Panorama. Švenčionių rajone atidaryta NATO technikai skirta geležinkelio atšaka (su vertimu į gestų k.)

Mažeikių rajone nušautas policininkas. Mažeikių rajone, Birbiliškės kaime, ginkluotas vyras nušovė policijos pareigūną ir, pirminiais duomenimis, galėjo pabėgti į mišką ir turėti ginklą. Vėliau, gaisravietėje, pareigūnai rado sudegusius palaikus, tačiau dar aiškinamasi, ar žmogaus palaikai yra įtariamojo. Žiniasklaida rašo, kad žuvęs pareigūnas – vienas geriausių Lietuvos kinologų.

Mažiau paslaugų – mažesnis apmokėjimas. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, jog įstaigoms, kurios delsia atnaujinti planines paslaugas, gali būti apribotas mokėjimas.

Karantinas žlugdo gyvenančius iš mugių. Tik iš mugių gyvenusios amatininkų-tautodailininkų ir kulinarinio paveldo produktų gamintojų šeimos liko be pajamų. Mugių nėra trečias mėnuo. Tuo metu turgūs, turgeliai ir kavinės dirba. Amatininkų asociacijos Vilniuje vadovas sako su savivaldybe susirašinėjantis visą gegužę, bet prekiauti kaip negalima, taip negalima. Savivaldybė aiškina, kad kalti patys amatininkai, nes nori kitų vietų, nei vienintelė galima.

Geležinkelio atšaka – NATO technikai. Švenčionių rajone esančioje Pažeimenėje penktadienį pristatyta šį mėnesį baigta statyti nacionalinės reikšmės geležinkelio linijos Pabradė-Pažeimenė atšaka. Ją pirmieji išbandė rotaciją baigiantys ir iš Lietuvos besiruošiantys išvykti JAV bataliono kariai, ant traukinio platformos suvarę keliolika savo technikos vienetų.

ES: sankcijos Kinijai krizės nesprendžia. Europos Sąjunga sako, kad Kinijos veiksmai Honkongo atžvilgiu kelia nerimą, tačiau ekonominės sankcijos nieko neišspręs. Kinijos komunistų partijai patvirtinus naują Honkongo saugumo įstatymą, ekspertai įspėja, kad kyla grėsmė specialiai Honkongo autonomijai. Mieste vėl atsinaujino protestai, kurių dalyviai tikina, kad atėjo lemiama akimirka, nes kitaip autonominės teisės ir laisvės bus prarastos visiems laikams. Jungtinės Karalystės vyriausybė planuoja Honkongo gyventojams, turintiems specialių užjūrio pasą, pratęsti laikotarpį, kurį jie gali gyventi Jungtinėje Karlaystėje ir palengvinti kelią pilietybės link. Jungtinės Valstijos savo ruožtu tikina, kad Honkongas prarado savo autonomiją ir grasina sankcijomis.

Neramumai Mineapolyje. JAV šiauriniuose Mineapolio ir Sent Polo miestuose buvo dislokuota 500 Nacionalinės gvardijos karių ir lakūnų, tarnyboms stengiantis numalšinti tris naktis iš eilės vykusius audringus protestus dėl vieno afroamerikiečio žūties jį sulaikant policijai, penktadienį pranešė ši sukarinta struktūra.

Atsisakius automobilio – kompensacija. Prieš dvi savaites startavo iniciatyva skirti iki tūkstančio eurų kompensaciją dviračiui, elektriniam mopedui ar paspirtukui įsigyti, jei už tai sunaikinti atiduodamas senas taršus automobilis. Iki šiol paraiškas kompensacijai gauti pateikė beveik 300 žmonių, išmokas gavo kol kas tik dvidešimt. Žmonės esą ne visada pateikia reikalingus dokumentus, be to, kompensacijai gauti tinka ne visi seni ir taršūs automobiliai.

Kova dėl žemės. Prienų rajono Veiverių seniūnijos žemės savininkai, dėl savo sklypų ribų pasipriešinę Prienų ir Birštono skyriaus žemėtvarkininkų veiksmams, laimėjo bylą teisme. Tačiau teismo sprendimo valdininkai nevykdo ir toliau žemės savininkams nederina kadastrinių matavimų. Dėl neteisingai suprojektuoto žemėtvarkos projekto vienas žemės naudotojas paliktas be kelio į sodybą. Prienų ir Birštono žemėtvarkos skyriuje atliekamas tarnybinis patikrinimas. Bus vertinama darbuotojų asmeninė atsakomybė.

Vilniaus Vokiečių gatvės rekonstrukcija. Vilniuje planuojama rekonstruoti Vokiečių gatvę, tačiau dėl to nerimauja paveldosaugininkai. Jie kreipėsi į savivaldybę, prašydami koreguoti konkurso sąlygas, nes pasigedo paveldosaugos reikalavimų ir Vokiečių gatvės tyrimų. Vyriausiasis Vilniaus architektas sako, kad tyrimai bus atliekami pamačius, kokie pasiūlymai pateikti konkurse.

S. Krylovo koncertas iš balkono. Nacionalinė filharmonija tęsia koncertavimo iš balkono socialinę-muzikinę akciją. Šiandien iš filharmonijos balkono smuiku griežė pasaulinio garso smuikininkas Sergejus Krylovas. Prieš du mėnesius atvykęs į Lietuvą koncertuoti dėl karantino ir uždarytų sienų ilgam užstrigo Vilniuje. Birželio 9-ąją smuikininkas su Lietuvos kameriniu orkestru pradės Vilniaus festivalį. O pasiklausyti Krylovo atliekamos Bacho ir Paganinio muzikos į aikštę prie Basanavičiaus paminklo susirinko daugybė žmonių, išsiilgę gyvai atliekamos muzikos koncertų.

Virtuali spektaklio „Alpulys“ premjera. Virtualioje erdvėje įvyko dramaturgo Mariaus Ivaškevičiaus pjesės „Alpulys“ premjera. Pjesė, kurią jis parašė pagal Svetlanos Aleksijevič 1989-ųjų knygą „Cinko berniukai“, pasakoja apie sovietų karą Afganistane, tačiau pasak Ivaškevičiaus, atrodytų, kad šiandien niekas nepasikeitė, todėl ji atspindi tai, kas tebevyksta ir dabar Rusijoje.

Paveldosaugininkų parama restauratoriams. Prieš porą savaičių Restauratorių sąjunga kreipėsi į valdžią, prašydama atšaukti naują Kultūros ministerijos kultūros vertybių tyrimo, konservavimo ir restauravimo tvarkos aprašą ir parengti naują, tariantis su restauravimo specialistais, nesumenkinant profesinių kriterijų ir nepaliekant landos korupcijai. Kultūros ministerija tuomet teigė, kas tvarkos aprašas buvo keičiamas, nes ministerijoje atlikus auditą nustatyti galbūt neskaidrūs aprašo punktai ir buvo gautos rekomendacijos keisti nauja redakcija. Tačiau šiandien posėdžiavusi Valstybinė kultūros paveldo komisija teigia, kad naujoji tvarka rengta nesikonsultuojant su restauratoriais yra ydinga praktika, taip pat sutinka su Restauratorių sąjungos nuogąstavimais ir prašys Kultūros ministerijos naują tvarkos aprašą taisyti.

Į Lietuvą grįžta meškos. Anykščių rajone pastebėta meška pamėgo medžiotojų įrengtą žvėrių maitinimo vietą. Trejų-ketverių metų lokys prieš savaitę užfiksuotas Kupiškio rajone, perplaukė Šventąją upę ir užsibuvo atokioje nuo žmonių vietoje. Apie 150 kilogramų sveriančiai meškutei patiko melasa, cukrinių runkelių sirupas, tad ji sugrįžo ne kartą.

Ved. Marijus Žiedas.