Skrendantieji iš Lietuvos maždaug šiuo metu turėjo nebesukti galvos dėl skysčių ir elektronikos prietaisų bagaže, tačiau pokyčių dar teks palaukti. Nors Lietuvos oro uostai tam pasiruošę, naujovių taikyti kol kas neleidžia Europos Komisija, nors vilties, kad ši nuostata pasikeis, yra.
Dar 2022 m. pabaigoje LRT.lt rašė, kad Lietuvos oro uostai ruošiasi pokyčiams, kuriuos tuo metu testavo ir kitos šalys. Įdiegus naujas sistemas, keliautojams nebereikėtų perpilti kosmetikos ir kitų skysčių į 100 ml talpas ir turimų skysčių bei elektronikos prietaisų nereikėtų išimti atliekant patikras.
Taip pat skaitykite
Lietuvos oro uostai tam jau pasiruošę ir tokią tvarką bent iš dalies kai kurie keliautojai galėjo išbandyti anksčiau, kai naujoji sistema buvo pradėta naudoti Kauno oro uoste ir tuo metu buvo leista skysčių ir elektronikos prietaisų neišimti iš bagažo. Tiesa, 100 ml ribojimas skysčiams buvo taikomas ir toliau.
Tuo metu 100 ml ribojimo buvo nuspręsta nenaikinti, tiek siekiant, kad naujovės būtų įdiegtos sklandžiau, prie jų priprastų tiek keleiviai, tiek darbuotojai, tiek atsižvelgiant į tai, kad didelė dalis oro uostų vis dar taikė ribojimus skysčiams, todėl, pritaikius kitokią tvarką, keleiviams būtų galėję kilti nesklandumų, pavyzdžiui, grįžtant į Lietuvą iš oro uosto, kuris 100 ml apribojimą taikytų.
Praėjusių metų pradžioje Lietuvos oro uostų saugos departamento direktorius Vidas Kšanas LRT TELEVIZIJAI tvirtino, kad tokią pačią tvarką ketinama įdiegti ir Vilniaus oro uoste, kai tik bus atidarytas naujasis terminalas.
Tačiau 2025-aisiais ne tik Lietuvos, bet ir kitų Europos šalių oro uostai turėjo grįžti prie senosios tvarkos. Tai lėmė Europos Komisijos (EK) sprendimas drausti naudoti naująsias sistemas, kilus įtarimų dėl galimų techninių nesklandumų ir saugumo.
Vis dėlto Lietuvos oro uostų atstovas Tadas Vasiliauskas LRT.lt informavo, kad jų turimi duomenys rodo – Jungtinės Karalystės institucijos jau patvirtino naujausius algoritmus, kurie turėtų leisti vėl atlaisvinti ribojimus skysčiams ir elektronikos prietaisams. Žinoma, Jungtinės Karalystės sprendimas galios tik šios šalies oro uostams, tačiau tai esą suteikia vilties ir ES narėms.

„Vertinant tokį kontekstą, yra tikimybė, kad ir Europos oro uostams toks sprendimas gali būti taip pat priimtas sąlyginai greitu metu, tačiau šiuo metu visa oro uostų rinka dar laukia EK atstovų sprendimų. Konkrečių datų dar neturime, laukiame ir sekame informaciją“, – sako T. Vasiliauskas.
Toks pakeitimas ne tik ir toliau užtikrintų skrydžių saugumą, bet ir leistų paspartinti patikrą oro uostuose.
Jis primena, kad Lietuvos oro uostai savo terminaluose jau turi įdiegę ir naudoja naujausios kartos aviacijos saugumo skenerius, kurie leistų skysčius palikti keleivių bagaže patikros metu.

LRT.lt primena, kad keliaujantieji šiuo metu ir toliau turi perpilti skysčius į ne didesnes nei 100 ml talpas, bendras skysčių kiekis negali viršyti vieno litro, visi skysčiai turi būti sutalpinti į numatyto dydžio užspaudžiamą maišelį ir šis maišelis kartu su turimais elektronikos prietaisais privalo būti išimtas iš bagažo patikros metu.
Grįžimą prie senosios tvarkos nulėmė abejonės naująją bagažo patikros technologija, kai Europos civilinės aviacijos konferencijoje pateiktoje techninėje ataskaitoje buvo pristatyta, kad šių skenerių programinė įranga negali užtikrinti jų patikimumo, kai skenuojamos didesnės nei 330 ml tūrio talpos.
Dėl šios priežasties praėjusių metų liepos 31-ąją EK priėmė sprendimą laikinai apriboti sistemų naudojimą, kol bus išspręstos techninė problemos.







