Panorama. Eidamas 80-uosius, mirė baletmeisteris, choreografas Elegijus Bukaitis (su vertimu į gestų k.)

LRT Plius

2020.05.27 21:21

Vyriausybė karantiną pratęsė iki birželio 16 dienos. Tačiau suvaržymų lieka vis mažiau: valanda ilginamas kavinių darbo laikas, bus leidžiami sporto renginiai su žiūrovais. Nuo kitos savaitės atnaujinama daugiau tarptautinių skrydžių. Renginiuose galės lankytis daugiau žmonių, būriuotis - nebe po 5, o daugiau.

Kibernetinio saugumo centras nustatė, kad šalies institucijose įrengtos kiniškos kameros turi ypač daug saugumo spragų ir yra lengvas grobis įsilaužėliams. Centras analizės ėmėsi po to, kai LRT tyrimų skyrius paviešino, kad pasieniečiai, policija ir vadovybės apsauga naudoja tokias kameras savo vaizdo stebėjimo sistemose.

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius sustabdė finansavimą keliui, einančiam netoli jo sodybos Varnikų kaime. Taip jis sako siekiantis išsklaidyti abejones dėl galimo interesų konflikto. Finansavimas šiam keliui sustabdytas po to, kai juo pradėjo domėtis LRT žurnalistai. Ministro įsakymu praėjusią savaitę skirta per 160 tūkstančių eurų Varnikų gatvei tvarkyti, kuri, pasak Trakų rajono savivaldybės, turėtų sujungti Varnikų pažintinį taką su Skaisčio stovyklaviete. Tačiau šis kelias nesieks nė vieno lankytino objekto, o eis pro kelias prie ežero esančias sodybas

Prekybininkai sako, kad žmonės į parduotuves eina rečiau, būtiniausių produktų perka tiek pat, bet visai atsisakė spontaniškų pirkinių. Statistikai užfiksavo mažmeninės prekybos susitraukimą, net ir maisto. Bet ekonomistai sako, jog nors balandžio apyvartų kritimo dydis neturi precedento, vis dėlto yra mažesnis nei prognozuotas ir tai nuteikia optimistiškai.

Europos Komisija pristatė 750 mlrd. eurų paketą nuo pandemijos labiausiai nukentėjusiems Europos Sąjungos regionams. Paketas dar dosnesnis nei ambicingas Prancūzijos ir Vokietijos planas, numatęs pusę trilijono. Lietuvai pagal Briuselio siūlymą atitektų beveik 6.5 mlrd. eurų. Tačiau paketui turi vienbalsiai pritarti visos Bendrijos narės, o turtingos šiaurės šalys iki šiol priešinosi tam, ką dabar siūlo Briuselis: bendram skolinimuisi ir naujiems europiniams mokesčiams.

Lietuvos žydų bendruomenė kreipėsi į Seimo pirmininką ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą, prašydama ištirti šio komiteto posėdžio vaizdo įrašą, kuriame užfiksuotas balsuojantis Seimo narys, kurios gestas panašus į nacistinį pasisveikinimą. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys, „valstietis“ Audrys Šimas išsakė apgailestavimą dėl savo rankos gesto, kuris papiktino žydų bendruomenę.

Europoje po truputį atsiveria sienos, o žmonės grįžta į darbus. Visų valstybių vadovai sprendžia esminį klausimą - kaip atpalaiduoti ekonomiką, nesukeliant nevaldomo protrūkio. Vokietijos kanclerė ragina gyventojus neatsipalaiduoti, nes virusas niekur nedingo. Pietų Korėja kritikuoja Europą ir Jungtines Valstijas dėl neefektyvių fizinio atstumo laikymosi priemonių, tačiau pati užregistravo 50 dienų nematytą atvejų augimą.

Pacientus lankyti gydymo įstaigose leidžiama, tačiau ligoninių vadovai neskuba atverti vartų: kai kuriose ir toliau galima lankyti tik sunkiai sergančius ligonius, o kai kurios reikalauja artimųjų kiekvienąkart pasidaryti COVID-19 testą. Ligoninių vadovai sako, kad taip priversti elgtis dėl per didelės jiems metamos atsakomybės.

Sušvelninus karantiną, žmonėms grįžtant į darbus, karštojoje koronaviruso linijoje 1808 trūksta savanorių, o skambučių skaičius nemažėja. Karštąją liniją administruojanti Kauno greitosios medicinos pagalbos stotis prašo sveikatos apsaugos ministerijos steigti nuolatinių darbuotojų etatus. Ministerija sako, kad tai – svarstoma, o ateityje ši linija galėtų virsti nuotoline pacientų aptarnavimo platforma.

Bendrovės „SpaceX“ istoriniam pirmajam pilotuojamam skrydžiui buvo suteiktas leidimas startuoti numatytu laiku trečiadienį. Vis dėlto išlieka neaiškumas, ar skrydis nebus atidėtas, nes likus kelioms valandoms iki starto meteorologinės sąlygos buvo ne itin palankios.

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje saugoma daugiau kaip šimtas Antrojo pasaulinio karo metais fotografuotų Lietuvos kino teatrų nuotraukų. Iš kur ir kaip muziejuje ši kolekcija atsirado, kas nuotraukas surinko ir išsaugojo – klausimai, į kuriuos atsakyti nori muziejaus kino skyriaus darbuotojos Sonatos Žalneravičiūtės tikslas.

Eidamas 80-uosius, mirė Lietuvos baleto artistas, baletmeisteris choreografas Elegijus Bukaitis.

Ved. Jovita Vitkauskė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau