Aktualijos

2021.08.10 20:31

Už Egipto piramides senesnės šventyklos ir gamtos grožis: gide Maltoje dirbanti lietuvė dalijasi, ką būtina pamatyti

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2021.08.10 20:31

Malta – nedidelė, vos 316 kvadratinių kilometrų, sala, neretai įtraukiama į galimų atostogų krypčių sąrašą. Čia gyvenanti gidė Daiva Griguolienė šią šalį apibūdina kaip Viduržemio jūros perlą, turintį turtingą istoriją, gilias tradicijas ir daugybę UNESCO saugomų objektų. Lietuvė dalijasi rekomendacijomis, kur būtina apsilankyti ir ką pamatyti viešint Maltoje.

Šis pasakojimas – straipsnių ciklo „Kelionių kompasas“ dalis. Įvairiausiose pasaulio vietose gyvenantys lietuviai dalijasi rekomendacijomis, ką verta aplankyti jų krašte, ir pasakoja apie turistų dar neatrastas vietas.

Pažintį su Malta lietuvė rekomenduoja pradėti nuo išskirtinių ir istoriškai svarbių objektų.

„Būtina aplankyti priešistorės šventyklas. Jos visos yra seniausi laisvai stovintys statiniai, senesnės už Egipto piramides. Tarp maltietiškų seniausios yra Džgantijos šventyklos Gozo saloje“, – sako pašnekovė. Verta dėmesio ir šios salos sostinė Viktorija, ir pačiame salos centre esantis gynybinis Citadelės miestas, pabrėžia D. Griguolienė.

„Gozo sostinė Viktorija yra kultūrinis ir administracinis salos centras. Senoje sostinės dalyje yra Šv. Jurgio bazilika, aplink ją vingiuoja siauros gatvelės su vietinių gyventojų namais ir krautuvėlėmis.

Viktorijoje yra Citadelė, tai yra istorinis miestas-tvirtovė, kurį pradėjo statyti bronzos amžiuje apie 1 500 prieš Kristų, o tęsė finikiečiai, romėnai. Iki 18 amžiaus ji buvo skirta pasislėpti nuo priešų atakų. Citadelėje yra 17 amžiuje pastatyta katedra, neturinti kupolo“, – lankytinas vietas vardija gidė.

Ji taip pat mini senąją Maltos sostinę Mdiną, tylos miestą, aristokratų ramovę. Čia pašnekovė rekomenduoja apžiūrėti Šv. Pauliaus katedrą, kuri yra pirmoji ir pagrindinė Maltos katedra.

„Šalia jos yra katedros muziejus, taip pat didžiojo magistro Manoelio de Vilehnos rūmai, stovintys prie pagrindinių miesto vartų. Taip pat Mdinoje yra du veikiantys vienuolynai“, – sako D. Griguolienė.

Dabartinę šalies sostinę Valetą lietuvė apibūdina kaip miestą-tvirtovę ir muziejų po atviru dangumi.

„Pats miestas yra baroko stiliaus, pastatai su tradiciniais įvairiaspalviais maltietiškais balkonais. Tai miestas, kuriame beveik kiekvienas pastatas turi savo istoriją, daugybė viena už kitą gražesnių bažnyčių.

Valetos didžiausias perlas ir viena gražiausių katedrų pasaulyje – Šv. Jono katedra. Ji pastatyta Šv. Jono ordino riterių, kurioje yra Caravagio šedevras – šv. Jono galvos nukirsdinimas. Tai vienintelis paveikslas, ant kurio yra dailininko parašas. O ir katedra labai turtinga: daug meno kūrinių, aukso, sidabro, inkrustuoto marmuro grindys, antkapiai ir kita“, – dėsto D. Griguolienė.

Ji sako, kad norint pamatyti maltiečių tradicijas ir gyvenimo būdą vertėtų dalyvauti miestelių festose – religinėse šventėse.

Paklausta, ar yra saloje pervertintų objektų, kuriuos aplankę turistai nusivilia, D. Griguolienė pamini Maltos akvariumą. „Jis įdomus, bet Lietuvoje mes turime didesnį, todėl dalis turistų lieka nusivylę, nes bilietai nėra pigūs. Bet vėlgi – šeimoms su vaikučiais patinka“, – komentuoja pašnekovė.

Pasak D. Griguolienės, prie paslėptų perlų ji priskirtų Maltoje esančius natūralius gamtos paminklus. Tiesa, vienas tokių – Gozo saloje stovėjęs Žydrasis langas – sugriuvo, tačiau pietinėje Maltos dalyje galima pamatyti panašų gamtos paminklą – Žydrąją Maltos grotą.

„Ją pamatyti gali tik tie, kurie keliauja lengvuoju automobiliu, nes dideli turistiniai autobusai neprivažiuoja“, – sako lietuvė.

Anot pašnekovės, vertos dėmesio ir Maltoje esančios uolos, olos, natūraliai jūros bangų išplauto kalkakmenio paminklai.

„Mėgstantiesiems daug vaikščioti galima eiti aplink salą ir grožėtis saulėtekiais ir saulėlydžiais, bet reikia turėti patogią avalynę, nes Malta akmenuota, nelygi. Tas vandens ir akmens santykis yra stebuklingas“, – pasakoja D. Griguolienė.

Gidės teigimu, atvykti į Maltą galima bet kuriuo metų laiku. Norint pažinti salą, pamatyti lankytinus objektus, keliauti po miestelius ir kitas salas, tinka ir žiemos mėnesiai, kai mažiau turistų, nekaršta. Be to, šiuo metų laiku ir kainos žemesnės.

„Tiems, kurie nori ir pažinti šalį, ir pailsėti, pasimaudyti, tinka pavasario ir rudens mėnesiai. O tiems, kurie nori tik gulėti paplūdimyje, maudytis, degustuoti gėrimus ir maistą, tai vasara, ji Maltoje karšta ir kartais dar rugpjūtį būna labai karšta“, – komentuoja lietuvė.

Ji sako, kad optimalus laikas Maltoje – savaitė. Tuomet užtenka ir susipažinti su šalimi, ir pailsėti. Tiesa, pašnekovė pataria kelionei pasiruošti dar Lietuvoje.

„Jei planuojate savarankiškai vykti į Maltą, gerai atlikite namų darbus, kad nereikėtų blaškytis. Jei ieškosite, kur vykti, jau atvažiavę, galite nusivilti, nes daug kas užsakoma iš anksto“, – pataria D. Griguolienė.

Vairuoti patiems gali būti iššūkis

Gidė pažymi, kad Maltoje galima keliauti viešuoju transportu, nusipirkus savaitinį bilietą, taip pat vairuoti patiems. Tiesa, čia eismas vyksta priešinga kryptimi, be to, laukia ir kitos subtilybės. „Yra didelė problema dėl parkavimo, o ir vairuoti nėra lengva, gatvės siauros, daug vienpusio eismo, kamščiai.

Tiems, kurie nenori turėti jokių rūpesčių, rekomenduočiau pirkti vietinių agentūrų siūlomas ekskursijas, kuriose įtraukti pagrindiniai, svarbiausi objektai. Turistas bus paimtas ir parvežtas į viešbutį, išvengs stovėjimo karštyje, ilgo laukimo ir kitų nepatogumų. Taip pat norintieji gali rinktis taksi paslaugas“, – sako lietuvė.

Nuo nardymo iki skraidymo parasparniu

D. Griguolienė atkreipia dėmesį, kad Maltoje itin populiarus nardymas, o kai kurie keliautojai čia atvyksta būtent dėl povandeninio pasaulio. „Yra specialios programos savaitei, kai važiuojama į skirtingas vietas. (...)

Čia yra paskendusių laivų, amforų, koralų, žuvų, augalijos, povandeninių olų, labai gražus jūros dugnas. Nardytojai sako, kad tai ypatinga patirtis“, – pažymi gidė.

Ji vardija ir kitas siūlomas veiklas: skraidymą parasparniais, jodinėjimą, buriavimą, pasiplaukiojimą vandens motociklais, žvejybą.

Firminiai pyragėliai ir gėrimai

Paklausta apie Maltos virtuvę, pašnekovė tikina, kad tradicinis maistas panašus į kitų Viduržemio jūros šalių patiekalus.

„Tradicinis patiekalas – triušis. Taip pat galite paragauti sraigių, arklienos, laukinių paukščių. Reikėtų paskanauti maltietiškų pasticijų (angl. pastizz). Tai pyragėliai su rikota ar žirneliais – nebrangūs, sotūs ir skanūs. Taip pat ožkų sūrio, džiovintų pomidorų, medaus“, – vardija D. Griguolienė.

Iš gėrimų ji mini vyną, kaktusų skonio likerį, maltietišką alų ir gaivųjį gėrimą – kinį (angl. kinnie). Pastarasis gaminamas iš aitriųjų apelsinų ir kvapiųjų žolelių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt