Aktualijos

2020.12.22 08:33

Anglijoje įstrigę tautiečiai gali būti parskraidinti specialiais reisais – tai svarsto Vyriausybė

Marius Jokūbaitis, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.12.22 08:33

Anglijoje dėl uždraustų skrydžių užstrigę emigrantai ar jų artimieji gali būti pargabenti Vyriausybės užsakytais lėktuvais. Tai šiuo metu svarstoma Lietuvos Vyriausybėje, sužinojo LRT RADIJAS. Kitas variantas – leisti pavienius komercinius skrydžius iš Anglijos, kad tautiečiai grįžtų namo, bet oro uoste jie būtų tikrinami greitaisiais testais. 

Skrydžiai iš Anglijos skubos tvarka buvo uždrausti nuo pirmadienio ryto, nes šalyje išaiškinta nauja koronaviruso atmaina. Nuo pirmadienio skrydžius iš Anglijos uždraudė daug šalių ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje, tad grįžti Lietuvos piliečiams į Tėvynę švenčių laikotarpiu yra keblu.

Svarstomi du variantai

Tačiau Lietuvos Vyriausybė jau svarsto pargabenti tautiečius namo galbūt ir už biudžeto pinigus. Susisiekimo ministerijos Veiklos kokybės ir projektų valdymo skyriaus vedėjas, laikinai vykdantis Komunikacijos skyriaus vedėjo funkcijas, Dominykas Narbutas LRT RADIJUI patvirtino, kad šiuo metu svarstomi du variantai.

„Svarstomi įvairūs variantai, kaip mūsų piliečiams leisti grįžti. Dabar yra du variantai – repatriaciniai skrydžiai, o kitas – leidimas vykdyti pavienius komercinius skrydžius, nes tokia išlyga yra numatyta“, – sakė D. Narbutas. Tiesa, tam turėtų pritarti Transporto saugos administracija, o pasiūlymą teikti turėtų vienas iš ministrų.

Primename, kad repatriaciniai skrydžiai buvo vykdomi šių metų kovą. Tada tautiečiai buvo sugrąžinti iš įvairių šalių, kai kilus pirmajai koronaviruso bangai aviacija buvo sustabdyta. Viešųjų pirkimų duomenų sistema kontraktai.eu rodo, kad vien tik skrydžiai iš Londono Susisiekimo ministerijai kainavo beveik pusę milijono eurų.

Šįkart svarstoma leisti avialinijoms parskraidinti piliečius išimties tvarka.

Tariamasi su Estija ir Latvija

Tiesa, jokių sprendimų kol kas nėra priimta. Pasak Susisiekimo ministerijos atstovo, laukiama ir bendro sprendimo iš Europos Komisijos. Be to, šiuo klausimu tariamasi ir su Latvija bei Estija. Kol kas Vyriausybė rekomenduoja susilaikyti nuo bet kokių kelionių iš Jungtinės Karalystės.

„Įprastų komercinių skrydžių iš Jungtinės karalystės į Lietuvą iki sausio 1 dienos tikrai neturėtų būti. O tada priklausys nuo epidemiologinės situacijos, nuo to, kaip seksis kovoti su viruso mutacija. Jei situacija gerės, tada bus kiti sprendimai, gal reikės oro uoste testuotis arba jau turėti pasidarytą iš anksto“, – pabrėžė valdininkas.

Susisiekimo ministerijos duomenimis, šią savaitę turėjo parskristi septyni tūkstančiai tautiečių – tiek Anglijoje buvo išparduota bilietų į Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostus. Apie penkis tūkstančius keleivių turėjo leistis Vilniuje, apie 1700 – Kaune, dar 350 bilietų buvo nupirkta į Palangą. „Darome prielaidą, kad didžioji dalis norėjo aplankyti savo giminaičius“, – pastebėjo Susisiekimo ministerijos atstovas.

S. Čaplinskas: pasirūpinti tautiečiais reikia

Medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius Čaplinskas neabejoja, kad, nors padėtis ir grėsminga, tautiečiais pasirūpinti reikia.

„Tai yra mūsų piliečiai ir pasirūpinti jais reikia. Svarbiausia, kad jie būtų ištirti kuo greičiau. Ir kad tai suprastų, ir galėtų izoliuotis. Žmones palikti likimo valiai jokiu būdu negalima“, – sakė S.Čaplinskas.

Todėl jis palaiko idėją grįžtančius lietuvius testuoti dar oro uoste, kad šie greičiau atsirastų savo namuose.