Gyvenimas

2020.07.17 15:16

Marius Čepulis. Dar kartą apie gyvates

Marius Čepulis, gamtos fotografas2020.07.17 15:16

Vakar buvo minima pasaulinė gyvačių diena. Ne, ne kovo 8-toji. Tiesa pasakius, kai taip juokauju apie moteris, truputį prisibijau jų reakcijos. Bet esu nustebintas ir sužavėtas jų gebėjimo pasijuokti, neįsižeidinėti ir su džiaugsmu sveikinti viena kitą. Ir ne tik viena kitą, bet ir savo vyrus – žalčius.

Ir džiaugiuosi ne tik dėl to, džiaugiuosi, kad žmonių požiūris į gyvates šiek kiek keičiasi. Taip, yra tamsuolių, kurie bet kokį šliaužiantį gyvį bandys priploti, net nebandydami išsiaiškinti, ar jis pavojingas, ar jis nuodingas ir ar iš vis jis gyvatė. Taip, yra žmonių kurie turi ofidiofobiją (sako, kad kas trečias) ar tokių, kurie tiesiog privengia šių padarų. Bet yra ir tokių, kurie dievina šiuos roplius.

Apie gyvates esu rašęs ne kartą, bet matau, kad žmonėms vis dar sunku atskirti 4 mūsų bekojus roplius vieną nuo kito. Kodėl keturis, jei turime tik 3 gyvačių rūšis? Prisiminkit, dar turime bekojį driežą, kurį vadinam įvairių metalų pavadinimais (varinė, geležinė, aliuminė, plieninė, špižinė, alavine). Taigi dar kartą trumpai apie visas bekojes gražuoles.

Trapusis gluodenas yra driežas, kuriam kojos tapo nereikalingos. Tiesa, visoms gyvatėms kažkada kojos tapo nereikalingos. Yra pora teorijų, kaip atsirado gyvatės. Viena teigia, kad iš besirausiančių driežų, kurių kojos redukavosi, kita – iš vandeny gyvenančių bekojų roplių.

Taigi, gluodeną labai lengva atskirti nuo visų gyvačių. Visų pirma, jis daug plonesnis ir trumpesnis. Jo oda neišmarginta raštais, turi metalo blizgesį (dėl to jį ir pravardžiuoja metaline gyvate). Dažnas pušynuose, sausesnėse vietose. Minta įvairiais bestuburiais.

Geltonskruostis žaltys. Taip, žalčiai yra gyvatės. Tai ilgiausia mūsų gyvatė (ne angis ilgiausia), jei jo nepričiups koks gandras ar erelis, gali pasiekti pusantro metro ilgį ar net daugiau. Žalčiai neturi nuodų, bet turi smirdantį skystį. Reikia gi kuo nors nuo tų dvikojų apsiginti. Be to, jie moka apsimesti negyvais. Įdomu, kaip evoliucijos eigoje jie suprato, kad apvirtę ir išsižioję jie taps nepatrauklūs plėšrūnams.

Lengviausia žalčius atskirti iš tamsaus kūno, geltonų dėmių šalia galvos, na, ir jie mėgsta trintis šalia žmogaus, prie vandens telkinių. Ko jie ten lenda? Dėl slėptuvių ir maisto. Visos gyvatės moka plaukioti, bet geltonskruosčiai tą daro puikiai ir net medžioja žuvis. Žalčiai deda kiaušinius, o iš jų po poros mėnesių išsirita žalčiukai. Mėgstamiausias grobis – varlės.

Lygiažvynis žaltys. Retas, gražus roplys. Mažesnis už savo giminaitį geltonskruostį. Ir buveinė jo visiškai kita – sausi pušynai, viržynai, sausi aukštapelkių pakraščiai. Lietuvoje yra vos kelios jo radimvietės. Nuo angies nesunku atskirti pagal tai, kad dėmelės nugaroje nesudaro ištiso rašto.

Dar lengviau atskirti iš akies (apvalus vyzdys, o ne vertikalus, kaip angių), bet ne visada lenksitės prie gyvatės snukučio, kad pažvelgtumėt į akis. Dar nuo geltonskruosčio skiriasi tuo, kad kiaušiniai (kaip ir angių) vystosi patelės organizme ir žalčiukai gimsta iškart. Lygiažvynių žalčių mėgstamiausias grobis – driežai.

Paprastoji angis. Vienintelė nuodinga Lietuvos gyvatė, bet ji nėra tokia pavojinga. Angis nėra agresyvi, pirma niekad nepuola. Jei nespėja pasitraukti, tiesiog susisuka į kamuoliuką ir laukia, kokie bus jūsų veiksmai: imsit, lipsit ant jos – gali kąsti. Nuodai nėra tokie stiprūs, bet, jei jau įkando, būtinai kreipkitės į artimiausią gydymo įstaigą.

Angių yra visokiausių atspalvių, nuo baltos su juodu zigzagu iki pilkos, rudos ar net visiškai juodos. Nuo kitų gyvačių lengviausia ją atskirti pagal trikampę galvą, vertikalius vyzdžius ir ištisą zigzagą. Zigzago nesimato tik pas juočkes.

Angys gyvavedės, o gimę angiukai jau turi nuodų liaukas ir geba apsiginti. Tiesa, angis – naktinis padaras. Ji medžioja naktį (smulkius graužikus, paukščius, driežus, varliagyvius), o dieną (jei ne per karšta) šildosi.

Tiek apie bekojus roplius, gerbkit ir mylėkit, jei bijot – bijokit, bet neskriauskit. Ir jei bus proga palaikyti rankose kokį prijaukintą žaltį, išnaudokit ją. Tai tikrai nėra tai, ką įsivaizduojat. Gal po to mažiau gyvačių bijosit ir jomis bodėsitės.

Draudžiama publikuoti šį komentarą bet kurioje žiniasklaidos priemonėje, išskyrus LRT.lt, be raštiško autoriaus sutikimo.

Taip pat skaitykite