiais argumentais. Tai gali kelti nemažai pasimetimo vyrams. Moterims, tikiu, taip pat. Ir čia viskas gerai ir su vienais, ir su kitais.

Galime kalbėti kiek norime apie lyčių lygybę ir visgi yra svarbių skirtumų tarp vyro ir moters pasaulio. Supratus kai kuriuos principus, santykiai pasidarys gerokai sklandesni. Moterims aš patarimo neturiu. Jei manęs moteris paklaustų, kaip jai elgtis su vyru, atsakyčiau: „Nežinau, dėl manęs elkis kaip tau natūraliai norisi“. Ir taip atsakyčiau ne dėl to, kad man nerūpėtų.

Laikausi požiūrio, kad moteris neprivalo būti „kažkokia“ – patogi vyrui ar kokiais nors išmintingais metodais stiprinanti jo vyriškumą. Tikiu, kad tokių metodų yra. Moterų pasaulyje, manau, galima išgirsti svarbių patarimų, svarbių principų, kurie labai padės santykiui. Aš siekiu nereikalauti iš moters būti kažkokiai.

Mano atsakomybė yra daryti tai, kas man svarbu, stengtis ją girdėti, kviesti ką nors kartu patirti, nustatyti savo ribas, jeigu jaučiu, kad jos peržengiamos. Tačiau nekeisti jos, nebandyti jos padaryti man patogios. Jeigu mums abiems smagu kartu, jaučiame prasmę, keliaukime.

– Kaip apgintumėte grupes nuo požiūrio, jog tokie vienos lyties susitikimai yra seksistiški ir atgyvenę?

– Nėra reikalo ginti, nesijaučiame puolami. Formuodami gentis mes neklausiame lytinės orientacijos, tai nėra svarbu. Vyras pats pasakys, jeigu jam tai bus svarbu. Formuodami gentį mes kalbamės su kandidatais, ko jie tikisi, ko nori, o ko nenori.

Jeigu vyras yra linkęs eiti į kontaktą su kitais, gali kalbėti apie save, siekia prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą, tikisi bendrystės su kitais vyrais, nori labiau pažinti save, praplėsti artimų draugų ratą, mums greičiausiai pakeliui. Jeigu vyras jau iš karto skeptiškai žiūri, yra labai gynybiškas, kritiškas, labai uždaras arba kaip tik reikalaujantis itin daug dėmesio, norintis dominuoti arba toks, kuriam reikia, kad kitas dominuotų, tuomet mums, turbūt, ne pakeliui.

Aišku, kad ne visiems tinkamas mūsų genties formatas. Kai kuriems gal net vertybiškai nepriimtina, pvz., kad kviečiame tik vyriškos lyties žmones. Kartais mes ir patariame žmogui eiti ne į mūsų gentį, o į kitokio formato susitikimus, pvz., kitus ratus, kur akcentai dedami ant kitų dalykų, grupinę ar individualią psichoterapiją ir pan.

– Kur norintis dalyvauti gentyse vyras gali ieškoti tolesnės informacijos? Kaip jis gali tapti genties nariu?

Daugiau paskaityti apie Gentis ir aplikuoti patekti galima svetainėje vyrugentys.lt. Kviečiame vyrus ir iš mažesnių miestų ar miestelių visoje Lietuvoje, greitu metu turbūt turėsime ir užsienio lietuvių grupes. Gentyse vyrų amžius įvairus. Gali būti nuo 18 m. iki jau pensijinio amžiaus, viršutinio amžiaus limito nėra.

Dažniausiai suformuojame panašaus amžiaus vyrų grupes, kartais vienoje grupėje yra skirtingos kartos. Visos gentys jungiasi į plačią genčių bendruomenę, kurioje turime bendrus renginius. Juose susitinka vyrai iš skirtingų genčių. Čia jau liečiame specifines temas, tokias kaip verslumas, asmeninė misija, kartu sportuojame, improvizuojame, žaidžiame, turime neformalų laiką. Kas jaučia, kad tokio vyrų rato patyrimas jam gali būti svarbus, kviečiame užsiregistruoti ir mes susisieksime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.