Gyvenimas

2020.07.02 21:49

Daktaras Unikauskas giria ramunėles: gelbėja supykinus, vadinamos žoliniu aspirinu

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.07.02 21:49

Ramunėlės kartais vadinamos žoliniu aspirinu, nes šimtmečiais buvo populiari priemonė nuo skausmo. Anot LRT TELEVIZIJOS laidos „Klauskite daktaro“ vedėjo prof. Alvydo Unikausko, kai kur pasaulyje ramunėlių arbatos duodama ir gimdyvėms, kad atsipalaiduotų pilvo raumenys. Be to, ramunėlės gali pagelbėti nėščiosioms nuo pykinimo, nors piktnaudžiauti vaistažole nereikėtų.

Ramunėlės – viena populiariausių vaistažolių visame pasaulyje. Bet kas iš tiesų yra ši vaistažolė, kaip ji veikia mūsų organizmą ir kaip ją naudoti, kad gautume kuo daugiau naudos? Nemanykite, kad apie šią vaistažolę žinote viską, sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius A. Unikauskas ir dalijasi keletu netikėtų faktų apie šią paprastą ir Lietuvoje lengvai randamą žolelę.

„Ramunėlės, kaip gydantis augalas, buvo naudojamos jau nuo pirmųjų amžių, nes galėjo sumažinti skausmą, uždegimą, alergijas ir virškinimo problemas. Žmonės jas taip pat naudojo kaip natūralų dezodorantą, šampūną ar net kvepalus. Populiariausias ramunėlių vartojimo būdas – ramunėlių arbata“, – pažymi daktaras.

Kovoja su nerimu ir depresija

Ramunėlės yra vienas geriausių vaistinių augalų, skatinančių atsipalaidavimą ir sumažinančių nerimą. Gydytojas teigia, kad tam, jog pajustume šios vaistažolės raminantį poveikį, užtenka įkvėpti ramunėlių eterinio aliejaus kvapo.

Tai atpalaiduojanti priemonė, naudojama įvairiems virškinimo trakto sutrikimams gydyti: dujų kaupimuisi, refliuksui, viduriavimui, anoreksijai, pykinimui, vėmimui.

Gerina virškinimą, mažina pykinimo jausmą, tinka viduriuojant

Laidos svečio, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Farmacijos fakulteto prodekano, farmakognozijos profesoriaus Valdo Jakšto teigimu, ramunėlės virškinimui padeda įvairiais būdais: mažina spazmus, organizme neleidžia daugintis negerosioms bakterijoms.

„Tai atpalaiduojanti priemonė, naudojama įvairiems virškinimo trakto sutrikimams gydyti: dujų kaupimuisi, refliuksui, viduriavimui, anoreksijai, pykinimui, vėmimui. Beje, yra informacijos, kad ramunėlės yra geras pasirinkimas nėščioms moterims, nes veikia kaip natūralus vaistas nuo pykinimo“, – priduria A. Unikauskas.

Malšina uždegimus, skausmą

Ramunėlės pasižymi tuo, jog mažina uždegimus, skausmą (pavyzdžiui, sumušimų), patinimus. Ši vaistažolė kartais vadinama žoliniu aspirinu, nes šimtmečiais tai buvo populiari priemonė nuo skausmo.

Klauskite daktaro. Žiedų neskabykite, o juos vartokite: ramunėlė – šampūnas, kvepalai ir šalutinio poveikio neturintis vaistas

„Ramunėlės taip pat gali natūraliai sumažinti skausmą, susijusį su sąnario skausmo uždegiminėmis reakcijomis, traumomis, nugaros skausmais, karščiavimu. Kai kuriose pasaulio vietose, pavyzdžiui, Meksikoje, ramunėlių arbata geriama po gimdymo, kad atsipalaiduotų moters pilvo raumenys ir gimdyvė galėtų pailsėti“, – pasakoja profesorius.

Padeda kovoti su vėžiu

Anot A. Unikausko, svarbi žinia ta, kad tyrimai rodo, jog ramunėlės daro teigiamą poveikį stabdant įvairių navikų augimą. Manoma, kad vėžines ląsteles slopina ramunėlėse esantis antioksidantas apigeninas, kuris padeda kovoti su odos, prostatos, krūties ir kiaušidžių vėžiu.

Ramunėlės greitina žaizdų gijimą dėl turimo uždegimus slopinančio poveikio, dėl antibakterinių savybių lengvina odos sudirgimą.

Mažina nosies užgulimą

Ramunėlių arbata taip pat yra geras pasirinkimas norint įveikti peršalimą ar sinusų infekciją.

Greitina žaizdų gijimą

„Ramunėlės greitina žaizdų gijimą dėl turimo uždegimus slopinančio poveikio, dėl antibakterinių savybių lengvina odos sudirgimą. Ramunėlėse esantys flavonoidai pro odos paviršių prasiskverbia į gilesnius sluoksnius ir taip išsaugoja jaunatvišką odos išvaizdą“, – dar viena ramunėlių teikiama nauda dalijasi medikas.

Gerina dantenų sveikatą ir dantų būklę

Laidos svečias V. Jakštas sako, kad ramunėlės veikia mikroorganizmus ir bakterijas, esančias burnoje, ryklėje, tad ši vaistažolė puikiai tinka gydant dantenas ar norint pagerinti dantų būklę. Ramunėlės gali sumažinti dantų skausmą, ypač – besikalančių, taip pat gydo dantų infekcijas.

Kaip pasigaminti ramunėlių kompresų?

5 šaukštus džiovintų ramunėlių žiedų užpilkite litru verdančio vandens. Ramunėles galima arba tiesiog užplikyti, arba pavirinti iki 15 minučių. Tiek užplikytas, tiek virintas ramunėles reikėtų dar palaikyti 10–15 minučių, tada nukošti.

Į viralą pamirkykite marlę, lengvai ją išgręžkite ir uždėkite ant skaudančios vietos. Laikykite tiek, kiek turite kantrybės. Užplikytus žiedus galima naudoti ir norint numalšinti dantų ar dantenų skausmą. Tiesiog suminkykite užplikytus žiedus ir dėkite tiesiai ant danties ar dantenų.

„Ramunėlėmis nereikėtų piktnaudžiauti nėštumo metu, vartojant vaistus, skystinančius kraują, taip pat kitus vaistus. Išvis vartojant vaistus ir ramunėles reikėtų daryti bent dviejų valandų pertrauką, nes ramunėlės trukdo įsisavinti kai kuriuos medikamentus. Jos ramina, tad jeigu vairuojate, atkreipkite dėmesį“, – perspėja farmakognozijos profesorius V. Jakštas.

Plačiau – gruodžio 19 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Žiedų neskabykite, o juos vartokite: ramunėlė – šampūnas, kvepalai ir šalutinio poveikio neturintis vaistas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt