Pasaulio lietuvių balsas

2021.09.15 10:35

Spalį įvyks Pasaulio lietuvių bendruomenių forumas

LRT.lt2021.09.15 10:35

Spalio 21 dieną Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) savo erdvėse diskutuoti kvies pasaulio lietuvių bendruomenių narius, akademikus, politikus, Lietuvos mokyklų mokytojus ir moksleivius, pasaulio lietuvius vienijančių Lietuvoje veikiančių organizacijų atstovus bei visus, siekiančius geriau pažinti lietuvių diasporos pasaulį, rašoma universiteto pranešime žiniasklaidai.

Spalio 21 d. vyksiantį forumą organizuoja Pasaulio lietuvių bendruomenė (PLB) kartu su Vytauto Didžiojo universitetu ir Draugija pasaulio lietuviams pažinti (DPLP). Renginyje bus galima dalyvauti gyvai arba nuotoliniu būdu.

„Nuo universiteto atkūrimo 1989 m. VDU tapo erdve Lietuvos visuomenės ir lietuvių diasporos dialogui, bendrai diskusijai. Universitete kartu dirbo tokie Lietuvos ir lietuvių diasporos akademikai kaip Algirdas Avižienis, (a. a.) Bronius Vaškelis, Viktorija Skrupskelytė, Jurgis Vilemas, Antanas Karoblis, tad ir šiuo renginiu siekiame prisidėti prie Lietuvos ir diasporos ryšių stiprinimo“, – teigia VDU rektorius Juozas Augutis.

Lietuvos ir diasporos ryšių stiprinimas – visuomeninė iniciatyva

Daugiau nei 20 metų lietuvių išeivijos istoriją tyrinėjantis VDU profesorius Egidijus Aleksandravičius teigia, kad labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog ankstesniais laikmečiais Lietuvoje globalios tautos solidarumu rūpinosi ne tiek valdininkai, kiek laisvi ir į Draugiją užsienio lietuviams remti susibūrę piliečiai.

„Laisvi su laisvais susitikę pasaulio lietuviai pasiekė organizuoto bendrabūvio viršukalnę 1935-aisiais metais, Kaune susirinkus Pasaulio lietuvių kongresui“, – tikina E. Aleksandravičius.

„Sekdama tokia istorine eiga, prieš keletą metų susibūrusi Draugija pasaulio lietuviams pažinti prisideda prie šio renginio organizavimo ir siekia, kad ryšiai tarp Lietuvoje ir išeivijoje gyvenančių lietuvių neapsiribotų tik valstybės institucijų kontaktais su pagrindinėmis išeivijos organizacijomis, bet išsiplėstų ir į visuomenių santykių dirvą bei apimtų įvairiausias veiklos sritis, pomėgius, tikslus ir jų siekiančius judėjimus, draugijas, klubus ir nevyriausybines organizacijas“, – pasakoja DPLP valdybos narys VDU istorikas dr. Egidijus Balandis.

Forumas – vienas iš pasirengimo referendumui dėl pilietybės išsaugojimo žingsnių

Ruošiantis būsimam referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, vienu iš svarbiausių prioritetų tampa siekis suartinti lietuvių diasporą ir Lietuvos visuomenę.

Forume bus svarstoma, kaip palaikyti ryšį su lietuvių diaspora, apžvelgiama užsienio šalyse veikiančių lietuvių bendruomenių veikla ir aptariami Lietuvoje susiorganizavusių pasaulio lietuvių regioninių bendruomenių (pasaulio alytiškių, pasaulio anykštėnų ir kt.) bei jaunimo organizacijų tikslai.

Pasak Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) pirmininkės Dalios Henkės, šis forumas skirtas suburti lietuvybę puoselėjančius ir Lietuvai užsienyje atstovaujančius lietuvių bendruomenių narius ir piliečius Lietuvoje.

„Svarbu, kad vieni apie kitus daugiau žinotume ir vieni kitus pažintume. Tai galėtume įvardinti kaip pasiruošimą planuojant antrąjį Pasaulio lietuvių kongresą“, – tikina D. Henke.

Dalyvauti forume bus galima gyvai Vytauto Didžiojo universitete Kaune arba nuotoliniu būdu Zoom platformoje. Renginio transliaciją taip pat bus galima stebėti VDU Youtube ir PLB Facebook paskyrose.

Susipažinti su renginio programa ir daugiau apie dalyvavimo sąlygas sužinoti bus galima artimiausiu metu Pasaulio lietuvių bendruomenės bei Vytauto Didžiojo universiteto internetinėse svetainėse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.