Pasaulio lietuvių balsas

2021.07.21 17:59

Naujojoje Zelandijoje surengtas pirmas lietuviškų filmų festivalis

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2021.07.21 17:59

Didžiausiame Naujosios Zelandijos mieste Oklande surengtas pirmas lietuviškų filmų festivalis. „Žinutė apie įdomų lietuvišką kiną pasklido ir tikimės, kad kitais metais bus lengviau pritraukti dar daugiau dėmesio“, – sako lietuvių bendruomenės Naujojoje Zelandijoje pirmininkė Dalia Kubiliūtė.

Liepos 18 dieną vykęs festivalis surengtas lietuvių bendruomenės Naujojoje Zelandijoje iniciatyva. Kaip pasakoja jos pirmininkė, mintis apie lietuviško kino pristatymą Naujosios Zelandijos žiūrovams sukosi jau seniai, o imtis šios idėjos dar labiau skatino kitų šalių, pavyzdžiui, italų, prancūzų, britų, filmų festivaliai.

Apie galimybę pristatyti visų trijų Baltijos šalių kiną bendruomenė kalbėdavosi ir su čia gyvenančiais latviais bei estais. Galų gale iniciatyvos ėmėsi Naujojoje Zelandijoje gyvenanti teatro režisierė Eglė Šimkevičiūtė-Kulvelis.

„Sulaukėmė didžiulio palaikymo iš mūsų garbės konsulo Algio Johno Mako ir visos lietuvių bendruomenės Naujojoje Zelandijoje. Visi buvome labai užsidegę lietuviško kino festivalio idėja ir dėjome visas pastangas, kad ją įgyvendintume“, – dėsto pašnekovė.

Paramą filmams atsigabenti Naujosios Zelandijos lietuviams suteikė Užsienio reikalų ministerija ir „Globali Lietuva“. Anot D. Kubiliūtės, visa lietuvių bendruomenė didžiuojasi, kad pavyko įgyvendinti idėją.

„Nors geografiškai esame toli, emociškai ir kultūriškai jaučiamės esantys Lietuvos dalis. Labai džiaugiamės ir didžiuojamės, kad lietuviškas kinas yra gyvas, kad kuriami įdomūs, kokybiški filmai. Norisi jais dalytis savo aplinkoje, čia, Naujojoje Zelandijoje, ir puoselėti bent dalelę lietuviško meno ir kultūros.

Pirminė mintis buvo rengti tris dienas trunkantį festivalį, bet nutarėme apsiriboti viena diena. Toks formatas labai pasiteikino, nes leido organizuoti ne tik filmų festivalį, bet ir jaukų interaktyvų renginį, suburiantį vietos lietuvius, jų šeimas, draugus bei nepriklausomo kino entuziastus“, – komentuoja lietuvė.

Ji tikina, kad lietuviškų filmų festivalis sulaukė ir vietos žiniasklaidos dėmesio. Vienas portalas rekomendavo lietuvišką kino festivalį kaip „kinematografinį malonumą“, kitur lietuviškas kinas buvo minimas greta prancūzų, britų, italų, korėjiečių, rusų kino.

Pasak D. Kubiliūtės, renginiui buvo atrinkti geriausi pastarųjų metų filmai, apdovanoti ir pripažinti tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Naujosios Zelandijos žiūrovai galėjo išvysti tris trumpametražius animacinius filmus vaikams: Urtės Oettinger ir Agnės Adomėnės „Pieno baras“, Igno Meilūno ir Marijos Razgutis „Matilda ir atsarginė galva“ ir Gedimino Šiaulio ir PetPunk Lab „Kaukai“.

Kitus seansus sudarė du dokumentiniai filmai ir vakaro filmas. Dokumentinių filmų programoje žiūrovų dėmesio laukė Mindaugo Survilos „Sengirė“ ir Giedrės Žickytės „Šuolis“, o vakaro filmu buvo pasirinkta geriausia 2020-aisiais pripažinta režisieriaus Karolio Kaupinio kino juosta „Nova Lituania“.

„Po filmų „Šuolis“ ir „Nova Lituania“ vyko vietinių filmų kritikų Dominico Corry ir Amarbiro Singho moderuojamos tiesioginės gyvos diskusijos su filmų kūrėjais. Jos labai patiko publikai“, – pasakoja D. Kubiliūtė.

Pašnekovės teigimu, renginys sutraukė tiek vietos gyventojus, tiek Naujojoje Zelandijoje gyvenančius tautiečius, o po festivalio organizatoriai sulaukė pasiūlymo rengti lietuviškų filmų festivalį ir kitų šalies miestų kino teatruose.

„Filmai būtų pristatomi tarp italų, prancūzų, japonų, vokiečių filmų festivalių. Manau, tai didelis pasiekimas, už kurį esame dėkingi visiems prisidėjusiems tiek Lietuvoje, tiek čia, Naujojoje Zelandijoje. Tikimės, kad šis renginys taps tradicija ir toliau galėsime populiarinti lietuvišką kiną šioje toliausiai nuo Lietuvos esančioje Ilgojo balto debesies šalyje. (...)

Naujoji Zelandija yra kultūriškai atvira šalis ir pati būdama maža supranta ir vertina kitų mažų šalių pasiekimus“, – mintimis dalijasi bendruomenės pirmininkė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.