Gyvenimas

2020.02.11 08:03

Apie Žemaitę ir kitas šmaikščiai uždainavusi „Graži ir ta galinga“ siekė ne pristatyti Lietuvos didmoteres

LRT RADIJO laida „10-12”, LRT.lt2020.02.11 08:03

Didelio dėmesio netikėtai sulaukusios grupės „Graži ir ta galinga“ merginos, sukūrusios šmaikštų klipą „Žemaitė“, LRT RADIJO laidoje „10–12“ teigia siekusios ne pristatyti Lietuvos didmoteres, o praskleisti žinomų lietuvių gyvenimo užkaborių užuolaidas. Grupės narė Vaiva Kvedaravičiūtė sako, kad ilgos valandos bibliotekoje ieškant pikantiškų detalių padėjo idealizuotas moteris nuleisti ant žemės.

Prieš mėnesį pasirodęs Klaipėdos jaunimo teatro aktorių ir grupės „Graži ir ta galinga“ klipas su žemaitiškai sudainuota daina apie Žemaitę žaibiškai išpopuliarėjo internete – šiandien jis peržiūrėtas per 200 tūkst. kartų. Aktorės yra sukūrusios ir daugiau dainų apie ryškias Lietuvos moteris – apdainavo ir Barborą Radvilaitę, ir prezidentę Dalią Grybauskaitę, – o visi jų kūriniai sudėti ir į spektaklį.

Grupę „Graži ir ta galinga“ (iš pradžių grupė vadinosi „Graži ir ta kita“) sudaro 5 aktorės, ji buvo sukurta prieš maždaug 5 metus. Baigusios studijas merginos sugalvojo, kad nori muzikuoti, kurti ir tai daryti be režisieriaus. Iš pradžių kūrinius rodė baruose, o vėliau, kai buvo švenčiamas Lietuvos 100-metis, aktorėms kilo idėja sukurti rimtesnį spektaklį apie žinomiausias Lietuvos moteris.

Paklausta, kaip ši tema atsidūrė merginų akiratyje, viena grupės narių Asta Zacharovaitė tvirtina, kad tai įvyko organiškai.

Panašaus pobūdžio kolektyvų Lietuvoje nelabai yra – merginų grupių, kurios būtų ne popscenos karalienės, o bandytų daryti kažką šiek tiek kitaip.

„Tuo metu neturėjome teatre, ką veikti, nieko naujo nekūrėme. Susibūrėme ir pradėjome daryti tai, ką visą laiką norėjome daryti – muzikuoti. Natūraliai supratome, kad esame moteriškas kolektyvas, kalbantis moteriškomis temomis. Juolab kad panašaus pobūdžio kolektyvų Lietuvoje nelabai yra – merginų grupių, kurios būtų ne popscenos karalienės, o bandytų daryti kažką šiek tiek kitaip“, – kalba ji.

Nors tema rimta, A. Zacharovaitė sako, kad grupė į tai pažiūrėjo šmaikščiai, nes pačios mėgsta juokauti ir nemėgsta į dalykus žiūrėti per daug rimtai.

„Kai ėmėmės temos, nenorėjome daryti rimto spektaklio, papasakoti, kokios mūsų didmoterės buvo nuostabios ir kaip visi jas pamiršo. Norėjosi pasigilinti į istorijos užkaborius, paieškoti negirdėtų istorijų apie moteris, kurias visi žinome. Apie tą pačią Žemaitę, kurią žinome kaip močiutę su skarele ant lito, niekas mums nepasakojo: kokia ji buvo moteris, įsimylėjusi vėlyvame amžiuje, kovojusi už moterų teises ir dariusi crazy dalykus“, – pasakoja ji.

Taip ir gimė spektaklis apie žymias lietuves, gausiai skaitant literatūrą, valandų valandas leidžiant bibliotekose, knygose ieškant pikantiškų detalių ir dalijantis įstrigusiomis istorijomis tarpusavyje. Dar viena grupės „Graži ir ta galinga“ narė Vaiva Kvedaravičiūtė pažymi, kad pažintas žinomų lietuvių žemiškumas padėjo kai kurias idealizuotas moteris tarsi nuleisti ant žemės, pastatyti šalia savęs.

Šis mažas kinematografinis kūrinukas sukonstruotas taip, kad „kabina“ ne tuos, kurie turi kažką išmanyti ar suprasti, o tiesiog visus – daina ir pokštas suprantami visiems.

Merginos teigia nesitikėjusios, kad vaizdo klipas apie Žemaitę taip išpopuliarės. „Mes jį kūrėme su dideliu malonumu ir negalvojome, patiks ar nepatiks. Mums buvo labai smagu ir gera kurti“, – prisimena V. Kvedaravičiūtė.

A. Zacharovaitė mano, kad klipo sėkmę lėmė tai, kad jis padarytas ne pagal kanoną. Anot jos, tikslas buvo sukurti ne klipą dainai, o trumpo metro filmuką su siužetu.

„Šis mažas kinematografinis kūrinukas vizualiai labai „kabina“. Jis sukonstruotas taip, kad „kabina“ ne tuos, kurie turi kažką išmanyti ar suprasti, o tiesiog visus – daina ir pokštas suprantami visiems“, – įsitikinusi aktorė. Be abejo, anot pašnekovės, prie klipo sėkmės prisidėjo ir tai, kad merginos klipe dainuoja žemaitiškai.

Grupės „Graži ir ta galinga“ klipas „Žemaitė“ dalyvauja ir konkurse KLIPVID.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt