Verslas

2015.09.08 13:45

Skelbs naują skalūnų dujų bei naftos žvalgybos konkursą

BNS2015.09.08 13:45

Lietuvos geologijos tarnyba netrukus ketina skelbti skalūnų bei naftos žvalgybos ir gavybos konkursą vakarų Lietuvoje – Šilutės-Tauragės plote, pranešė Aplinkos ministerija.

Lietuvos geologijos tarnyba netrukus ketina skelbti skalūnų bei naftos žvalgybos ir gavybos konkursą vakarų Lietuvoje – Šilutės-Tauragės plote, pranešė Aplinkos ministerija.

Tarnybos vadovas Jonas Satkūnas sako, jog šiame plote yra didelė tikimybė rasti ne tik skalūnų dujų, bet ir tradicinės naftos.

„Tame plote yra pakankamai neblogos prielaidos tradicinei naftai išgauti. Skalūnai garantuotai ten yra, bet garantuotai yra ir naftos, bet nežinia, kiek jos ten yra. Reikia atlikti naujus 3D tyrimus ir tikėtina, kad ten tikrai yra naftos, nes ta teritorija arčiau Kaliningrado srities, kuri turtinga naftos ištekliais“, – BNS sakė J.Satkūnas.

Anot jo, šiuo metu, krentant naftos kainoms, didelio susidomėjimo konkursu nėra, bet jį paskelbus, jis tikrai bus.

„Didesnio susidomėjimo dabar sulaukti sunku, kai naftos bendrovės mažina savo išlaidas, nutraukia darbus dėl dabartinės naftos kainos, tačiau viskas paaiškės, nes konkursinių paraiškų laikas ilgas, nuo paskelbimo – 120 dienų. Per tą laiką, manau, kad kažkas įvyks su naftos kainomis ir susidomėjimas sugrįš“, – teigė J.Satkūnas.

Šiuo metu J.Satkūnas nenorėjo spėlioti, kada bus paskelbtas konkursas. Anksčiau jis sakė, jog realu konkurso sulaukti dar šį pavasarį. Artimiausiame Skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos konkurso komisijos posėdyje sausio 26 dieną bus sprendžiama dėl būsimo konkurso sąlygų.

1970-1980 metais plote atlikti tyrimai leido aptikti 4 perspektyvias struktūras ir išžvalgyti du galimus telkinius – manoma, kad Lauksargių telkinyje naftos ištekliai gali siekti iki 150 tūkst. tonų, o Rambyno kaupavietėje – iki 440 tūkst. tonų.

Šios prognozės, pasak J.Satkūno, gali pasikeisti, nes žvalgyba vyko prieš keturis dešimtmečius. Nauji 3D tyrimų metodai turėtų padėti patikslinti angliavandenilių struktūrų parametrus arba paneigti, kad jos apskritai yra.

Tikėtina, kad gali būti surastos naujos naftingos struktūros arčiau Karaliaučiaus srities, kur naftos gavyba prasidėjo 1975 metais. Ten atrasti 37 naftos telkiniai, o ji išgaunama 26 telkiniuose, kur iki šiol išgauta apie 40 mln. tonų naftos.

Paskutinis naftos žvalgybos ir gavybos Rietavo ir Raseinių plotuose konkursas vyko 2006 metais, jį laimėjo bendrovė „LL investicijos“, kuri priklauso Lietuvos bendrovei „Tan Oil“.

2012 metais buvo skelbtas tarptautinis skalūnų dujų bei naftos paieškos ir gavybos konkursas, kurį sudarė dvi dalys. Vadinamųjų molio skalūnų Šilutės-Tauragės plote siekė žvalgyti JAV energetikos milžinė bendrovė „Chevron“, vienintelė pateikusi paraišką, o angliavandenilių žvalgybos Kudirkos-Kybartų plote konkursą laimėjo Nyderlandų energetikos bendrovės „KS Energy“ valdoma „Diseta“, kuriai netrukus turėtų būti suteikta licencija. Procesas apie vieerius metus užtruko dėl ginčų teismuose.

2013 metų spalį „Chevron“ pasitraukė iš konkurso dėl reikšmingų pokyčių Lietuvos mokesčių, teisinėje ir reguliavimo aplinkoje, o pernai liepą ji uždarė savo biurą Vilniuje bei pardavė turėtas 50 proc. naftos bendrovės „LL investicijos“ akcijas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt