Panorama. Artėjant Seimo rinkimams – svarstymai, kaip atrodys balsavimas (su vertimu į gestų k.)

Artėjant Seimo rinkimams Teisingumo ministerija svarsto, kaip atrodys balsavimas, kol siaučia koronavirusas. Teisingumo ministras ragina šalia didžiausių 180 apylinkių įkurti daugiau vietų, kur galima būtų balsuoti. Taip pat ilgės laikas, kada bus galima balsuoti iš anksto ir iš namų.

Estija viena pirmųjų Europos Sąjungoje siekia įsidiegti imuniteto pasą. Jį gautų koronaviruso infekcija persirgę gyventojai. Tokių pasų ypač norėtų paslaugų sektorius, kuris vienas labiausiai nukentėjusių per karantiną. Lietuva, pasak sveikatos apsaugos ministro, kol kas nesvarsto galimybės pradėti testavimą, kuris leistų išduoti imuniteto pasą.

Abiturientams šiandien nuskambėjo paskutinis skambutis. Tiesa, kiek kitoks nei paprastai: dauguma šventė nuotoliniu būdu, kiti – nedidelėmis grupelėmis prie mokyklos, laikydamiesi visų saugumo reikalavimų. Moksleiviai sako, kad šiemet paskutinis skambutis labiau primena Rugsėjo pirmąją – sugrįžimą į mokyklą.

Užsienio reikalų ministerija pranešė, kad Lietuvos piliečiai, jų sutuoktiniai ir vaikai galės tranzitu grįžti namo į Lietuvą per Lenkiją, tačiau kelionė per šią šalį turi trukti ne daugiau 12 valandų. Kol kas laukiama detalesnės informacijos, per kuriuos tiksliai punktus bus galima įvažiuoti į Lenkiją ir pasiekti Lietuvą.

Nors Latvijoje kovo mėnesį įvestas švelnesnis karantinas nei Lietuvoje – kavinės, restoranai ir parduotuvės nebuvo uždarytos, o kaukes nešioti niekada nebuvo privaloma – Latvijoje nustatytas užsikrėtimo atvejų ir mirčių skaičius milijonui gyventojų yra mažiausias Baltijos šalyse.

Jungtinė Karalystė paskelbė, kad nuo birželio visi atvykusieji į šalį privalės keturiolika dienų saviizoliuotis. Nepaisantiems nurodymų reikės mokėti baudas. Tuo tarpu Prancūzija skelbia birželį surengsianti daugiau nei trims mėnesiams atidėtą antrąjį savivaldos rinkimų turą, o Rusija įspėja gegužę laukti mirčių šuolio.

Koronavirusas ir karantinas smarkiai pakeitė visas gyvenimo sritis, taip pat ir prabangą siūliusius viešbučius. Kol visas pasaulis laukia, kada gyvenimas grįš į normalias vėžes, viešbučiai jau rengiasi tam, kas vadinama nauja norma, nauji įpročiai. Tai vyksta ir Niujorke, ir Vilniuje.

Nurodžius Kinijai, Honkongo vyriausybė sako kaip įmanoma greičiau įtrauksianti prieštaringai vertinamą nacionalinio saugumo įstatymą į miesto teisinę bazę. Honkongo demokratijos šalininkai įspėja, kad tai reikš autonomijos galą. Bet Pekine prasidėjusio Kinijos Liaudies Kongreso žinia aiški – komunistų partijos kantrybė Honkongo demokratų atžvilgiu išseko.

Pakistane nukrito keleivinis nacionalinių oro linijų lėktuvas. Pasak šalies civilinės aviacijos tarnybos, lėktuve buvo 107 žmonės, kol kas patvirtinta 40 mirčių, bet skaičius, tikėtina, augs.

Prancūzija, Vokietija ir dar aštuonios Europos šalys išreiškė apgailestavimą dėl Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo sprendimo pasitraukti iš Atvirosios oro erdvės sutarties.

Iš vergijos Ispanijoje išlaisvinti aštuoni Lietuvos piliečiai, dirbę žemės ūkio bendrovėje. Juos išnaudojo du kiti lietuviai, tarpininkavę įdarbinant žmones – abu sulaikyti, dėl dar dviejų tyrimas tęsiamas. Siekdami, kad vergijoje laikomi žmonės nesikreiptų į policiją, nusikaltėliai iš jų buvo atėmę visus dokumentus, banko korteles, griežtai kontroliuodavo jų gyvenimą, smurtaudavo fiziškai bei psichologiškai.

Šiauliečiai menininkai Uogintai Lietuvoje paskelbus karantiną pradėjo kurti dienoraštį ir kasdien jį skelbti socialiniuose tinkluose. Karantino dienoraštyje per meno kūrinius bandoma perteikti dienos aktualijas, kalbėti apie kūrinių panaudojimo galimybes, menininkų atskirtį.

UNESCO ir Tarptautinė muziejų taryba vertino koronaviruso pandemijos poveikį viso pasaulio meno įstaigoms. Dviejų tyrimų išvados skelbia, kad priverstinis muziejų uždarymas nulems dešimtadalio pasaulio muziejų likimą – jie bus priversti užsidaryti. Lietuvoje muziejininkai teigia, kad parama valstybiniams ir privatiems muziejams svariai prisideda ir padeda išgyventi per krizę, tačiau neaišku, kas bus, kai karantinas baigsis, o lankytojai į muziejus dar negrįš.

Vilniuje, ant Rotušės laiptų, apdovanoti 19-ojo Lietuvos spaudos fotografijos konkurso nugalėtojai. Pirmą kartą šie apdovanojimai vyko po atviru dangumi.

Kupiškio rajone medžiotojų kameros užfiksavo netikėtą viešnią – į Lietuvos raudonąją knygą įrašytą rudąją mešką. Nors jų apsilankymai mūsų šalyje vis dažnesni, specialistai nesitiki, kad populiacija įsitvirtins.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau