Istorijos

2021.05.23 11:41

Lietuviai JK įkūrė išskirtinę stomatologijos mokyklą – įkvėpė Harvardo pavyzdys

Kristina Kybartaitė, LRT.lt2021.05.23 11:41

Studentai medžiagą daug geriau įsimena ne skaitydami sausą teoriją, o žiūrėdami vaizdo medžiagą, įsitikinę verslo partneriai Aida Kromelytė ir Simas Senavaitis. Prieš pat pandemiją pirmą savo atidarytos stomatologijos mokyklos kursą sukvietę lietuviai džiaugiasi, kad karantinas jiems išėjo į gera, ir tikina, jog daugiau tokių mokymo įstaigų nėra visoje Jungtinėje Karalystėje (JK).

Aida pasakoja iš Lietuvos išvykusi prieš daugybę metų. Pirmiausia studijavo universitete Japonijoje, o vėliau gavo kvietimą mokytis Metropolitano universitete Londone, ten galiausiai ir įsikūrė. Čia pradėjo studijuoti vaizdo efektus – būtent tai ją pastūmėjo imtis nuosavo verslo.

Be to, Aida ėmė domėtis stomatologija, tad prieš įkurdama mokyklą kurį laiką ir pati dirbo odontologijos klinikoje, taip sako sėmusis žinių ir patirties.

„Mano ir bakalauro darbas buvo surištas su medicina. Pamaniau, kad būtų smagu padaryti vizualų projektą stomatologijos studentams. Harvardo universitetas pasitelkė vaizdo efektus ir tai padėjo studentams pagerinti žinias. Pamaniau, kad galėčiau daryti ką nors panašaus“, – kaip radosi idėja, prisimena Aida.

Projekto potencialu patikėjęs buvęs Aidos dėstytojas jai jau baigus universitetą pasiūlė susipažinti su ten pat besimokiusiu, metais vėliau tą pačią programą baigusiu lietuviu Simu ir paklausti, galbūt jis norėtų bendradarbiauti. Taip juodu susipažino ir galiausiai tapo verslo partneriais.

„Aida atėjo su verslo idėja ir išdėstė ją man. Ji norėjo sujungti tuos vaizdus, animaciją su stomatologija. Ji pasiūlė ir 2014-aisiais pradėjome savo veiklą“, – pasakoja Simas.

Tiesa, jo kelias nebuvo toks tiesus kaip Aidos. Pašnekovas pasakoja JK praleidęs daugiau nei 10 metų, o pirmą kartą čia padirbėti atvykęs dar būdamas nepilnametis.

„Į Angliją atvažiavau prieš 10–15 metų, jau tiksliai neatsimenu. Tuo metu Lietuvoje gauti darbą buvo sudėtinga, todėl sumaniau išmėginti laimę čia. Pirmą kartą atvažiavau dar nepilnametis pas brolį padirbėti vasarą. Baigęs mokyklą vėl atvažiavau ir taip pasilikau.

Per visus metus, kiek čia gyvenu, dirbau įvairiose vietose – ir restorane, ir apsaugoje. Grafika man buvo prie širdies nuo pat vaikystės ir, jei nebūčiau susitikęs su Aida, galbūt galiausiai būčiau tapęs laisvai samdomu artistu“, – spėlioja vyras.

Vienintelė tokia mokykla JK

Kaip tikina pašnekovai, tokia mokykla kaip jų – šiuo metu vienintelė Jungtinėje Karalystėje. Čia jų studentai mokosi ne iš knygų, o pasitelkdami specialiai sukurtą vaizdo medžiagą.

„Padarome filmuką, pavyzdžiui, kas vyksta stomatologijos kabinete, tarkim, kai dedama plomba. Pradedame nuo to, kokie įrankiai turi būti paruošti, ką būtina duoti pacientui, pavyzdžiui, apsaugos priemones, akinius, jei reikia.

Taip pat filmuke parodoma visa procedūra, kaip gręžiamas dantis, kaip įdedama plomba ir taip toliau. Būtent taip pateikiame savo studentams medžiagą, tad jie ne tik skaito, bet ir mato. Taip medžiaga daug geriau suprantama“, – dėsto Simas, pats rengiantis mokyklos vaizdo medžiagą.

Kaip pasakoja pašnekovai, jų pranašumas prieš kitas mokyklas yra tas, kad labai brangiai kainuojančius vaizdo modelius, animaciją ir kita sukuria patys. Būtent gebėjimas tai daryti patiems ir atvėrė kelią pasiūlyti tokią paslaugą.

Pandemija suteikė naujų galimybių

Vis dėlto ne viskas buvo taip paprasta. Kaip pasakoja verslo partneriai, nusprendus atidaryti stomatologijos mokyklą, paremtą vaizdo medžiaga, idėjai įgyvendinti prireikė ne vienų metų. Paklaustas, ar buvo sudėtinga svetimoje šalyje įkurti savo mokymo įstaigą, Simas juokiasi, kad bepasakojant ir aspirino gali prireikti.

Partneriai tikina, kad procesas buvo labai ilgas ir sudėtingas: atsakingoms institucijoms reikėjo įrodyti, jog jie pajėgūs tokią mokyklą atidaryti, taip pat reikėjo gauti visus reikiamus leidimus, sudaryti atitinkamą mokymo programą ir pasirūpinti kitais niuansais.

„Buvo labai daug darbo, reikėjo paruošti visą mokomąją medžiagą. Metų laiko kursas, labai daug medžiagos, kuri iš visų pusių apima mediciną ir stomatologiją. Kaulo, dantų struktūra, kūno, nervų sistema, organų veikla ir taip toliau“, – pasakoja Simas ir teigia, jog medžiaga nuolat atnaujinama.

Kompanija galiausiai įregistruota 2018-aisiais, leidimas irgi gautas tais pačiais metais, o pirmieji studentai mokytis pradėjo 2019-ųjų rugsėjį.

Vos po pusmečio užklupusi pandemija, kaip pasakoja Simas, iš pradžių šiek tiek sumaišė kortas.

„Netekome daug studentų, nes užsidarė ir klinikos. Kai kurie prašė nukelti studijas, kai kurie išvis išėjo. Iš kitos pusės, išėjo labai į naudą, nes organizacija, leidžianti įsteigti mokyklą, davė leidimą šiuos kursus vesti internetu.

Mums tai į naudą, nes kitos mokyklos labai nukentėjo – galbūt nėra žmogaus, kuris rūpintųsi tinklalapiu, keltų medžiagą, ją atnaujintų, todėl neturi galimybės vesti studijų nuotoliniu būdu. Aš pats viską darau, todėl galėjome persikelti į virtualią erdvę“, – pasakoja Simas.

Atveria kelią į stomatologiją

Kaip teigė tautiečiai, jų mokyklą galima laikyti atspirties tašku sumaniusiesiems siekti karjeros stomatologijos srityje. Anot jų, mokytis gali net tie, kurie iki šiol jokių susijusių žinių neturėjo, o baigus mokslus įgyjama stomatologo asistento kvalifikacija.

Be to, iš karto kaupiama darbo patirtis, mat nuo pat studijų pradžios lygiagrečiai atliekama praktika, kurią neretai jie padeda susirasti. Šiuo metu, anot Simo, dirba ir mokosi 95 proc. jų studentų.

Aidos teigimu, įgiję tokios patirties, jau turėdami apmokamą darbą stomatologijos srityje, daugelis studentų renkasi ir tolesnes susijusias studijas.

Atrado ir tautiečiai

Pašnekovų teigimu, dabar jų mokykloje esama studentų iš viso pasaulio, kursus atranda ir lietuviai.

„Gal trečdalis mūsų studentų yra lietuviai. Gal studijas jie renkasi ir dėl to, kad lengviau susikalbėti, nors anglų kalbą ir moka. O gal mano, kad lietuvis lietuvį vis tiek supras, ir nori eiti pas tautiečius“, – šypsosi Simas.

Aida pasidžiaugė, kad mokytis ateina tikrai gabių lietuvių.

„Yra lietuvė, kuria labai didžiuojamės, kuri labai puikiai viską pabaigė, taip pat sulaukė daug pagyrimų darbe. Turime daug gabių studentų, kuriuos paaukština, didina atlygį“, – tikina A. Kromelytė.

Vis dėlto savo veiklos plėsti į Lietuvą verslo partneriai neplanuoja, daugiausia – dėl praktinių sumetimų.

„Mūsų medžiaga paruošta pagal anglų reglamentavimą, Lietuvai greičiausiai netiktų. Aš galvoju Lietuvoje galiausiai gyventi, bet verslą turėti čia“, – tikina Simas ir teigia Didžiojoje Britanijoje likti tikrai neketinantis.

Aida taip pat sako Lietuvos nepamirštanti, nors grįžti irgi dar neplanuoja.

„Jei sugalvosiu, kad noriu į Lietuvą, grįšiu. Aišku, seku Lietuvos įvykius, man labai rūpi Lietuvos gyvenimas, politika. Esu lietuvė ir noriu atstovauti Lietuvai, dalyvauti Lietuvos augime“, – teigė pašnekovė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.