Gyvenimas

2020.03.16 05:30

Darbas ir mokslai kraustosi į namus: kaip motyvuoti save ir vaikus

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.03.16 05:30

Dirbant iš namų gali kristi produktyvumas, tačiau būkite sau atlaidesni ir apsišarvuokite kantrybe – viskam reikia laiko. O jei šalia dar ir mažieji, kuriems reikia dėmesio bei veiklos – specialistai siūlo idėjų, kaip juos užimti bent porai valandų ir dalijasi naudingais patarimais, kaip planuoti gyvenimą per karantiną.

Lietuvoje paskelbus karantiną, socialiniame tinkle atsirado daugybė įrašų – vieni svarsto, kaip reikės dirbti iš namų, nes tai atrodo sunkiai įveikiamas iššūkis, kiti prašo patarimų, kuo užimti vaikus, kad nenuobodžiautų, tretiems rūpi, kaip juos motyvuoti – juk pareigos ir atsakomybės išlieka ir karantino metu.

Taip pat skaitykite

Televizijos ir radijo laidų vedėja, kulinarinių knygų autorė Beata Nicholson į tai žvelgia kaip į galimybę daugiau laiko pabūti su šeima ir portalui LRT.lt sako, kad karantinas – ne pasaulio pabaiga: „Žinoma, gali būti, kad vienas kitam truputį pabosime, tačiau vis tiek, tai proga daugiau laiko pabūti su vaikais, pasitvarkyti namuose. Esu tikra, kad šį išbandymą įveiksime.“

Keturis vaikus auginanti Beata pasakoja, kad stengiasi, jog vaikų dienotvarkėje ir karantino metu išliktų tam tikra rutina, režimas.

„Net ir savaitgaliais stengiamės, kad vaikai nubudę tiesiog nekiurksotų lovose žiūrėdami televizorių. Kai buvo paskelbta, kad ugdymo įstaigos uždaromos ir pamokos vyks nuotoliniu būdu, vaikams jau teko praleisti penktadienį namuose.

Su jais aptarėme, kaip gyvensime karantino laikotarpiu, tad sutarėme, kad laikysimės tam tikros rutinos. Penktadienį vaikai man padėjo atlikti kai kuriuos namų ruošos darbus, taip pat planuojame eiti pasivaikščioti, pasimankštinti, pajudėti, o televizorių, kaip ir iki šiol, galės žiūrėti tik vakarais“, – pasakoja B. Nicholson.

Tiesa, anot Beatos, vyresniesiems Izabelei ir Jurgiui mokykloje patinka, tad jie per daug nedžiūgauja, kad tiek laiko nereikės niekur eiti. „Mokslai iš namų prasideda tik pirmadienį, tad pažiūrėsime kaip seksis. Kaip reikės vaikui motyvuoti? Stengiamės su vyru, kad jie suprastų, jog mokslai – jų darbas ir pareiga, tad mokytis reikės. Apie tai taip pat pasikalbėjome ir tikimės, kad viskas vyks sklandžiai“, – pasakojo Beata.

Pasikalbėti ir susitarti su šeimos nariais, apie tai, kaip sustyguoti gyvenimo ritmą karantino metu, pataria ir psichologas Carly Johnco iš Sidnėjaus Macquarie universiteto. Kaip jis sakė „The Guardian“, būtent režimo ir rutinos sutrikdymas gali tapti didžiausiais iššūkiais ir tam tikro streso bei prastos nuotaikos priežastimi.

„Siūlyčiau šeimos nariams susėsti ir pasikalbėti, aptarti, kas, kiekvieno manymu, bus didžiausi iššūkiai, kaip kiekvienas gali prisidėti prie bendros atmosferos gerinimo ir ko vieni iš kitų tikisi“, – pasakojo jis, patardamas pakalbėti ir apie tai, kad šeimos nariai leis vieni kitiems netrukdomai atlikti savas pareigas ir sukurs naują rutiną.

Psichologas teigia, kad svarbu išklausyti vaikų, jei jie turi tam tikrų baimių ar nerimo ir juos nuraminti, tačiau neleisti per daug laiko praleisti prie įvairių įrenginių ekranų – svarbu, kad vaikai užsiimtų įvairesne veikla. Jis taip pat siūlo vaikams rašyti dienoraštį, kuriame aprašytų savo patirtis ir jausmus, kuriuos jiems sukelia buvimas namuose dėl karantino.

Kol vyresni bus užsiėmę pamokomis, mažesniems reikės daugiau dėmesio ir veiklos. Ką daryti, jei krūvos žaislų ar knygos jau pabodo, tačiau nesinori, kad vaikai per daug laiko praleistų žaisdami kompiuterinius žaidimus?

Edukologė Dovilė Žukauskaitė, Lietuvos vaikų ir jaunimo centro neformaliojo švietimo mokytoja, vedanti įvairius užsiėmimus, portalui LRT.lt pasakoja, kad namuose tikrai galima rasti veiklos su mažaisiais.

„Vedu vaikams STEAM mokymus. STEAM reiškia gamtos mokslus, technologijas, inžineriją, menus ir matematiką (STEAM, angl. science, technology, engineering, arts, maths), taigi mano vedamame būrelyje vaikai konstruoja įvairiausius dalykus iš medžiagų, kurias kiekvienas galime surasti savo namuose, pavyzdžiui, tualetinio popieriaus ritinėlių, šiaudelių, kartoninių dėžių, įvairių pagaliukų ir pan.

Dažniausiai tokia veikla patinka ikimokyklinukams ir pradinukams, tačiau yra ir dvylikamečių, kuriems ką nors konstruoti labai įdomu“, – pasakoja edukologė.

Jos teigimu, būnant namuose taip pat galima surasti įvairios medžiagos ir sugalvoti mažiesiems užduočių – pavyzdžiui, pagaminti televizijos bokštą, kokį nors veikėją iš jų mėgstamo filmuko ar kompiuterinio žaidimo.

„Kad vaikams būtų dar įdomiau, stengiuosi atsižvelgti į jų pomėgius. Jei žinau, kad šiuo metu vaikai labai mėgsta kokį nors žaidimą ar jo personažą, pasiūlau jiems sukurti ir sukonstruoti tam herojui namelį. Labai padeda, jei vaikui atspausdinsite kokį nors paveikslėlį, kad jis matytų pavyzdį ar tiesiog galėtų išlaisvinti savo vaizduotę“, – sako D. Žukauskaitė.

Anot jos, ikimokyklinukai konstravimu paprastai užsiima apie valandą, vyresni – pusantros ar ilgiau. Taigi, jei pavyks sudominti, tiek laiko tėveliai bus ramūs, kad vaikai užsiėmę. Tiesa, pradinukai gali konstruoti vieni, o mažesniems reikės daugiau tėvų pagalbos, nes jiems reikės naudotis ir žirklėmis, ir klijais.

„Paprastai vaikai labai susitelkia ir įsitraukia. Mažesni vaikai taip pat dar ir mokosi. Pavyzdžiui, net ir lipnią juostą atklijuoti jiems jau yra tam tikras įdomus darbelis“, – pastebi edukologė.

Vis dėlto, daugeliui suaugusių taip pat tenka susidurti su dilema – kaip gi patiems susikaupti, kai namai veikiau siejasi su poilsiu ar namų ruoša, nei su darbu. Čia taip pat galima prisiminti ankstesnių pašnekovų žodžius apie rutinos svarbą. Tam tikrą rutiną susikuria ir žmonės ne vienus metus dirbantys iš namų.

Dėstytoja, vertėja Gabrielė Gailiūtė-Bernotienė dažniausiai dirba namuose, būtent namuose ji išvertė ir daugelį užsienio autorių kūrinių, Madleine Albright knygą „Fašizmas. Įspėjimas“, Annos Burns romaną „Pienininkas“ ir kt.

„Namuose dirbu didžiąją savo gyvenimo dalį“, – portalui LRT.lt sako ji, tad per ilgą laiką ji jau turi ir nusistovėjusius darbo namuose principus, kurie jai padeda susikaupti.

Savo feisbuko paskyroje ji pasidalijo savo įžvalgomis ir praktiniais patarimais, skirtais tiems, kurie anksčiau tik trūkčiojo pečiais ir sakė, kad namuose dirbti negalėtų.

„Kai atsikeliate rytą, darykite viską taip, lyg ruoštumėtės į darbą – papusryčiaukite, pasportuokite, išveskite šuniuką, susišukuokite ir apsirenkite švariais tvarkingais drabužiais, tik ne pižama ar chalatu. Nepradėkite dirbti dar tik pusryčiaudami“, – savo įrašą pradėjo ji.

Anot Gabrielės, nėra blogesnės vietos darbui nei lova, tad ji pataria bent laikinai įsirengti darbo vietą ir nubrėžti aiškią ribą tarp namų ruošos, laisvalaikio ir darbo. „Tuo metu, kai gaminsite pietus ar prižiūrėsite vaikus, jūs nedirbsite.Nemeluokit sau apie tai, verčiau iškart suplanuokite laiką darbui ir buičiai, o buitimi pasidalykite su namiškiais“, – pastebi ji bei ragina būti sau atlaidesniais – jei nesate įpratę dirbti iš namų, jūsų produktyvumas veikiausiai kris, tačiau nesigraužkite. Galbūt karantinas bus puiki proga pasitikrinti, ar darbas iš namų jums apskritai tinka ir patinka, sako G. Gailiūtė-Bernotienė.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.