Panorama. Atnaujintas Žuvinto gamtos takas: lankytojai kviečiami stebėti paukščių (su vertimu į gestų k.)

Koronavirusas Lietuvoje nusinešė dar vieną gyvybę. Visuomenės sveikatos centro duomenimis, mirė židiniu tapusios Vilniaus miesto klinikinės ligoninės pacientas, sirgęs onkologine liga, jam buvo daugiau kaip 70 metų. Tai 61 mirties nuo COVID-19 atvejis Lietuvoje. Nustačius 16 naujų užsikrėtusiųjų, jų skaičius pasiekė 1593. Pasveikusiais laikomi 1049 žmonės. Visuomenės sveikatos specialistai sako, kad nors paros atvejų padaugėjo, jie yra atsekami, siejami su žinomais židiniais, todėl virusas visuomenėje neplinta.

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius Seimo tribūnoje teigė turįs dokumentus, kuriais gali pagrįsti 166 tūkst. litų, t. y. apie 48 tūkst. eurų, išleistų gyvenamo namo rekonstrukcijai. J. Narkevičiui teko atsakyti į Seimo narių klausimus, nes LRT Tyrimų skyrius prieš savaitę pranešė, kad už jo šeimos namo Trakuose rekonstrukciją galėjo būti atsiskaitoma viešaisiais pirkimais. J. Narkevičius pakartojo, kad už rekonstrukciją mokėjo jo tėvai, kaip šiandien sakė grynaisiais, o kaltinimai jam yra šmeižtas. Opozicija teigia, kad ministro atsakymai jų neįtikino. Valdantieji dėl istorijos kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą.

Seimas pradėjo svarstyti prezidento siūlymą šeimoms skirti vienkartines išmokas po 120 eurų už vaiką, o nepasiturinčių šeimų vaikams – po 200 eurų. Vien šis siūlymas turėtų kainuoti daugiau nei 70 mln. eurų. Prezidentūra tikėjosi Seimui šiandien pateikti siūlymų už pusę milijardo eurų, tačiau parlamentarai nusprendė likusią paketo dalį – laikinai mažinti gyventojų pajamų mokestį bei anksčiau nei planuota didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį – nukelti į kitą savaitę. „Valstiečių“ frakcijos lyderis pažėrė priekaištų prezidentūrai, kad projektas registruotas tik vakar popiet. Opozicija kritikuoja siekį drastiškai didinti valstybės išlaidas nepersvarstant paties biudžeto.

Pasauliniam fiksuotų susirgimų skaičiui perkopus penkis milijonus, Europoje jau registruota 170 tūkstančių mirčių nuo koronaviruso infekcijos. Didžiausia dalis tenka Jungtinei Karalystei, Italijai, Prancūzijai ir Ispanijai. Nors perspėjama dėl antrosios bangos, kol kas blogiausia – praeityje. Todėl Europos šalys toliau švelnina karantiną ir rengiasi turizmo sezonui.

Viešųjų pirkimų tarnyba įpareigojo Vilniaus savivaldybę nutraukti Nacionalinio stadiono statybos koncesijos konkursą. Argumentas – pernelyg daug rizikos viešajam sektoriui. Meras Remigijus Šimašius kaltina Vyriausybę, kad ji Vilniui trukdo statyti stadioną, o šįkart pasinaudota Viešųjų pirkimų tarnyba. Saulius Skvernelis Vilniaus mero komentarus vadina apgailėtinais ir sako, kad Nacionalinio stadiono statybą galėtų perimti pati Vyriausybė. Savivaldybė svarstys, ar skųsti Viešųjų pirkimų tarnybos sprendimą.

Kaune, priimant vaikus į darželius, pirmenybė teikiama tiems, kurių gyvenamoji vieta deklaruota mieste, kauniečiai turi būti ir abu vaiko tėvai. Kauno valdžia sako, kad tokia tvarka todėl, jog trūksta vietų ikimokyklinėse įstaigose. Į miesto darželius nepatenkančių rajone gyvenančių vaikų tėvai suskubo registruotis Kaune, rajono valdininkai sako, kad vietų miesto darželiuose yra ir tai – politinis sprendimas.

Rytoj prasidedantis Kinijos Liaudies Kongresas svarstys įtraukti į Honkongo teisinę bazę nacionalinio saugumo įstatymą, kuriuo būtų uždrausta kurstyti maištą prieš Kinijos vyriausybę ar siekti atsiskyrimo. Kritikai sako, kad tai būtų galingas ginklas prieš demokratijos šalininkus Honkonge. Po tokio sprendimo mieste laukiama naujos protestų bangos.

Europos Teisingumo Teismui nusprendus, kad tai – nelegalu, Vengrija pranešė uždaranti migrantų stovyklas pasienyje su Serbija. Vadinamąsias tranzito zonas žmogaus teisių organizacijos vadina neteisėtomis, o sąlygas jose – nehumaniškomis. Apie tris šimtus žmonių, iki šiol laikyti spygliuota tvora aptvertose stovyklose, perkelti į prieglobsčio prašytojų centrus.

Su scenos meno organizacijomis susitikęs prezidentas Gitanas Nausėda teigė, kad parama kultūrai labiau primena kultūros sarkofagų statybas. Taip prezidentas reagavo į 43 mln. eurų, skiriamų daugiausia kultūros centrų statybai ar remontui. Kultūros atstovai teigia, kad sustabdė rytoj sostinės Katedros aikštėje turėjusią vykti akciją. Tačiau neišspręstų problemų dėl nuostolių, patiriamų per karantiną, dar labai daug.

Šią savaitę abiturientams turėtų skambėti simbolinis paskutinis skambutis. Dėl karantino kai kurios mokyklos šią šventę nusprendė atidėti arba perkelti į virtualią erdvę. Kitos, atsižvelgusios į rekomendacijas, kada mokiniai galės grįžti į mokymo įstaigas, šventę rengs mokyklose.

Kultūra. Prasideda garso meno ir eksperimentinės muzikos festivalis „Corpi Sonori: Sugihara House“, kuris dėl karantino iš Sugiharos namų persikelia į internetą. Šešis ketvirtadienius vyksiančiame virtualiame festivalyje skambės japonų ir lietuvių kūrėjų muzika.

Baigiamas rekonstruoti Žuvinto ežero gamtos takas. Lankytojai laukiami stebėti paukščių, duris atvers biosferos rezervato lankytojų centras. Lankytis rezervate galima tik laikantis saugumo rekomendacijų: atvykti mažesnėmis grupėmis, privalu dėvėti apsaugines kaukes.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau